עד מתי? | הזווית

עד מתי? | הזווית
שעות ספורות אחרי הרצח בחיפה אתמול פורסם דוח המבקר שהצביע על ליקויים בטיפול המדינה באלימות נגד נשים. בשנת 2020 לבדה נרצחו 13 נשים בידי בני זוגן - גידול של 160% לעומת שנת 2019. נדמה שהזעקה שמזמן כבר אינה אילמת זועקת את עצמה – האם היה אפשר למנוע את הרצח?
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נשים שנרצחו בידי בני משפחה בשנת 2020
צילום: צילום: דוברות המשטרה, באדיבות המשפחות

"מאז אותו לילה אני שואלת את עצמי אם היה אפשר להציל את מיכל. האם יכלנו להציל אותה?", כך פתחה לילי בן עמי, אחותה של מיכל סלה שנרצחה בידי בן זוגה, את הטור המיוחד שבו הציגה תמרורי אזהרה בזוגיות לא בריאה שעלולה להוביל לרצח. אתמול נרצחה אישה נוספת במקום שאמור היה להיות לה חוף מבטחים – בביתה בחיפה ולעיני שניים מארבעת ילדיה. נדמה שהזעקה שמזמן כבר אינה אילמת זועקת את עצמה – האם היה אפשר למנוע את הרצח?

כאילו להדהד את אותה זעקה, את אותה השאלה שנשאלה כבר מאות פעמים, שעות ספורות אחרי הרצח בחיפה פורסם דוח מבקר המדינה שמציג מצב עגום בכל מה שקשור לטיפול ברצח נשים בישראל. הדוח מצביע על ליקויים בטיפול המדינה באלימות נגד נשים ועל כספים לתוכניות בנושא שלא הגיעו ליעדם.

דוח מבקר המדינה: 13 נשים נרצחו בידי בני זוגן ב-2020, חצי מהתקציב למניעת אלימות במשפחה לא הועבר

בשנת 2020 נרצחו 13 נשים בידי בני זוגן - גידול של 160% לעומת שנת 2019. בחודש מאי 2020 חלה עלייה של כ-800% במספר הפניות למוקד 118 של משרד הרווחה. מספר התיקים שנפתחו במשטרה עלה ב-22%. כ-23 אלף תיקים נפתחו במשטרה בשל אלימות מצד בן הזוג בשנת 2019. המשטרה העבירה כ-6,500 מהם למרכזים למניעה וטיפול באלימות במשפחה. כל אישה חמישית שנרצחה בשנים 2019-2004 הייתה מוכרת לשירותי הרווחה. אלה רק חלק מהנתונים שהוצגו בדוח מבקר המדינה, והתמונה שעולה ממנו אכן עגומה.

ב-2017 אישרה הממשלה תוכנית לאומית למניעת אלימות במשפחה בהיקף של 300 מיליון שקלים. כמה כסף הועבר בפועל? פחות מחצי, 128 מיליון שקלים בלבד. מה הסיבה שלא עבר הכסף? הממשלה אישרה את הסכום בלי מקורות תקציביים – ובאוצר הסבירו: החלטת הממשלה הייתה בבחינת הצגת עמדה עקרונית. וגם תקציב הסיוע למי שיוצאת ממקלט אינו מנוצל, רק 10% מהסכום הוענקו לנשים ב-2019.

אבל זה לא רק עניין של כסף. אומרים שהדרך הטובה ביותר לטפל בבעיה היא למנוע אותה מלהתרחש. אם כך הגיוני היה שהמרכזים של משרד הרווחה, שירות המבחן והשב"ס לטיפול בגברים אלימים – יפעלו באופן חלק ושוטף ללא תקלות, אך זה לא המצב בדוח המבקר נכתב כי אלה אינם פועלים כנדרש. בשנת 2019 למשל, נפתחו במשטרה 23 אלף תיקים נגד גברים אלימים, אך רק כ-4,000 זכו לטיפול במרכזים. המרכזים פועלים בעיקר ברשויות עם דירוג חברתי כלכלי בינוני וגבוה – בזמן שהאלימות נפוצה יותר ביישובים חלשים.

גם עובדי אותם המרכזים לא זוכים להכשרה מתאימה. בשנים האחרונות 20% מהמרכזים לא שלחו את העובדים הסוציאליים שלהם להכשרות ולהשתלמויות. ברשויות מקומיות שבדק המבקר זמן ההמתנה של נשים כד להיכנס למקלט היה חודש עד שלושה חודשים.

