פרשת חיים ולדר הוכיחה: ה-MeToo חלחל לרחוב החרדי

מקרה חיים ולדר הוכיח: המי-טו חלחל לרחוב החרדי
החברה החרדית החליפה את השתיקה בדרישה ברורה מהסופר להשעות עצמו מהרדיו והעיתון, בעקבות פרסום העדויות על פגיעות מיניות. זה עוד לא אומר כלום על הטיפול בתלונות ובמתלוננות, אבל את הזעקה כבר אי אפשר יהיה להשתיק | דעה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
חיים ולדר
צילום: צילום: דוד 25, מתוך ויקיפדיה

את הפרשה שמטלטלת את העולם החרדי ניתן להמשיל בקלות לרעידת אדמה. תלונות של נשים על פגיעות מיניות קשת וממושכות שביצע בהן לכאורה הסופר חיים ולדר, רובן היו אז קטינות – כך על פי תחקיר הארץ.

זה סיפור שלא זוכה לסיקור משמעותי בתקשורת החילונית, לא ברור למה. אולי כי עייפנו מהפרסומים התכופים על תקיפות מיניות של אנשים מוכרים והקשב קהה, אולי כי לא יודעים מיהו בדיוק, ומה אכפת לנו אם זה קרה שם. אבל בחברה החרדית זו מכה של ממש.

יהודה משי זהב שנחשד בעבירות דומות היה אולי הגיבור החרדי שחילונים אהבו לחבק, אבל ולדר הוא גיבור פי אלף יותר משמעותי בחברה החרדית. אדם עם מעמד אצל גדולי ישראל, אין בית חרדי בלי לפחות ספר אחד שלו, תוכנית ברדיו קול חי, טור ביתד נאמן, והאיש שהורים שלחו אליו בעיניים עצומות את ילדיהם לטיפולים לחינוך ומוסר. ולכן השבר הענק, שהתקבל תחילה בשתיקה רועמת אצל הרבנים ועיתונאים חרדים, שהיה בהם מי שצופף שורות למען ולדר.

"הציעו לי כסף כדי לרדת מהתחקיר": האזינו לריאיון עם העיתונאי אהרן רבינוביץ' לכאן רשת ב

אבל במהירות הבזק הופיעו עוד ועוד גופים: הוצאת ספרים, רשת מזון, עיתון ילדים של המגזר, שהבהירו שיחרימו אותו. הדבר יצר לחץ על הרבנים הגדולים להורות לוולדר להשעות את עצמו מהרדיו ומהעיתון. מי היה מאמין שתופעת ה-MeToo תחדור לחברה שלא רוצה בהסרת החומות בינה ובין החברה החילונית, אבל ההשפעות הללו חלחלו הכי עמוק שאפשר, ומה שבעבר נאמר בלחש בחדרי חדרים סגורים, קורה עכשיו בפומבי ובקצב מסחרר.

זה עוד לא אומר כלום על הטיפול בתלונות ובמתלוננות, אבל את הזעקה כבר אי אפשר יהיה להשתיק.

הפופולריים