המטרה: הבית הלבן

המטרה: הבית הלבן
שלושה בכירים ישראלים ינחתו בוושינגטון בניסיון לדבר אל לב האמריקנים לקראת מה שנראה כמו חזרה להסכם הגרעין • הם יסבירו על הסכנות והאיומים מאיראן רגע לפני ששוט הסנקציות יוסר – ואז הכול יהיה הרבה יותר מסובך | פרשנות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מאיר בן שבת, יוסי כהן, אביב כוכבי
צילום: צילום: נועם רבקין פנטון ומרים אלסטר, פלאש 90

יהיה צפוף בוושינגטון בימים הקרובים, אחרי שלא פחות משלושה בכירים ישראלים ינחתו בבירה האמריקנית, בניסיון לדבר אל ליבם לקראת מה שנראה כמו חזרה להסכם הגרעין. ראש המוסד יוסי כהן וראש המטה לביטחון לאומי מאיר בן שבת - ואם שניהם לא יספיקו אז גם החייל מספר 1, הרמטכ"ל אביב כוכבי – יגיעו כולם לארצות הברית בתחילת השבוע הבא, כדי לשכנע את אמריקה לזכור את החברה הכי טובה שלה באזור, ישראל. המטרה: הבית הלבן.

מה גרם למלחמת הצללים לצאת לאור? | האזינו להסכת "עוד יום"

ואם להיות יותר ספציפיים: המטרה היא לנסות להסביר לאנשים הכי קרובים לנשיא ג'ו ביידן את מה שבישראל רואים כסכנה – החייאתו של הסכם הגרעין עם איראן. השיחות שמתקיימות בווינה בשבועות האחרונים מותירות את ישראל בעמדת נחיתות. לפי הרוח המנשבת ממלון גרנד הוטל, איראן והמערב מתחילות כבר לדבר ביזנס, אפילו להתחיל לגבש טיוטות על החזרה להסכם הגרעין. כן, אותו הסכם גרעין שנתניהו נלחם נגדו, התעמת עם הנשיא אובמה בגללו, הגיע לנאום לקונגרס בצעד חריג למדי. עכשיו ראש הממשלה צופה מן הצד ורואה איך המערב חוזר אליו, לאט לאט, ומבטל את הנסיגה האמריקנית בימי טראמפ, לחזרה חגיגית בעידן ביידן.

ארצות הברית יוצאת מאפגניסטן – איך זה משפיע עלינו? | פרשנות

ארצות הברית רצתה מודל דו-שלבי: קודם אנחנו נחזיר ימינו כאן כקדם, איראן תשוב להתחייבויותיה ולהגבלותיה תחת ההסכם. ורק אז נצליח להתעסק עם כל מה שלא היה חלק מההסכם וכל כך מטריד את ישראל ואת יתר החברות שלנו במפרץ (כמו הטילים הבליסטיים, הפעילות של איראן בסוריה ובתימן וכל הג'אז הזה).

 מתקן הגרעין בנתנז (צילום: אי-פי)

אבל זה לא כל כך פשוט. האיראנים יודעים לשחק אותה קשים להשגה, ובעיקר הוכיחו גם בתקופה האחרונה שלמרות הפיצוצים והתקריות, וכל יתר הפעולות המיוחסות למוסד ולצה"ל – כן ירבה וכן יפרוץ. וזה כולל גם פריצת דרך בתחום העשרת האורניום, מה שמקרב אותה, גם אם באופן סמלי ביותר לכמה גרמים בודדים, בדרך לפצצה.

חמינאי וביידן. צילום: אי-פי

שימו לב למשל לדברים של נשיא איראן רוחאני מהיום בנוגע לעתיד המשא ומתן עם המערב. הצעד הראשון הוא שארצות הברית תסיר את הסנקציות. הצעד השני הוא שאנחנו נוודא שהאמריקנים הסירו את הסנקציות, ורק אחר כך אנחנו נשוב לכל המחויבויות שלנו בהסכם הגרעין. במילים אחרות: אתם תתחילו, אנחנו קודם נחכה ונראה אם בכלל להאמין לכם.

ולכן ישראל כל כך מודאגת, כי אחרי שהסנקציות יוסרו מעל איראן, מי יודע לאן זה יגיע, וכמה עוד מחוייבות תהיה בכלל לאיראנים וליתר המערב לתהליך. אחרי שהשוט הוסר, הכול יכול להיות הרבה יותר מסובך בעיניים ישראליות.

לכן גם נועד הבליץ המתוכנן בוושינגטון בשבוע הבא. פעם אחר פעם ינסו בישראל לדבר ולהסביר על הסכנות, על האיומים מאיראן, יחלקו מידע מודיעיני כמוס או ישתפו בעוד פעולה חשאית שנראית כאילו לקוחה מהסרטים. כהן את כוכבי מגיעים לארצות הברית בדיוק בליל האוסקרים שנדחה בגלל הקורונה. ולעתים באמת, אירועי השנה האחרונה – החיסול של פחריזאדה, הפיצוצים בנתנז, ועוד כל מיני פעולות בלב ים – נראו כמו כאלה שמקורן בהוליווד.

כלל לא בטוח אם הבמאי, הצלם והמפיק (את החלוקה בין מאיר בן שבת, יוסי כהן ואביב כוכבי לתפקידים אשאיר לכם) מדברים בכלל באותה שפה קולנועית. הבעיה היא שבסוף, במקרה הזה, לא מחלקים שום פרס על שטיח אדום.

הפופולריים