המנצחת בקרב בין ישראל לחמאס היא בכלל מצרים

המנצחת בקרב בין ישראל לחמאס היא בכלל מצרים
הנשיא א-סיסי הוכיח שאין באמת תחליף לתיווך המצרי בעזה, ושרק הוא יכול להביא את הצדדים לנצור את האש - והפעם זה היה בתנאים קשים במיוחד. המצרים לא אוהבים את חמאס, אבל מבינים שזה מה שיש
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי
צילום: צילום: אי-פי

בהנחה שהפסקת האש ברצועת עזה תחזיק מעמד, נכון לכתיבת שורות אלה, המנצח הגדול של מבצע "שומר החומות" במבט אזורי הוא לא הרמטכ"ל כוכבי, וכנראה שגם לא ראש הזרוע הצבאית של חמאס, מוחמד דיף, אלא האיש שיושב בארמון בקהיר - נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי. 

"באמצע הלילה התחלתי לפקפק בעצמי. אולי צה"ל באמת נכנס לעזה?" | האזינו לפרק של "עוד יום"

הפעם זה היה בתנאים קשים במיוחד, הרבה יותר משאר הסבבים מאז מבצע "צוק איתן", ובייחוד לנוכח העובדה שעוד זירות כמו ירושלים והר הבית נכנסו למשוואה של ארגוני הטרור בעזה. הניצחון של א-סיסי הוא כפול במבצע הזה. מצד אחד הוא הוכיח שוב לעולם הערבי, כי עם כל הכבוד לכסף שקטר מזרימה לרצועה בשנים האחרונות, ב"מאני טיים", הוא נותר הגורם הערבי המשמעותי ביותר בזירה הפלסטינית בזמן הסלמה.


הדבר הייחודי במבצע הזה הוא שמעבר למאמצי התיווך המצרי, מצרים גם הקדימה את כולם בכל מה שקשור לסיוע לרצועת עזה. די היה לראות את התמונות של משאיות מצריות נכנסות למעבר רפיח ועליהן מתנוססות תמונות של א-סיסי ודגלי מצרים כדי להבין שהפעם הראיס המצרי הקדים את כולם.

וזה לא נגמר בסיוע במוצרי מזון, סיוע רפואי וטיפול בפצועים, אלא גם בהודעה לא שגרתית על סיוע מצרי בגובה של 500 מיליון דולר. למי שדואג, זה לא יהיה במזוודות כסף כמו במודל הקטרי, אלא באמצעות חברות מצריות שישקיעו ברצועה. ועדיין את הפרחים א-סיסי קיבל גם מחמאס וגם מהרשות הפלסטינית.


אבל הצד השני לא פחות חשוב ואולי אף יותר. לראשונה, משטר א-סיסי קיבל הכרה מהממשל החדש בוושינגטון לתפקידו הקריטי. זה קרה אתמול בשיחת טלפון ראשונה, כן ראשונה, בין נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן שטרח להתקשר לראיס המצרי - ארבעה חודשים אחרי שנכנס לבית הלבן. למה זה חשוב? כי כשמסתכלים על המרחב מסביב, יש שני משטרים ערביים שמעמדם ניזוק מחילופי הגברי בבית הלבן ומההפסד של טראמפ, בית המלוכה הסעודי וארמון הנשיאות בקהיר, שזוכים לביקורת מהממשל החדש על הפרות זכויות אדם.

מבחינת א-סיסי, החשש הגדול היה שהנה שוב משטרו הופך להיות מוקצה כמו בתקופת ברק אובמה, שלא השלים עם מהלך הדחתו של איש האחים המוסלמים, מוחמד מורסי, שהופל בידי א-סיסי. גם בנאומו הלילה ביידן הזכיר ברוחב לב את א-סיסי.

המצרים היו מעדיפים להיפטר מחמאס, אבל גם בקהיר מבינים שזה לא ריאלי וצריך לעבוד עם מה שיש

הראיס המצרי יכול מבחינתו לסמן וי אחרי חודשים ארוכים של חוסר ודאות והמתנה לשיחה המיוחלת מביידן. זה לא אומר שהממשל בוושינגטון יירד ממנו בכל מה שקשור לזכויות אדם, אבל זה כן מראה שגם שם מבינים שלראיסיסי אין באמת תחליף. עם כל הכבוד לכסף שקטר הכניסה לרצועה בשנים האחרונות כדי לבנות את מעמדה האזורי, למצרים יש את האינטרס הגדול ביותר לשמור על שקט ברצועה. חצי האי סיני גובל ברצועה והאיום של דאעש בצפון חצי האי טרם מוגר.

עזה–קהיר–דובאי: מי בשכונה נגדנו ומי בעדנו הפעם? | האזינו לפרק של "עוד יום"

די להיזכר במתקפות הטרור הגדולות של דאעש בשיתוף פעולה עם חמאס נגד צבא מצרים, כדי להבין מדוע המצרים הכי להוטים לכבות את הבעירה שהשתוללה פה בשבועיים האחרונים. הימשכות המבצע עוד ועוד הייתה יכולה לתדלק גם את מה שקורה מעבר לגבול.

שלא תטעו, המצרים לא אוהבים את חמאס, הם יודעים היטב שהוא מגיע מבית מדרשו של האחים המוסלמים. הוא היה מעדיף לראות את הרשות הפלסטינית שולטת שם ולהיפטר מחמאס. אך גם בקהיר יודעים שהיעד הזה לא באמת ריאלי וכשזה המצב, צריך לעבוד עם מה שיש ולמקסם את תפקיד המתווך עד הסוף בזירה האזורית והבין-לאומית, כפי שנשיא מצרים עשה בסבב הלחימה הנוכחי.

הפופולריים