אין ברירה. חייבים לדבר על מרצ

אין ברירה. חייבים לדבר על מרצ
מספר 4 במפלגה הודיעה שהיא מתכוונת להימנע בהצבעה על טיפולי המרה – כנראה שגם בתוך מרצ לא סגורים בדיוק מה המסרים בקמפיין. בינתיים, התומכים פוזלים לכיוון מפלגת העבודה. שמישהו יזכיר לנו שוב למה הן רצות בנפרד?
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ניצן הורוביץ' בכנס משפיעים של 12 | 07.03.21
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

האמירה של ג'ידא רינאווי-זועבי, מספר ארבע במרצ, שבכוונתה להימנע בהצבעה על טיפולי המרה ללהט"ב בהיותה בת לחברה הערבית - הגיעה בעיתוי אומלל למרצ שמדשדשת סביב אחוז החסימה. זו לא עמדת המפלגה, כפי שהובהר מיד, אבל זו בהחלט עדות לבלבול בקמפיין שלה.

המצוקה האלקטורלית הובילה את המפלגה בחודש שעבר למסקנה שעליה להסתער על החברה הערבית, בתקווה להביא מהמגזר מנדט מלא של מצביעים. בניגוד לכל הסקרים שמשודרים בערוצים, הם משוכנעים שיש להם שם לפחות חצי מנדט. 

אז למה הסקרים לא מראים את זה? במרצ מסבירים את הניגוד בבעיית הדגימה של הסקרים, שנובעת לטענתם מהעובדה שההצבעה בחברה הערבית היא על בסיס משפחתי ופחות אזורי. כשמרצ חזקה בתל אביב היא גם חזקה ברמת גן, אומרים שם, אבל כשהיא חזקה בכפר קאסם יכול להיות שבכפר ברא הסמוך לא יהיה לה מצביע אחד. בקמפיין המפלגה בעצם מקווים שהסוקרים דוגמים דגימה אזורית, ומפספסים את מוקדי הכוח שלהם במגזר.

"חטפנו ביצים על הראש": כך נעלם השמאל הישראלי | האזינו ל"עוד יום"

סקרים פנימיים של מרצ מגלים - כששואלים את מי שמצהירים שיצביעו לרע"מ ולרשימה המשותפת, מה האופציה השנייה שלהם להצבעה - מרצ היא התשובה בכ-12% מהמקרים (בשיעור דומה במפתיע בין מצביעי רע"מ והמשותפת). אלא שדווקא הפוטנציאל מייצר קמפיין דואלי שהתקלות האפשריות בו, בוודאי למועמדים טריים בפוליטיקה, הן כמעט מתבקשות.

קמפיין מרצ בלבל גם את מועמדת המפלגה | לפרשנות המלאה של יערה שפירא

אז האמנם למרצ אין תחליף?

בסוף השבוע שעבר אמרה חברת הכנסת תמר זנדברג שעל אף מצבה של מפלגתה בסקרים, היא לא מעלה על דעתה שמרצ תפרוש מהמרוץ. זנדברג אמרה לירון דקל בתוכנית "השבוע" בכאן 11 כי אפשר שמרצ משלמת דווקא על הדבקות האידיאולוגית שלה. "גם אנחנו וגם הציבור נחרדים מהמחשבה שהמפלגה של כהנא בדרך לכנסת ומפלגתה של שולמית אלוני לא תהיה שם. למרץ אין תחליף", היא אמרה.

אתמול התייחס יו"ר המפלגה מרצ ניצן הורוביץ לתמיכה שהביע בהחלטת בין הדין הפלילי הבין-לאומי בהאג לפתוח בחקירת "פשעי מלחמה בשטחים הפלסטיניים". הורוביץ נשאל על מבצע "צוק איתן" ואמירתו כי במבצע היו דברים שלא היה צריך לעשות. "לא היה צריך להגיע לפגיעה הקשה. בוא תשמע מה שאני אומר עכשיו - המדיניות של ישראל כלפי עזה שגויה מן היסוד. אנחנו עושים התנחלויות פרועות, מנשלים, ואז כשגורמים בין-לאומיים מתעוררים, צועקים אנטישמיות", אמר הורוביץ בריאיון לקלמן ליבסקינד ומואב ורדי בכאן רשת ב.

התנדנדות מסוכנת: לאן בורחים הקולות של מרצ? 

אחרי שלוש מערכות בחירות שיצרו תחושה של לופ שאינו נגמר, מה הפלא שכמות המתלבטים רק הולכת וגדלה? חוסר הוודאות הזאת היא קריטית בעיקר למפלגות שמתנדנדות על סף אחוז החסימה - ומרצ היא אחת מהן. 

בשבוע האחרון ניתחנו נתונים של המדד על מתלבטים כמעט בכל המפלגות. יש כאלו שעדיין לא יודעים בכלל למי הם יצביעו, אבל הרוב מתלבטים בין מפלגות קרובות, מאותה שכונה. אחת המגמות הברורות שעלו מהנתונים, היא שיש הרבה יותר בוחרים של מרצ שעדיין שוקלים להצביע לעבודה, מבוחרים של העבודה שעדיין שוקלים להצביע למרצ.

איך אנחנו יודעים את זה? כי אנחנו לא שואלים מצביעים למי תצביעו, אלא מה הסיכויים שתצביעו לכל מפלגה. באופן כזה אפשר לגלות, לדוגמה, שקרוב למחצית מהבוחרים שאומרים שיש סיכוי גדול שיצביעו למרצ – אומרים גם שיש סיכוי גדול שיצביעו לעבודה. זאת בעוד שרק בערך רבע מהבוחרים שאומרים שיש סיכוי גדול שיציעו לעבודה – אומרים שיש סיכוי גדול שיצביעו גם למרצ.

להישאר עם מרצ? לחזק את הליכוד? בין מה למי המתלבטים מתלבטים | שמואל רוזנר, המדד

ואולי הסיבה להתלבטות קשורה דווקא בדימיון הגדול בין מרצ והעבודה. הרשימות של השתיים מאוד דומות מבחינת סוג האנשים שרצים בהן, האידאולוגיה שהן מייצגות וקהל היעד שהן פונות אליו - בוחרי שמאל-מרכז. כל זאת בזמן שהנתח שעליו הן נלחמות הוא משהו כמו 20%-25% מהבוחרים היהודים. 

אז למה אנחנו מדברים כל כך הרבה על המחנה הזה? כי אנחנו אוהבים לראות את העולם כ"גוש מול גוש", כשבמציאות זו ממותה ליד סנאי. ביום טוב, יש בערך 11 מנדטים שעליהם מתחרות שתי המפלגות הללו. בנסיבות האלו, מיכאלי והורוביץ רוצים שהחלוקה תהיה משהו כמו 6-4 או 7-4, העיקר ששתי המפלגות יעברו את אחוז החסימה. אבל אם לא מתכננים את זה טוב, בקלות יכולים להגיע למצב כמו 7-0.

אז איך בעצם מונעים את זה? שתי המפלגות יצטרכו להדגיש את ההבדלים ביניהן, שיעזרו למתלבטים להגיע להחלטה. וכדאי להן להזדרז, לא נותר עוד זמן רב. 

הפופולריים