"נגד מדיניות הממשלה": העדה הדרוזית הודיעה על יציאה למאבק

"נגד מדיניות הממשלה": הדרוזים הודיעו על יציאה למאבק
ראש מועצת דאלית אל-כרמל רפיק חלבי לכאן חדשות: ראשי העדה הדרוזית בישראל זועמים על הממשלה הנוקטת בסחבת במימוש הבטחותיה ומתכוונים לפתוח כבר השבוע במחאה נרחבת
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מחאת הדרוזים נגד הקמת טורבינות בשטחם בגליל 21.06.23
צילום: כאן חדשות

הדרוזים והצ'רקסיים הודיעו היום (שבת) על יציאה למאבק "לקבלת זכויותיהם". בהודעה לתקשורת כתבו: "ראשי הרשויות הדרוזיות וההנהגה הרוחנית בראשות שיח' מוופק טריף התכנסו ערב שבת לישיבת חרום והכריזו על יציאה למאבק נגד מדיניות הממשלה
וקביעת מועד ל'מחאת הקיפוח' ב-8.7.2024 בירושלים".

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחר הערוץ הרשמי

עוד נכתב בהודעה: "איננו שווים רק בקרב. 'ברית הדמים' ו'ברית החיים' הפכו סיסמאות נבובות ושקריות. הדוברים גינו את התנהלות הממשלה ואת מדיניותה כלפי העדה הדרוזית והצ'רקסית".

בהודעה, שנשלחה על ידי ראש מועצת דאלית אל-כרמל, רפיק חלבי, פירטו את דרישותיהם:

  1. לאשר תקציב הולם כפי שסוכם לשנת 2024 ותכנית חומש באופן מידי. "אנחנו המגזר היחיד במדינה שאינו מתוקצב", כתב.
  2. לעצור מיד את הרדיפה של יחידות האכיפה ולבטל את הקנסות, וכן, לפעול להסדרת הבנייה במגזר הדרוזי ולהיאבק לביטול חוק קמיניץ.
  3. אישור חוק החשמל והתייחסות למצוקת הצעירים הדרוזים שמשלמים מחיר כבד להגנת המדינה.

ראשי העדה קראו לבני העדה לצאת למאבק עד להשגת זכויותיהם המלאות - כולל הפגנות, שביתות, חסימת צירים ראשיים ופעילות מול משרדי הממשלה. "הבלגנו מספיק והגיע זמן מאבק", מסרו.

ראש מועצת דאלית אל-כרמל רפיק חלבי אמר לכאן חדשות: "ראשי העדה הדרוזית בישראל זועמים על הממשלה הנוקטת, לדבריהם, סחבת במימוש הבטחותיה ומתכוונים לפתוח כבר השבוע במחאה נרחבת".

הוא הוסיף: "די, הגיעו מים עד נפש. הסחבת, הזלזול באישור תקציב 'חומש', ביטול חוק החשמל, רדיפות יחידות האכיפה והטלת קנסות במאות אלפי שקלים כשממש באותו רגע הם מכשירים ישובים לא חוקיים של מתנחלים - כל זה מלמד אותנו שיש יחס שונה ללוחמים הדרוזים. הם כאילו אומרים לנו - אתם תילחמו ותשתקו. אנחנו לא נשתוק ולא נבליג".

ראש העדה הדרוזית, השייח' מופק טריף אמר השבוע באוניבירסיטת אריאל בשומרון: "החלטת ועדת השרים לענייני חקיקה שדחתה הצעת חוק החשמל (הוראת שעה) - מבישה ומבזה. הצעת החוק הייתה אמורה לסייע בין הייתר לחיילים ולקצינים, אך השרים לא התעלו לגודל השעה, דווקא בעיצומה של המלחמה".

משמעות הודעת ראשי העדה הדרוזית

מפרוץ המלחמה, הקפידה הנהגת העדה הדרוזית בארץ להפריד בין הזעם והתסכול של הדרוזים כלפי הממשלה, לבין הרצון והנחישות שלהם להתגייס למען המדינה ולהמשיך לשלם מחיר כבד בחיי חיילים וקצינים - למען בטחון ישראל. עכשיו, הם אומרים שהגיעו מים עד נפש ושאינם יכולים להבליג עוד נוכח האפליה שהמדינה נוקטת כלפיהם.

לדבריהם, יד אחת של המדינה מכשירה יישובים לא חוקיים של מתנחלים, בעוד היד השניה רק מכבידה על חיי הדרוזים. זאת, בשעה שיחידות האכיפה של הממשלה מוציאות צווי הריסה לבתים שצעירים מהעדה מבקשים לבנות על קרקעות פרטיות - והם נדרשים לשלם קנסות של מאות אלפי שקלים. בנוסף, המדינה אינה מאשרת את התקציבים שהובטח ליישובים הדרוזים לשנה הנוכחית.

כעת, יש לעדה, על פי מנהיגיהם, עוד סיבה לכעוס ולפתוח במאבק: קידומו של חוק אספקת החשמל, שנועד לחבר לרשת בתים שנבנו על אדמות פרטיות – נבלם בידי שר האוצר, מחשש שהחוק יעודד בנייה בלתי חוקית.

בעקבות הסחבת לטענתם והתחושה שהממשלה אינה מתכוונת ללכת לקראת הדרוזים, התכנסו בסוף השבוע ראשי הרשויות הדרוזיות ומנהיג העדה שיח' מוופק טריף והכריזו על יציאה למאבק ציבורי. 

הפופולריים