מדורות בהפגנה בת"א: 12 נעצרו - בהם צלם "הארץ", ששוחרר אחרי כשעה

מדורות בהפגנה בת"א: 12 נעצרו - בהם צלם "הארץ", ששוחרר
המשטרה: קבוצת מפגינים הפרה את הסדר לאחר חצות - לא נאפשר כל התנהגות העלולה לסכן את שלום הציבור • משפחות שכולות ומשפחות חטופים קראו לשחרורם, לצד מפגינים נוספים • אנדרי ששוחרר מהשבי: "יותר מ-120 חטופים עדיין שם, אני לא יכול להיות מאושר"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מעצר צלם "הארץ" איתי רון במחאה בת"א, יוני
מעצר צלם "הארץ" איתי רון במחאה בת"א, יוני צילום: בר פלג, "הארץ"

במחאות נגד הממשלה בתל אביב נעצרו אמש (שבת) 12 מפגינים, בהם צלם "הארץ" איתי רון, ששוחרר לאחר כשעה. רון נעצר בהפגנה בזמן פינוי המפגינים, ונלקח על ידי שוטר לאוטובוס העצורים על רקע קריאות "הוא עיתונאי". בקיסריה נעצר מפגין בן 77 במחאה שהתקיימה במקום.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי
> 120 עדיין שם: רשימת שמות החטופים בעזה - והמשוחררים

המשטרה מסרה בתגובה: "כל הצירים נפתחו לתנועה. קבוצת מפגינים הפרו את הסדר לאחר חצות - הדליקו מדורות, חסמו צירים והתעמתו עם שוטרים. לא נאפשר כל התנהגות שעלולה לסכן את שלום הציבור".

מטה המאבק "חופשי בארצנו" וארגוני מחאה נוספים הודיעו כי יקיימו החל ממחר "שבוע התנגדות". במרחק לא רב מהם, משפחות חטופים ומשפחות שכולות הגיעו להפגין בקריאה לשחרור חטופים. 

בנאום שנשא במחאה, ראש האופוזיציה יאיר לפיד תקף בחריפות את ראש הממשלה בנימין נתניהו, בעקבות תצלום שבו נראה נתניהו מחייך במהלך ההצבעה הלילית על חוק הגיוס.

חסימות שביצעו מפגינים בנתיבי איילון דרום, חמישה עוכבו לחקירה

הקריאה של אנדרי

בתוך כך, אנדרי קוזלוב, שחולץ לפני כשבוע משבי חמאס, הביע תמיכה במטה המשפחות להחזרת החטופים כשפרסם סרטון שלו ובו סיפר שהצפייה בהפגנות בעודו מוחזק בשבי - עודדה אותו. לצד השמחה הגדולה נוכח שחרורו, סיפר על הכאב על אלו שעדיין שם. 

"כמעט כל שבת, הם הראו לנו את ההפגנות שהתרחשו בתל אביב וירושלים. אני זוכר איך אלמוג ראה את התמונה שלו בפעם הראשונה. הוא אמר: 'זה אני!, זה אני! - זה אני בפוסטר!' ובשבילו זה היה לנשום בחופשיות", אמר אנדרי בסרטון. "השקעתם כל כך הרבה זמן וכוח להחזיר אותנו הביתה, וזה אחד הדברים שנתנו לי תקווה. אתם גיבורים".

"יותר מ-120 חטופים עדיין שם, ואני לא יכול להיות מאושר ולשאת בזה כל עוד הם שם. שאותי הצילו, ואותם לא", קרא אנדרי. "הם עדיין שם בעזה. בשביל החטופים שעוד שם יש החלטה אחת שצריך לקיים, עסקה. אני מבקש מכם, תחזירו אותם הביתה בהקדם. תעשו עסקה בהקדם האפשרי".

משפחות שכולות הגיעו להפגין הערב לצד משפחות חטופים בשער בגין בתל אביב, וקראו לקיים את הדרישה לסיים את המלחמה כחלק מעסקה שתחזיר את כולם. "אנחנו דורשים מממשלת ישראל שהפקירה את אהובינו, לקחת יוזמה ולהוביל לסגירת הפערים ולסגירת עסקה מיד, הנחו את צוות המשא ומתן להגיש הצעה מעודכנת לתשובת חמאס", קראו. 

אייל אשל, אביה של רוני אשל התצפיתנית שנרצחה בחמ"ל בנחל עוז, קרא במחאה: "אנחנו משפחות שכולות שאיבדנו את ילדינו שנפלו ב-7 באוקטובר. אנו מתייצבים היום לצד משפחות החטופים, כדי לדרוש מהממשלה: אל תחמיצו את העסקה שיש על השולחן! הצלת החטופים היא המפתח להצלת המדינה! תסיימו את המלחמה כחלק מעסקה להחזרת כל החטופים, זוהי חובתכם העליונה!".

אייל אשל, אביה של רוני אשל התצפיתנית שנרצחה בחמ"ל נחל עוז

גם עינב צנגאוקר, אימו של מתן החטוף בעזה הוסיפה: "שר החוץ האמריקני אנתוני בלינקן אמר השבוע שאומנם יש פערים במשא ומתן, אבל הם ניתנים לגישור. אנחנו דורשים מממשלת ישראל שהפקירה את אהובינו לקחת יוזמה, ולהוביל לסגירת הפערים ולסגירת עסקה - מיד".

ביום חמישי האחרון, השר לשעבר בני גנץ התראיין אצל מיכל רבינוביץ' בחדשות הערב בכאן 11. בריאיון חזר גנץ על הטענה, לפיה נתניהו בלם עסקת חטופים מתוך שיקולים פוליטיים. עוד אמר גנץ, כי הוא מעדיף הסדר מדיני בגבול הצפון על פני המשך הלחימה והגברת עוצמתה.

"ראינו ששיקולים אחרים תופסים מקום, למשל מתווה החטופים", אמר גנץ. "יושבים בקבינט המלחמה, מסכמים מתווה, נתניהו מאשר - ומעבירים אותו לצוות המשא ומתן. לאחר מכן הוא מקבל מסכת לחצים - מסמוטריץ', אולי מאנשים אחרים. מסובב את הסיבוב, נותן להם טלפונים, מעכב אותם מחדש".

הפופולריים