החוט המקשר בין הפגזים מלבנון, הגרעין האיראני והספינות במפרץ הפרסי

הקשר בין פגזים מלבנון, הגרעין האיראני והמפרץ
טהרן מבינה שזה "מאני טיים" ומעצימה פעילות נגד • אחרי 5 אירועים בגבול לבנון - ישראל חייבת להחזיר את השגרה לצפון
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
תקיפת ספינה במפרץ, לבנון, גנץ ולפיד
צילום: צילום: אי-אף-פי, דוד כהן, פלאש 90, משרד החוץ

ישראל מתמודדת עם אירועים בכמה גזרות, שהיא ממש לא רוצה לפתוח בבת אחת – תקרית עם איראן בלב ים, הצהרות על איראן גרעינית, מתיחות מסוימת ביהודה ושומרון ורצועת עזה לא פתורה בכלל. אך כשבוחנים את הגזרה הלבנונית, מבינים שישראל חייבת להפסיק את המשך ההידרדרות בה: חמישה אירועי אש, שני אירועים בשבוע והיום – ירי בפעם הראשונה לאור יום. 

עכשיו ישראל צריכה לדאוג לאינטרסים שלה, שזה אומר לגדוע כל חזית פעילה בלבנון, ולוודא שאין נוכחות פלסטינית קבועה שמאתגרת את צה"ל, ויכולה לפצל את הקשב הישראלי לכמה חזיתות. השאלה שצריכה להנחות את ישראל בנוגע לתגובה היא: איך מחזירים את גזרת לבנון לשקט שהיה בה קודם? 

הארגונים הפלסטינים באזור מרגישים עלייה בביטחון העצמי שלהם, ויכול להיות שהסיבה לכך היא שמאחורי הירי מתבססת תשתית יותר רצינית. בעבר היינו רגילים לחוליות פלסטינים שפועלות ממחנות פליטים, יורות 3-2 טילים ונמלטות. היום אפשר כבר לראות שגרה שמתאימה למשהו מסודר יותר. אם ישראל רוצה לעצור את סניף חמאס בלבנון, היא חייבת להפסיק את ההתבססות, לפני שזה יקשה עליה בחזיתות נוספות. 

נסראללה VS צה"ל: המלחמה הקרה בין ישראל ללבנון | האזינו לעוד יום 

וגם איראן מתמודדת עם כמה אירועים במקביל. השבוע מתחלף שם נשיא, הדיונים על הסכם גרעין מול המעצמות עוד ממשיכים, והפעולות שמיוחסות לישראל נגד איראן מתגברות. בטהראן מבינים שזה המאני טיים, גם לגבי עוצמת הפעילות שלהם מול ישראל וגם ביכולת למקסם הישגים מול המערב.

ישראל מצידה, עושה נכון כשהיא פועלת קודם כל במערכה המדינית ורק אז עוברת לתגובה הצבאית. העובדה שארצות הברית, בריטניה וישראל מדברות באותו הקול בימים האחרונים היא הישג גדול שצריך למקסם אותו. ישראל צריכה לייצר אינטימיות אמיתית בין גורמי המודיעין של שלושת המדינות. כשרכיב אחד שלה הוא מה שקורה במפרץ, אבל ההסתכלות צריכה להיות למקום אחר לגמרי – הסכם הגרעין.

ישראל רוצה להשפיע על הסכם הגרעין, זה קשור גם להודעה של שר הביטחון גנץ היום שאיראן רחוקה רק כעשרה שבועות מהגעה לחומר בקיע – שיאפשר לה לפתח פצצה גרעינית. לאיראן לא תהיה פצצה בעוד עשרה שבועות, יש עוד כמה תהליכים בדרך, אבל זה בדיוק הזמן שצריך למנוע ממנה את האפשרות להגיע לחומר בקיע.

לקראת מלחמה עם איראן? | האזינו לעוד יום 

העובדה שארצות הברית עזבה את הסכם הגרעין בתקופת טראמפ, יצרה מצב שהאיראנים אמרו: אם אתם מפרים – גם אנחנו. וככה איראן התקדמה בתהליך לעבר פצצה. לכן עכשיו זה בדיוק הזמן של ישראל גם להחזיר את המפרץ להיות מקום בטוח לכלי שייט, וגם למנוע מאיראן התקדמות לעבר פצצה גרעינית. 

הפופולריים