השבוע: "לשתות את בנט", סרטה של משפחת נתניהו בכיכובו של ראש הממשלה

השבוע: "לשתות את בנט", סרטה של משפחת נתניהו
יחסי אהבה-שנאה-אהבה, עלבונות, גידופים וכניסה מתחת לאלונקה. אף על פי שהעלילה ידועה מראש, כולנו מתים לדעת איך זה ייגמר | הזווית
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנימין נתניהו, נפתלי בנט, 12.03.18
צילום: צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

שבוע ויום נותרו עד לפתיחת הקלפיות בבחירות מועד ד' ונראה שמה שהיה הוא שיהיה. נתניהו הולך על הראש של בנט. אמש פורסם ב"חדשות הערב" בכאן 11 כי ביממה האחרונה מוקדו כל המתקפות ברשתות החברתיות של ראש הממשלה נתניהו ביו"ר ימינה.

כמה נתניהו ישתה מבנט? כנראה שלא לרוויה | פרשנות

על פי הפרסום, המתקפה הזאת באה גם מצד סביבתו הקרובה ובני משפחתו של ראש הממשלה. באופן חריג, הנחתה משפחת נתניהו בכירים בליכוד "לשתות את בנט", לתקוף אותו ולדבר נגד התוכניות שלו ביום שאחרי הבחירות ונגד השותפות הצפויה שלו עם יו"ר יש עתיד יאיר לפיד.

ונראה שהמתקפה כבר נותנת את אותותיה גם בסקרים. ערב פיזור הכנסת השיגה ימינה בסקר כאן חדשות ומכון "קנטר" לא פחות מ-21 מנדטים. בהמשך, יום לאחר שגדעון סער הודיע על פרישתו מהליכוד והקמת "תקווה חדשה", צנחה ימינה ל-18 מנדטים בסקר כאן חדשות. בנט נחלש מאז ונשאר יציב במשך שבועות ארוכים על 11 מנדטים, כך גם בסקר האחרון שפרסמנו. אז מדוע מי שכונה עד לאחרונה "ממליך מלכים" - הוא שוב זה שלא מצליח לשים את האצבע בסכר הקולות שהליכוד שותה ממנו?

לא צריך ללכת רחוק מדי: יממה לאחר פיזור הכנסת, הכריז בנט על ריצה לראשות הממשלה והודיע כי "אין הנהגה, אין למעלה עם מי לדבר. הגיע הזמן לשינוי. נתניהו לא היה ברגע האמת - כשהיינו זקוקים לו יותר מכול". בליכוד מיהרו אז להגיב ואמרו: "כשבנט נותן נאום מבולבל בטלוויזיה, ראש הממשלה מוביל את קבינט הקורונה למבצע החיסונים המהיר בעולם".

קמפיין הליכוד אחר מצביעי ימינה המשיך ביתר שאת בשבועות שלאחר מכן. בחודש שעבר הגיב בנט לקמפיין של נתניהו נגדו והזמין אותו לעימות פתוח שבו "כל אחד יציג את התוכנית שלו להתמודדות עם המשבר”. אבל הטונים הוחרפו בריאיון שהעניק בנט לאסף ליברמן בתוכנית "הכול פוליטי". אז, אמר בנט כי הוא אמנם מעריך את פועלו של נתניהו בעבר, אבל "השנה האחרונה הוכיחה שהוא כשל בתפקידו". בנט הוסיף אף שנתניהו, כמו רגב וגנץ, "אחראים למותם של כ-3,000 ישראלים בגלל נתב"ג".

בריאיון שהעניק לאריה גולן בכאן רשת ב לפני שלושה שבועות, הבהיר בנט כי מפלגתו לא תשב בממשלה בהובלת השמאל. "הבחירות האלה הן בתוך המחנה הלאומי - בכוונתי להחליף את נתניהו", הדגיש בנט. אבל אז, תוך פחות משבוע, נראה שהלהבות נחלשו. גורמים בכירים בימינה מסרו לכאן חדשות כי חרף כל ההבטחות, במפלגה עלולים להסכים להיכנס לממשלת נתניהו. על פי הדיווח בתוכנית "הבוקר הזה", בימינה מעדיפים להיכנס לממשלה עם הליכוד על פני האפשרות של בחירות חמישיות.

אז מה פירוש יחסי האהבה-שנאה-אהבה האלה? הרי רגע לאחר בחירות סבב ב', אי שם באוקטובר 2019 כתב בנט על נתניהו בפייסבוק: "דווקא בשעתו הקשה ביותר ולמרות שהוא יריב פוליטי - החלטתי להיכנס תחת האלונקה". וזה השתלם לו - גם אם רק לחצי שנה. נתניהו מינה את בנט לשר הביטחון, תפקיד אותו מילא עם התפרצות מגפת קורונה בישראל.

אבל זה לא הכול. אסור לשכוח ששלוש מערכות הבחירות הקודמות לימדו את בנט דבר או שניים. אחרי בחירות סבב א' בנט ו"הימין החדש" שלו לא עברו את אחוז החסימה כשקיבלו שלושה מנדטים בלבד. כעבור חמישה חודשים, בנט והימין החדש חברו לבית היהודי-האיחוד הלאומי והקימו את ימינה. הרשימה החדשה עם איילת שקד בראשה קיבלה אז שבעה מנדטים בסיבוב הבחירות השני. בסיבוב הבחירות הבא, שהתרגש עלינו בדיוק לפני שנה, צנחה הרשימה במנדט - לשישה.

האזינו לפרק בהסכת "עוד יום"

אז כמה מנדטים, אם בכלל, ישתה הליכוד מימינה? שמואל רוזנר, עורך אתר המדד, ניסה להסביר לאחרונה מהו האתגר הגדול של הסקרים במערכת הבחירות הנוכחית. "ימינה היא דוגמה מעניינת", הוא אמר בהסכת "עוד יום". כשבוחנים את הפערים בין הסקרים לבין תחזית הגולשים ב"סקר הסקרים"- הגולשים נותנים לימינה פחות מנדטים מהכמות שנותנים לה הסקרים. לדבריו, הגולשים למודי ניסיון וזוכרים שברגע האמת - ימינה תמיד יורדת. אז כמה גדולה תהיה "השתייה"? נדע בעוד שמונה ימים.

הפופולריים