הסיפורים מאחורי השמות של מקרי הרצח האחרונים

מייסר עותמאן, בת 27

מייסר עותמאן מחיפה נורתה אתמול למוות בדירתה ברחוב גוש עציון בעיר. בעת הירי, שניים מארבעת ילדיה שהו במקום, ושניים אחרים היו בבית הספר. במשטרה חושדים שהרקע לירי הוא סכסוך בין בני הזוג הגרושים.

קרוביה של עותמאן ידעו שהיא מאוימת ונמצאת במצוקה על רקע חילוקי הדעות עם הגרוש שלה ולפחות תקרית אחת כבר התרחשה קודם לרצח. המחלוקת על המשמורת על ילדיהם של בני הזוג הלכה והחריפה, אבל הרשויות לא דווחו על המתרחש ביניהם עד שקרה הגרוע מכל היום.

שכנתה של עותמאן אמרה לכאן חדשות: "ברגע ששמעתי על מה שקרה ידעתי שזאת היא. הבחנתי בעבר בדברים שגרמו לי להבין שהיא עלולה להיות במצוקה. גם פרסומים שלה ברשתות החברתיות יכולים לשקף במעט את שעברה".

סוהא מנסור, בת 38

סוהא מנסור נורתה בחודש אפריל למוות בתוך בית עסק לקוסמטיקה שבבעלתה בטירה. בעבר הגישה מנסור תלונה במשטרה על אלימות מצד בעלה, שהיה במאסר במשך תקופה והשניים התגרשו. מאז ששוחרר הוא שב לבית ולפי מידע לא היו מקרי אלימות נוספים מאז.

 

דיאנה דדבייב, בת 35

דיאנה, אם לארבעה מנעלה, נרצחה בחודש פברואר בידי בעלה השוטר שהואשם ברצח בנסיבות מחמירות, לעיני ארבעת ילדיהם. הוא קשר את ילדיהם לפני שרצח אותה והיכה את בתו שהשתחררה מהחבל וניסתה לסייע לאמה.

אחד השכנים של הזוג מנעלה מסר באותה העת לכאן חדשות: "ראיתי את הבעל מוציא את הילדים מהבית לאמא שלו, הוא שאל אותי מה שלומי ונראה כאילו הכול כרגיל. רק אחר כך הבנתי שבשלב הזה היא כנראה כבר הייתה מתה".

דדבייב הייתה יועצת זוגית במקצועה, שעזרה לנשים למצוא אהבה - אחרי שבעצמה חוותה בעבר מערכת יחסים מאמללת, כפי ששיתפה את העוקבות שלה ברשתות. בסרטון מצמרר שפרסמה בעמוד היוטיוב כשנה לפני הרצח היא דיברה על הנושא של אלימות במשפחה והסימנים למערכת יחסים רעילה: "הרבה לפני שרצח מגיע, הרבה לפני שדברים כאלה מגיעים לידי ביטוי, יש הרבה נורות אזהרה שחייבות להגיע".

האישה שניצלה והפכה לסמל המאבק

אחת הנשים שנפגעו כתוצאה מאלימות במשפחה, והתפרסמו בציבור היא שירה איסקוב, שניצלה מניסיון רצח על ידי בן זוגה בחודש ספטמבר 2020, ונבחרה להשיא משואה בטקס יום העצמאות בהר הרצל. איסקוב אושפזה במשך חודש וחצי בבית החולים וכשהשתחררה עברה תהליך שיקום. וכאילו זה לא מספיק, אביעד משה סירב לתת לה גט עד שהופעלו נגדו סנקציות והשניים התגרשו לבסוף.

את הנתונים בדוח מבקר המדינה שפורסמו אתמול הציגה שירה איסקוב. הדוח מציג יותר מ-150 עמודים מפורטים של "הזנחה פושעת" בנוגע לטיפול באלימות כלפי נשים, כפי שאמרה יו"ר ויצו אניטה פרידמן. ונראה שהתמונה לא משתנה אלא דווקא מחריפה משנה לשנה. נכון לחודש נובמבר 2020, בישראל חיים 194 עבריינים שיש נגדם יותר מעשר עבירות של אלימות במשפחה. אלה הפצצות המתקתקות שהנשים שלצידן חיות בפחד מתמיד, ואלה גם המקרים שעלולים להיגמר ברצח. 

בעיה נוספת בנוגע לטיפול בסוגיה, ושפחות מדוברת, נמצאת בהגדרות בחוק. טרם עוגנה בחקיקה הגדרה מרחיבה של תופעת האלימות נגד בני זוג. למשל אלימות כלכלית אינה כלולה, אף שאמנות בין לאומיות כוללות אותה. כל הבעיות האלה, בזמן שב-2020, שנת הקורונה, חלה עלייה במספר מקרי האלימות במשפחה, ושוב אי אפשר להימנע מלשאול – האם ניתן למנוע את הרצח הבא?

הפופולריים