פרסום ראשון

מחבלי נוח'בה של חמאס יקבלו ייצוג משפטי - במימון המדינה

מחבלי נוח'בה של חמאס יקבלו ייצוג משפטי - במימון המדינה
אחרי ההתנגדות של הסניגוריה הציבורית לייצג את המחבלים, השופטים אישרו את ייצוגם באמצעות עורכי דין פרטיים שימומנו מקופת אוצר המדינה. דוברות בתי המשפט: "החוק מחייב זאת"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מחבלים עזה נוח'בה חמאס מלחמה צהל עצורים דרום
צילום: חיים גולדברג, פלאש 90

עדכון 10.7 | שר המשפטים לוין הבהיר: לא נממן ייצוג למחבלי נוח'בה

מחבלי נוח'בה יקבלו ייצוג משפטי שימומן מקופת אוצר המדינה. על פי הפרסום היום (שלישי) בחדשות הערב בכאן חדשות, השופטים בבתי המשפט אישרו את ייצוגם של מחבלי חמאס באמצעות מימון עורכי דין פרטיים, שייצגו אותם במשך החודשים בהם מעצריהם צפויים להיות מוארכים.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחר הערוץ הרשמי

בימים אלה פנתה הנהלת בתי המשפט למשרד המשפטים כדי לדרוש את העברת הכספים לסניגורים של המחבלים, כאשר בפועל מדינת ישראל אישרה את מימון הסניגורים אך לא העבירה להם כסף. לכן בהנהלת בתי המשפט דורשים לקבל מקור תקציבי למימון שאושר, ולא ברור מהיכן בדיוק מקופת אוצר המדינה יתקבל המימון.

בעקבות הפרסום, שר האוצר בצלאל סמוטריץ' שיגר הערב מכתב בנושא מימון הגנה משפטית למחבלי הנוח'בה מתקציב המדינה ובו ביקר בחריפות את המהלך: "אובדן עשתונות ערכי. אזרחי ישראל לא יממנו מכספם הגנה משפטית לאויבים מתועבים. אף פעם לא, ובפרט בתקופה מאתגרת בהיבטים הפיסקליים וכשאנחנו נדרשים לגרד מן הגורן ומן היקב מקורות תקציביים לשלל צרכי החברה הישראלית", כתב.

בפנייתו לממונה על התקציבים, כתב השר "אני מניח שגם לולא הנחייתי זו, לא היית מעלה בדעתך להיענות לבקשה ההזויה הזו, אולם למען הסר ספק הריני להודיעך כי אני אוסר על מימון ההגנה המשפטית האמורה מתקציב המדינה. צודקת הסנגוריה הציבורית בהתנגדותה לייצג את מחבלי הנוח'בה ואין לי כל כוונה לאפשר זאת ממקורות אחרים".

מדוברות בתי המשפט נמסר בתגובה: "החוק מחייב ייצוג סניגור לצורך קיום דיון של עצור, מכיוון שמדובר בדיונים שהתקיימו בהיוועדות חזותית, ניתנו מספר החלטות שיפוטיות למינוי סניגור פרטי ומימון שכר הטרחה מאוצר המדינה. הנהלת בתי המשפט פנתה למשרד המשפטים לצורך בחינת אופן יישום ההחלטות השיפוטיות ומציאת מקור תקציבי, והנושא נמצא עדיין בבחינה".

כפי שפרסמנו בנובמבר 2023, הסנגוריה הציבורית הודיעה כי היא לא מוכנה לייצג את מחבלי חמאס שהשתתפו בטבח ה-7 באוקטובר. במערכת המשפט אומרים שהפיתרון הראוי הוא למצוא עורך דין זר שייצג אותם, כפי שנעשה במשפט אייכמן.

הפופולריים