ידעו והתעלמו: מי ייקח אחריות על המחדל שהוביל לרצח ליטל יעל מלניק?

ליטל נרצחה במשמרת שלכם - ובאחריותכם לתקן

אם לא ראיתם - חטאתם לתפקידכם והפקרתם את ליטל. אם ראיתם וידעתם ולא עשיתם כלום - זה הרבה יותר גרוע. יש בעיה מובנת במחלקות הפסיכיאטריות שהופכת אותן לכר פורה לפגיעה, ויש גם פתרון - אבל בשבילו נדרשת השקעה
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ליטל מלניק
צילום: צילום: באדיבות המשפחה

"אני כועסת", זה מה שאמרה לנו אתמול (שלישי) כאן בריאיון רות מלניק, אחותה של ליטל יעל מלניק. רות כועסת כי היא הבינה שמשהו לא בסדר. היא וגם הסבתא שלה הבינו מיד אחרי שיעל חזרה מהאשפוז במחלקה הפסיכיאטרית ב"מעלה כרמל" שהקשר שנוצר בין יעל לבין אח במחלקה, גבר בן 49, הוא קשר הרסני ופוגעני. היא כועסת כי המשפחה עשתה כל מה שצריך. פנתה למשטרה, לבית המשפט ולרווחה וצו הרחקה אכן הוצא כנגד האיש, אבל הוא הפר אותו. ואף אחד לא עשה כלום. אז היא כועסת - ובצדק.

אנחנו לא יודעים מה בדיוק קרה שם. מה קרה במחלקה הפסיכיאטרית. אבל העובדות הן שנוצר קשר שלא צריך להתקיים בין ילדה בת 17 לגבר בן 49 שעובד שם כאח. הקשר הזה הלך והתפתח לקשר נצלני, פוגעני והרסני. זה ברור, אחרת הסבתא לא הייתה מבקשת ומקבלת צו הרחקה. ונשאלת השאלה: איפה הייתם? אתם שהייתם אמורים להגן על יעל מטורף כזה? הרופאות? העו"סיות? האחיות?

האזינו לריאיון המלא עם רות מלניק בכאן רשת ב

אם לא ראיתם - חטאתם לתפקידכם והפקרתם את יעל. אם ראיתם וידעתם ולא עשיתם כלום - זה הרבה יותר גרוע. והמקרה הזה נגמר ברצח. יש עשרות אם לא מאות מקרים אחרים במחלקות פסיכיאטריות לנוער שמסתיימים "רק" בפגיעה מינית, "רק" באונס, "רק" בטראומה וצלקות אינסופיות לכל החיים.

האחריות היא לא רק של הצוותים הרפואיים. האחריות היא בעיקר של משרד הבריאות. שלא נותן את התקציבים הראויים כדי להעסיק כוח אדם איכותי

אבל האחריות היא לא רק של הצוותים הרפואיים. האחריות היא בעיקר של משרד הבריאות. שלא נותן את התקציבים הראויים כדי להעסיק כוח אדם איכותי. שלא נותן הכשרות ותמיכה וחיזוק ומעטפת לצוותים שמטפלים בילדים הכי פגיעים שיש. ובעיקר שלא מייצר חלופות אשפוז.

כי יש בעיה מובנת במחלקות הפסיכיאטריות שהופכת אותן לכר פורה לפגיעה. ולא בהכרח פגיעה מינית. זה גם יכולה להיות קשירה, או השפלה, או אלימות מילולית ופיזית. במחקר שנעשה בגרמניה, 25% מהמאושפזים במחלקות הפסיכיאטריות סיפרו שנפגעו על ידי הצוות. כמה בישראל? אנחנו לא יודעים. לעומת זאת גם על אישומים פליליים או הרשעות של עובדים במחלקות פסיכיאטריות, משרד הבריאות לא תמיד יודע. זה מה שהעידה אתמול האחראית על בריאות הנפש במשרד הבריאות ד"ר טל ברגמן.

תזכרו שזה שמדובר בילדים, לא אומר שאין להם זכויות. ואיכשהו, דווקא במחלקות הפסיכיאטריות, הזכויות שלהן נרמסות

אז יש אפשרויות לטיפול מחוץ למחלוקות הפסיכיאטריות. פשוט לא משקיעים בהן מספיק בישראל. פשוט לא מפתחים אותן מספיק. הן קיימות. ולא פחות חשוב: תזכרו שזה שמדובר בילדים, לא אומר שאין להם זכויות. ואיכשהו, דווקא במחלקות הפסיכיאטריות, הזכויות שלהן נרמסות. שר הבריאות ניצן הורביץ, זה קרה במשמרת שלך – עלייך האחריות לתקן.

"מעלה כרמל זו מסגרת שמדירה שינה מעיננו"

מנהלת תחום ייצוג קטינים במחלקת הסיוע המשפטי במשרד המשפטים, עו"ד לידיה רבינוביץ', אמרה היום בריאיון ל"סדר יום" בכאן רשת ב שהם פנו למשרד הבריאות בדרישה לוועדת בדיקה בנוגע לכל מה שקורה במוסד בו אושפזה ליטל יעל מלניק. 

האזינו לריאיון עם עו"ד רבינוביץ'

"אין שום פיקוח על מה שקורה במחלקות פסיכיאטריות לילדים ונוער. לא יכול שהוועדה המחוזית הפסיכיאטרית במשרד הבריאות במחוז צפון ומחוז דרום מתכנסת רק פעם בחודש. את יודעת מה זה שילד נמצא חודש באשפוז מיותר במקום יומיים? זה נזק לשנים", אמרה רבינוביץ' בריאיון. 

הפופולריים