הסערה סביב הטקס

שידור ישיר: טקס פרסי ישראל

שידור ישיר: טקס פרסי ישראל
השנה נקשרו בטקס כמה סערות, ובהן המחלוקת על הענקת הפרס לרב הראשי הספרדי יצחק יוסף שאיים כי חרדים יעזבו את הארץ אם יוכרחו להתגייס לצה"ל. בנוסף, עלו הטענות על התערבות פוליטית של השר קיש שהודיע כי יבטל את הטקס אחרי שנודע לו על הבחירה באיש העסקים איל ולדמן כחתן הפרס
פרס ישראל
צילום: דוד כהן, משה שי, יונתן זינדל, פלאש 90

שידור חי בכאן 11:

טקס פרסי ישראל התקיים היום (שלישי), כמדי יום העצמאות, בירושלים. שעות לפני הטקס חמישה מתוך 14 הזוכים נשאו הצהרה שבה קראו לממשלה להחזיר את החטופים. פרופסור צבי מאז"ה אמר: "גם המטרה הצודקת של המלחמה בחמאס אינה יכולה לבוא לפני חובתנו כחברה וכמדינה לעשות הכול למען החטופים".

השנה נקשרו בטקס כמה סערות ובהן המחלוקת על הענקת הפרס לרב הראשי הספרדי יצחק יוסף. בשבוע שעבר דחה בית המשפט העליון את העתירה שלא להעניק לו את הפרס בעקבות אמירתו בעניין גיוס חרדים, "אם יכריחו אותנו ללכת לצבא, ניסע כולנו לחוץ לארץ, נקנה כרטיסים", שעוררה סערה. יוסף אמר את הדברים לפני כחודשיים בשיעור התורה השבועי שלו. "כל החילונים האלה שלא מבינים, הם צריכים להבין שבלי התורה, הכוללים והישיבות לא הייתה הצלחה לצבא", אמר עוד. 

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחר הערוץ הרשמי

סערה נוספת נקשרה השנה בטקס לאחר ששר החינוך יואב קיש, הודיע כי טקס הענקת הפרסים לא יתקיים השנה אחרי שנודע לו על בחירתו של איש העסקים איל וולדמן כחתן הפרס. בעקבות התנגדותה של היועצת המשפטית לממשלה גלי ברהב-מיארה חזר בו השר קיש והודיע כי פרסי ישראל יחולקו השנה כרגיל. "במצב בו הייעוץ המשפטי לא מגן על עמדתי, וכדי שלא לייצר ריב ומדון מיותר, כשהתוצאה ברורה וידועה מראש, בחרתי לשנות את ההחלטה", הסביר אז השר.

רשימת חתני וכלות פרס ישראל התשפ"ד

תקומה - גבורה והצלה: מנחם קלמנזון

תקומה - גבורה והצלה: איתיאל זוהר

תקומה - ערבות הדדית: ד"ר כוכב אלקיים-לוי

תקומה - ערבות הדדית: ד"ר חן קוגל

יזמות וחדשנות וטכנולוגית: איל וולדמן

ספרות תורנית: הרב יצחק יוסף

חקר המתמטיקה: פרופ' ויטלי מילמן

חקר מדעי החיים: פרופ' חגי ברגמן

חקר הסטטיסטיקה: פרופ' יעקב ריטוב

חקר הפסיכולוגיה: פרופ' גרשון בן-שחר

ספורטאים מצטיינים: מיקי ברקוביץ'

תקשורת: שלמה נקדימון

חקר הפיזיקה: פרופ' צבי מזא"ה

מפעל חיים - תרומה מיוחדת לחברה ולמדינה: עדנה סולודר

מפעל חיים - תרומה מיוחדת לחברה ולמדינה: משה אדרי

הפופולריים