אם במשטרה מגבים שוטרים שפוצצו חבר כנסת, מה זה אומר על אלימות נגד אזרחים רגילים?

מה זה אומר שבמשטרה מגבים שוטרים שפוצצו ח"כ?
לא אחת שוטרים ואף קצינים תועדו נוקטים באלימות כלפי מפגינים ועצורים • במח"ש מודיעים שהם ממהרים לחקור, אבל במשטרה מייד מגבים • אבל בפעם הבאה שאתם נתקלים בשוטר בהפגנה, אולי כדאי שתזהרו
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
תקיפת עופר כסיף על ידי שוטרים במזרח ירושלים
צילום: -

במשטרה ממשיכים לתת גיבוי לשוטר שהיה מעורב בתקרית האלימה שלשום (שישי) עם חבר הכנסת עופר כסיף מהרשימה המשותפת. השוטר, שהחל את שירותו לפני כשנה, ממשיך בעבודתו כרגיל. גורם במשטרה אף אמר לכאן חדשות כי "הניסיונות של חברי כנסת לייצר פרובוקציות באמצעות החסינות - זה דבר שאנחנו מכירים מאירועים קודמים".

אומנם המחלקה לחקירות שוטרים פתחה בחקירת האירוע, אבל אי אפשר שלא לשאול - אם במשטרה מגבים שוטרים שפוצצו חבר כנסת, מה זה אומר על אלימות נגד אזרחים רגילים?

 

ח"כ כסיף - שהותקף במהלך הפגנה שבועית שנערכת בשכונת שייח' גראח', במחאה על הכוונה לפנות תושבים ערבים מהאזור - אמר אתמול בתוכנית "הכול פוליטי" בכאן 11 כי "האלימות הברוטלית הזאת בשום אופן לא לגיטימית". כסיף טען בריאיון לדב גיל-הר, כי לא הייתה סיבה שיהיו בהפגנה כוחות יס"מ, והוסיף "לפני שהספקתי לפתוח את הפה - אותו שוטר הכניס לי אגרוף".

"נניח ולא הייתי חבר כנסת. האלימות הזו כלפי אזרח מן השורה מוצדקת? בשום פנים ואופן לא. וזה לא משנה אם זה ימין או שמאל, חרדים, ערבים, יוצאי אתיופיה. הדבר הזה צריך להיפסק. המשטרה משתוללת", אמר הבוקר כסיף בריאיון לאריה גולן בכאן רשת ב. 

מנגד, גורמים במשטרה אמרו כי ח"כ כסיף התעמת עם השוטר ובעט בו. לדבריהם, השוטר חיבק את חבר הכנסת במטרה לעצור אותו ואז כסיף הכה את השוטר באגרוף. כתוצאה מהעימות השוטר נחבל ברגלו ובפניו.

כסיף הגיב להאשמות המשטרה: "בהתחלה אמרו שנתתי אגרוף וחזרו בהם. אחרי זה אמרו שבעטתי וחזרו בהם. עכשיו אומרים שאמרתי משהו, גם בזה יחזרו. אגב, נניח שהייתי אומר משהו נוראי. נניח. זה לא מצדיק בשום פנים ואופן הרמת יד".

גינויים מכל קצוות הקשת הפוליטית

במערכת הפוליטית לא נותרו אדישים, ונשמעו גינויים מכל קשת המפה - ימין ושמאל. יו"ר הכנסת, ח"כ יריב לוין, מסר: "הזדעזעתי לראות את האירוע החמור שבו חבר כנסת מוכה על ידי שוטרים. התנהגות ברוטלית כזו לא ראויה כלפי אף אזרח, לא כל שכן כלפי חבר כנסת הזכאי מכוח החוק לחופש תנועה על מנת שיוכל למלא את תפקידו". 

יו"ר מפלגת הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ' צייץ כי אירוע התקיפה "חמור ובלתי מתקבל על הדעת במדינת חוק דמוקרטית" והוסיף, כי "יותר מדי פעמים בתקופה האחרונה שוטרים מפרים את החוק בעניין זה, ומשטרת ישראל נדרשת לבדק בית רציני".

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה צייץ: "אני מחזק את עופר ואת המפגינים האחרים שהותקפו הערב ומאחל להם רפואה שלמה. האלימות האכזרית שמפעילים שוטרים כלפי מפגינים וחברי כנסת היא מסוכנת ומבישה" . 

יו"ר יש עתיד יאיר לפיד צייץ: "האלימות נגד חבר הכנסת עופר כסיף מזעזעת. לא מתקבל על הדעת שאדם יוצא להפגנה וחוזר חבול ופצוע. משטרת ישראל צריכה להוקיע מקרבה שוטרים שנוהגים כך כלפי אזרחים וחברי כנסת. אני בטוח שמפכ״ל המשטרה יתחקר את האירוע לעומקו".

יו"ר מפלגת תקווה חדשה גדעון סער אמר בתגובה לאירוע כי הוא "מתעב את השקפותיו של כסיף, אך את האלימות המשטרתית הברוטלית כלפיו אני רואה כמכות רצח לכנסת ישראל ולחסינות הפרלמנטרית". 

העימותים הקודמים של ח"כים עם המשטרה

זוהי אינה הפעם הראשונה שבה כסיף מתעמת עם שוטרים, כשרק לפני חודשיים, היה מעורב בעימות אלים במהלך הפגנה שהתקיימה בנצרת. המשטרה הפרה לא פעם את חוק החסינות של חברי הכנסת והתעמתה עמם באלימות במספר תקריות בחודשים האחרונים.

