הפגנות סוערות נגד הממשלה בת"א לצד עצרת בכיכר החטופים

הפגנות סוערות נגד הממשלה בת"א לצד עצרת בכיכר החטופים
המשטרה עשתה שימוש במכת"זית בצומת עזריאלי; אדם שבני משפחתו נרצחו בשבת השחורה הותקף על ידי מפגינים • הילארי קלינטון, שלחה לעצרת נאום מצולם בו אמרה: "יש לנקוט בפעולה מיידית כדי להחזירם הביתה".
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הפגנה למען החטופים בתל אביב
צילום: .

רבבות יצאו הערב (שבת) לרחובות תל אביב ולמוקדים נוספים להפגנות נגד הממשלה. ההפגנה המרכזית ברחוב קפלן בתל אביב החלה בצורה רגועה, אולם לקראת סופה נרשמו עימותים עם שוטרים, מכת"זית הופעלה בצומת עזריאלי ומפגינים הצליחו לחסום את נתיבי איילון לפרקי זמן קצרים.

גדי קדם, שכמה מבני משפחתו נרצחו בטבח 7 באוקטובר, הותקף על פי החשד על ידי פעילי ימין שנכחו באזור ההפגנה בקפלן. הוא נפצע  בראשו באורח קל והועבר לטיפול בבית חולים. המשטרה, עצרה שני חשודים שהיו מעורבים בתקיפה ולאחר זמן קצר הם שוחררו. מהמשטרה נמסר: "שוטרים שנכחו במקום ופעלו במאמץ לשמירה על הסדר הציבור טיפלו באירוע והפרידו בין המעורבים".

תיעוד התקיפה נגד גדי קדם:

במקביל, התקיימה עצרת בכיכר בחטופים בתל אביב. שורדת השבי סהר קלדרון, בתו של עופר קלדרון המוחזק בשבי חמאס, נאמה ופנתה לאביה: "עברתי 52 יום את מה שאתה עובר כבר שמונה חודשים כמעט. אני יודעת שאתה בתוך סיוט, אני פה בשביל לזעוק את הזעקה שאתה לא יכול ולתת עדות כי הייתי שם ואני יודעת מה זה". "אני רוצה את אבא שלי בחזרה חי" המשיכה, "לא מסוגלת אפילו בסיוטים הכי גרועים שלי לדמיין את החיים בלעדיו. אל תשכחו אותו. אל תוותרו עליו".

עקבו אחר ערוץ הוואטסאפ של כאן חדשות

רשימת שמות החטופים בעזה - והמשוחררים

שרת החוץ האמריקנית לשעבר, הילארי קלינטון, שלחה לעצרת נאום מצולם בו אמרה: "יש לנקוט בפעולה מיידית כדי להחזירם הביתה".

נאום קלינטון

בנאומה אמרה קלינטון:"החטופים האלה מייצגים הרבה יותר מרק מי שהם. הם אזרחים של 17 מדינות, הם בני חמש דתות, הם בני אדם כמונו, נשים וגברים, וכן – גם ילדים. יש לשחרר אותם מיד. יש לנקוט בפעולה מיידית כדי להחזירם הביתה. הטרגדיה הנוראה הזו של החזקתם בשבי חייבת להסתיים עכשיו".

במקביל לעצרת שהתקיימה 

ג'ק לו, שגריר ארצות הברית בישראל, נאם בעצרת:"אני עומד כאן איתכם כדי לחזק מחדש את מחויבותה של ארצות הברית שלא נפסיק לעבוד מדי יום כדי להביא את החטופים הביתה. לבני המשפחות של החטופים - אנחנו שומעים אתכם. אנחנו עומדים לצידכם. לא נפסיק לפעול עד שתתאחדו עם יקיריכם. ארצות הברית ממשיכה לדחוף קדימה במאמצי התיווך כדי להביא את החטופים הביתה. חמאס חייב לשחרר את החטופים כדי שהמשבר הזה יוכל להסתיים, שנוכל למקד את מאמצינו בהבאת שלום ויציבות לאזור".

שגריר גרמניה בישראל, שטפן זייברט, אמר בעצרת: "העולם צריך לקבל תזכורת לכך שהפשע הנתעב של 7 באוקטובר בוצע נגד היקרים לכם – ומתבצע בכל יום מאז. אלו שחיים במנהרות חמאס, בתנאים פיזיים ומנטאליים שאנו לא יכולים אפילו לתאר ואלו שכבר נהרגו – שגופותיהם מוחזקות וכך נגרם עינוי נוסף למשפחותיהם המתאבלות. זו הסיבה שבגללה אנחנו עדיין חייבים להיות כאן: בגלל שחמאס מסרב לשחרר אותם, למרות שניתן היה לסיים במהירות את המלחמה והסבל של תושבי עזה. אך העם שלהם אינו חשוב לחמאס ומעולם לא היה חשוב. אנחנו חייבים לספר לכולם שאין דבר חשוב יותר מאשר להחזיר את החטופים הביתה. זאת צריכה להיות המטרה העליונה".

משפחות חטופים נשאו מוקדם יותר היום הצהרה לתקשורת סמוך לקריה בתל אביב לקראת הפגנת המחאה הערב. בהצהרה אמרה יפעת קלדרון, בת דודו של החטוף עופר קלדרון: "עצם הכניסה לרפיח מסכנת את חיי החטופים, ומסכנת עסקה שתחזיר אותם. העמקת הפעולה ברפיח והסירוב של נתניהו לקדם תכנית ליום שאחרי, הם עדות להפקרה. ממשלת נתניהו לא תוכל יותר לטעון שמטרות המלחמה החזרת החטופים ומיטוט חמאס משתלבות זו בזו. המשמעות כעת היא ברורה: המטרות עכשיו סותרות זו את זו, הרחבת הפעולה ברפיח משמעותה הפקרת חטופים חיים".

עינב צנגאוקר, אימו של החטוף מתן צנגאוקר, אמרה בהצהרה: "גנץ ואיזנקוט, נכנסתם לממשלה כדי להציל חיים. מדוע אתם ממשיכים לאפשר לנתניהו לטרפד את המשא ומתן לעסקה? מדוע אתם שותקים מול מהלכיו? מדוע אינכם יוצאים לציבור, כפי שגלנט עשה, וחושפים בפני כולנו כיצד נתניהו פועל ללא הפסק לטרפוד העסקה? כמה דם עוד יזרום כי אינכם מגלים את האומץ לעשות את הדבר הנכון? חובתכם לחשוף את האמת לציבור, חובתכם המוסרית היא להזיז בדחיפות את נתניהו מהשלטון, כי הוא מפקיר את החטופים למותם". 

עינב מוזס אורבך, כלתו של גדי מוזס, אמרה: "נתניהו בכוונת מכוון מטרפד מנופי לחץ, ותוקע מקלות בגלגלי במשא ומתן שוב ושוב משיקולים פוליטיים. ממשלת נתניהו ויתרה על החטופים. דם החטופים על ידי נתניהו וכל מי שמשתף איתו פעולה, הדרך היחידה להציל את כל החטופים, היא באמצעות הפסקת המלחמה, כחלק מחתימה על מתווה כולל לעסקת חטופים".

הפופולריים