זוכרים את הנופלים

רה"מ נתניהו: נגדע את ידו של חמאס, נשקם את עוטף עזה - חבל התקומה העתידי

נתניהו: נגדע את ידו של חמאס ונשקם את העוטף - חבל התקומה
טקסי זיכרון התקיימו ברחבי הארץ ובבתי העלמין | הרצוג: "השבת החטופים - צעד הכרחי בתהליכי התיקון והצמיחה" • נתניהו בטקס האזכרה הממלכתי: "נממש את כל יעדי המלחמה ובהם השבת חטופינו הביתה" • ראש השב"כ בטקס לחללי מערכת הביטחון: "כולנו מרגישים את התחושה שיכלנו למנוע"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנימין נתניהו
צילום: אריה לייב אברמס, פלאש 90

טקס האזכרה לחללי פעולות האיבה | שידור ישיר

לאחר טקס האזכרה הממלכתי לחללי צה"ל, החל היום (שני) טקס האזכרה לחללי פעולות האיבה בבית העלמין הצבאי הר הרצל בירושלים. משרד הביטחון עדכן כי מניין חללי מערכות ישראל, משנת 1860 ועד היום, עומד על 25,040 - כולל חמשת חיילי צה"ל, שנפלו בסוף השבוע בקרבות בעזה וחייל נוסף שנהרג בתאונת דרכים.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחר הערוץ הרשמי
שמות הנופלים והנופלות

הנשיא יצחק הרצוג נאם בטקס ואמר: "השבת החטופים - צעד הכרחי בתהליכי התיקון והצמיחה של כולנו. ההווה שלנו לא יהיה שלם, ומזור לא יבוא לליבנו ולנפשנו, עד שישובו כל החטופים. עלינו להשיב הביתה את כולם: אזרחים וחיילים, אלה שבחיים, ואלה שאנחנו מחויבים להביא לקבר ישראל".

אחריו עלה ראש הממשלה בנימין נתניהו שהבהיר "אנחנו עומדים כולנו יחד היום ועומדים יחד תמיד. לא ניתן לאף אחד בעולם להשכיח את הטבח. אנחנו פועלים להחזיר את כל החטופים. לא נעצור עד שלא נמוטט את שלטון חמאס. נגדע את ידם שלא תונף על ישראל. נשקם את עוטף עזה שיהיה חי פי כמה ממה שהיה".

לפני כן, נאם נתניהו בטקס האזכרה הממלכתי בהר הרצל ואמר: "אנחנו נחושים לנצח במאבק זה. אבל המחיר שאנחנו משלמים, המחיר ששילמו הדורות לפנינו, כבד מאוד. אין מזור, יש חיים, אבל הפצע נשאר עד סוף החיים. מלחמת העצמאות שלנו טרם הסתיימה, היא נמשכת בימים אלה".

השר וחבר קבינט המלחמה בני גנץ נאם בטקס יום הזיכרון בבית העלמין הצבאי בראש העין ואמר: "אנחנו ננצח את המלחמה הקשה. נשוב לבארי ולמטולה, חזקים וכואבים. ובעזרת השם נשוב לראות את חטופינו, שכולנו מתפללים לשלומם, ואנחנו מחויבים לפעול להחזירם גם במחירים כואבים מאוד".

שר הביטחון גלנט נאם בבית עלמין הצבאי בקריית שאול: "33 חללים, 33 קברים חדשים נוספו כאן בבית העלמין מאז מתקפת הדמים של 7 באוקטובר. מחיר כבד במלחמה הצודקת ביותר שידענו מאז עצמאותנו".

ראש השב"כ רונן בר נאם בטקס חללי מערכת הביטחון שהתקיים במטה השב"כ: "כולנו מרגישים שאת אותה שמיכת ביטחון שתמיד התגאינו בה - לא הצלחנו לספק לעם ישראל ב-7 באוקטובר. כולנו מרגישים את הפספוס, את התחושה שיכולנו למנוע - וכראש הארגון ואחראי על פעילותו, אני מרגיש את זה אולי יותר מכולם". 

שר האוצר בצלאל סמוטריץ' שימש כנציג הממשלה בבית העלמין באופקים. בנאומו אמר: "כפי שאמרתי מיד לאחר הטבח הנורא, אני אומר שוב בראש מורכן ובכאב עצום בפניכם בני ובנות המשפחות השכולות, הנהגת המדינה ומערכת הביטחון נכשלה במשימה על הגנת אזרחי ישראל ואני כחבר הממשלה לוקח אחריות על מה שהיה ומה שיהיה".

השר בן גביר נאם בבית העלמין הצבאי באשדוד ונרשמו עימותים במקום בזמן נאומו בין משתתפים בטקס. השר יצחק וסרלאוף אמר בבית העלמין בנהריה: "אנחנו נמצאים משמחת תורה ביום זיכרון אחד ארוך. איננו צריכים לנסוע רחוק כדי לפקוד קברי צדיקים".

מיום הזיכרון תשפ"ג ועד היום, נוספו 766 חללים למניין הנופלים ועוד 61 נכים, שנפטרו כתוצאה מנכותם והוכרו במהלך השנה כחללי מערכות ישראל. 716 חללי מערכות ישראל נפלו במהלך מלחמת "חרבות ברזל", בהם 642 חללי צה"ל הכוללים 39 חברי כיתות כוננות, 68 חללי משטרת ישראל ו-6 חללי שב"כ. 

הפופולריים