בחודש ינואר האחרון פונתה ח"כ סונדוס סלאח מהרשימה המשותפת לבית חולים לאחר ששוטרים גררו אותה בכוח כדי להרחיקה ממוקד מחאה בנצרת נגד הגעתו של ראש הממשלה נתניהו לעיר. בחודש דצמבר התעמתה המשטרה עם ח"כ בצלאל סמוטריץ', כשהגיע לזירה שבה נהרג אהוביה סנדק, ואף איימה במעצרו כשניסה לצלם במקום. באוגוסט האחרון פונה ח"כ יוראי להב הרצנו בידי המשטרה במהלך מחאה מול מעון ראש הממשלה.

היסטוריה של עימותים

22 באוגוסט 2020

קצין המשטרה סגן ניצב ניסו גואטה תועד מכה מפגין בהפגנה בכיכר פריז בירושלים, ליד מעונו הרשמי של ראש הממשלה בנימין נתניהו. המשטרה עצרה 30 מפגינים בחשד להפרת סדר ולתקיפת שוטרים. שלושה שוטרים נפצעו בעימותים.

כשלושה חודשים אחרי המקרה, סגן ניצב גואטה הואשם שתקף מפגין נגד ראש הממשלה וצלם עיתונות. מכתב האישום עלה שסגן ניצב גואטה הדף בחוזקה מפגין שמחה באוזניו על התנהגות השוטרים שבפיקודו. מפגין אחר הסיט את מסכת הפנים שעטה גואטה ונמלט. לאחר שנתפס המפגין והובל למקום צדדי הדף גואטה בחוזקה צלם עיתונות והכה בו בעוצמה בפניו.

04 באוקטובר 2020

שוטר תועד משליך דלי לעבר ראשו של נער בן 13 במהלך עימותים בביתר עילית, ולאחר מכן נראה גורר אותו. הנער שנפגע סיפר על האירוע לכאן חדשות: "הרבה אנשים זרקו שם אבנים ואולי אחד השוטרים חשב שגם אני. הוא תפס דלי, זרק לי על הראש והתחיל לרדוף אחרי. הוא חנק אותי במשך עשר שניות, נתן לי אגרוף והכניס אותי לניידת - שם קיבלתי מכה חזקה".

לטענת המשטרה, "במהלך פיזור של עשרות מתקהלים בעיר הושלכו לעבר הכוחות אבנים וחפצים. חשוד שנצפה משליך בלוק לעבר הרכב המשטרתי נעצר על ידי השוטרים. לצד האמור אנו רואים בחומרה את התנהלות השוטר במקום, שנוגדת את ערכי הארגון".

06 ביולי 2020

שוטרים תועדו תוקפים צעיר בן 24 בחולון שלא עטה מסכה על פניו וסירב להזדהות, אלא שהוא חזר בו וביקש להציג להם את תעודת הזהות שנשא עימו. בתיעוד שהתפרסם נראים השוטרים לא נענים לקריאותיו, מנסים לעצור אותו בכוח, תוך שהם מכים אותו ומחשמלים אותו אוו באקדח הטייזר.

שופט בית משפט השלום מתח ביקורת על המעצר האלים ואמר: "אירועים מעין אלה מתרחשים חדשות לבקרים תוך הסלמה מיותרת שעה שניתן היה לסיים אותם באופן מתון הרבה יותר".

06 ביוני 2020

שוטרים תועדו כשהם מסתערים על צלם עיתון "הארץ" תומר אפלבאום בהפגנה בתל אביב נגד הסיפוח, ומרתקים אותו לרצפה. ארגון העיתונאים התלונן במשטרה על "גילויי אלימות של שוטרים".

אפלבאום סיפר בריאיון לכאן רשת ב, יום לאחר המקרה: "תיעדתי מעצר של אנשים. רצתי כדי לצלם אותם מכניסים עצור לניידת. מצאתי את עצמי על הרצפה עם ערמה של שוטרים מעלי תוך כמה שניות. לא ניסיתי להתנגד". אפלבאום הוסיף כי "ככה נוהגים לעצור אנשים בהפגנות האלו, מפילים אותך לרצפה וכל מי שבסביבה נותן לך אגרוף, זה לא שונה מכל מעצר אחר".

05 בדצמבר 2020

בהפגנה השבועית מול מעון ראש הממשלה בנימין נתניהו בירושלים, רשמו עימותים אלימים בין שוטרים למפגינים. בשני אירועים חריגים תועדה אלימות מצד השוטרים - באחד מהם נראה שוטר מכה מפגין בפניו, ובשני – שוטר לבוש בבגדים אזרחיים מאיים באלימות על מפגין שצילם אותו.

 

07 ביולי 2019

שוטר תועד מכה חרדי במהלך פינוי בית כנסת לא חוקי ומושך בפאותיו. בתיעוד שהופץ על ידי אתר "כיכר שבת" נראו שוטרים כשהם מבקשים לעצור את מרדכי קרויזר, ולאחר התנגדות קצרה מפילים אותו ומכים אותו. לטענת המשטרה, הוא היה מעורב ביידוי אבנים וחפצים לעברם  בעת פעילות המשטרה באזור. מנגד, קרויזר סיפר לכאן חדשות כי לא היה בין המפגינים, ושרק ביקש לצאת מביתו עם אשתו וילדיו לחנייה: "התקרבתי מהבניין שלי לכיוון סוף החנייה. כשנעמדתי שם הגיעו השוטרים, תפסו אותי, בעטו בי ונתנו לי מכות".

קרויזר הגיש תלונה במח"ש נגד השוטר שמשך בפאותיו, וכעבור כחצי שנה הוגש נגד השוטר כתב אישום בגין בתקיפה ובשיבוש הליכי משפט. שוטר נוסף שהיה מעורב באירוע הועמד לדין משמעתי.

הפופולריים