מסקנות ועדת החקירה

פרשת הצוללות: הוועדה מייחסת לנתניהו "פגיעה בביטחון המדינה"

פרשת הצוללות: הוועדה מייחסת לנתניהו "פגיעה בביטחון"
בין המוזהרים הנוספים נמצאים גם שר הביטחון דאז משה יעלון, רם רוטברג שהיה מפקד חיל הים, ואחד מעובדי המל"ל באותה תקופה. יוסי כהן נמצא ברשימה בשל היותו ראש המל"ל באותן שנים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
צוללת בישראל
צוללת בישראל צילום: שיר תורם, פלאש 90

ועדת הצוללות שלחה היום (ראשון) חמש הודעות אזהרה לגורמים שעלולים להיפגע מן החקירה. בין הגורמים שהוזהרו נמצאים ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון לשעבר משה בוגי יעלון וראש המוסד יוסי כהן. בשלב זה מייחסת הוועדה לנתניהו פגיעה בביטחון המדינה, שיבוש עמוק ושיטתי בתהליכי עבודה, פגיעה ביחסי החוץ ובאינטרסים הכלכליים של ישראל.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

על נתניהו כתבה הוועדה כי הוא "קיבל החלטות בשאלות מדיניות-ביטחוניות ללא בחינה סדורה ותוך הדרת גורמים ביטחוניים רלוונטיים ונמנע מתיעוד פגישות, דבר ששלל את היכול לקיים בקרה ומעקב אחר החלטותיו". בנוסף מיוחס לו כי יצר ערוצי פעולה מקבילים וסותרים וגרם בכך לסיכון ביטחון המדינה ולפגיעה ביחסי החוץ בישראל, והוא הסתיר מגורמים רלוונטיים את השיח המדיני שניהל, למרות הזהרות שקיבל.

מטעם ראש הממשלה נמסר: "ראש הממשלה נתניהו קובע שהצוללות הן יסוד מרכזי בביטחון הלאומי של ישראל ובהבטחת קיומה נגד איראן שמנסה להשמידנו. רכש הצוללות וכלי השייט לא רק שלא פגע בביטחון המדינה - הוא מבטיח את קיומה. ההיסטוריה תוכיח שגם בנושא הזה ראש הממשלה נתניהו צדק וקיבל את ההחלטות הנכונות לביטחון ישראל".

בנוסף, הוזהרו גם האלוף במיל' רם רוטברג, שהיה מפקד חיל הים בין 2016-2011 ואבנר שמחוני, שעבד במל"ל בין השנים 2016-2010. השר לשעבר יעלון, תפקד בתקופה הרלוונטית גם בתור שר הביטחון וגם בתור השר לנושאים אסטרטגיים. ראש המוסד כהן מוזהר בשל תפקידו כראש המל"ל בשנים הרלוונטיות. הוועדה מאשימה את יעלון למעשה בתצהיר כוזב לבית המשפט.

שר הביטחון דאז משה (בוגי) יעלון כתב בתגובה: "המשמעות של לקיחת אחריות, מתן דוגמא אישית וממלכתיות, היא לכבד את הדמוקרטיה הישראלית ומוסדותיה, ולא להתנגח בהן, גם כשזה פחות נוח. כמי שנאבק שנים להקמת ועדת החקירה לפרשת השחיתות הביטחונית החמורה ביותר מקום המדינה, אני כמובן מכבד את הוועדה ואמלא אחר דרישותיה והנחיותיה באמון מלא וביושרה".

יעלון הוסיף: "מי שטענו כי הוועדה מוטה ומגמתית מיסודה, יכולים לשוב ולתת בה אמון היות שמצאה לנכון להזהיר גם את מי שפעל בכל כוחו להקמתה. מה שמצוטט מהמכתב ששלחה הוועדה לנתניהו מאושש לחלוטין את שטענתי לגביו וסביבתו, שרבים מתוכה כבר הואשמו בדין בפרשה. אני שלם עם כל מהלכיי, מאמין שלא נפל בהם כל רבב, ואציג בפני הוועדה את תשובותיי בבוא העת". 

על כהן כתבה הוועדה, כי הוא "טיפל בסוגיה מדינית, ביטחונית ומקצועית רגישה, ללא בחינה סדורה של השיקולים הרלוונטיים", וכי הוא  העלים את הטיפול בנושא מהגורמים הרלוונטיים תוך יצירת מצג שווא בפני מערכת הביטחון, למרות התעלמותו מאזהרות.

הפופולריים