כשאין למשטרה מפכ"ל

כשאין למשטרה מפכ"ל
מסיבת עיתונאים של מי שאמור להוביל את המשטרה, במהלך הימים הסוערים של מחאת יוצאי אתיופיה, הייתה מתבקשת. אבל כבר חצי שנה שמ"מ המפכ"ל ניצב מוטי כהן מתנהל ללא עמוד שדרה וללא שיניים - והאנרכיה רק מתעצמת | דעה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מוטי כהן ומחאות יוצאי אתיופיה
צילום: צילום: תומר נויברג, נועם ריבקין פנטון, פלאש 90

הרבה אנשים שאלו את עצמם השבוע, בעיצומן של הפגנות המחאה של יוצאי אתיופיה, כמה שאלות מתבקשות: היכן מסתתר ממלא מקום המפכ"ל ניצב מוטי כהן? לאן נעלם השוטר מספר 1 כשהשטח בוער? מדוע האיש ש-30 אלף שוטרים סרים למרותו בחר בזכות השתיקה? מדוע לא כינס מסיבת עיתונאים כדי להסביר את מדיניות המשטרה?

השאלות הקשות האלה ממשיכות להציק גם עכשיו. קשה לברוח מהן כי משטרת ישראל מתנהלת כבר יותר משישה חודשים בלי מפכ"ל. אין לה אמא ואבא, אין לה בעל בית, אין לה מנהיג אמיתי, אין לה מפקד עליון יצירתי שמחלק מלמעלה הנחיות ופקודות. כאילו ממלא מקום המפכ"ל – קצין אפור חסר רקורד מרשים של מלחמה בפשע, בשחיתות ובהפרות סדר - מבקש בסך הכול לחזור הביתה בשלום מדי ערב.

נכון, האנרכיה במדינה מתחילה בממשלה - בשתיקה הממושכת של ראש הממשלה בנימין נתניהו, ובהתאיידות השר לביטחון הפנים גלעד ארדן. התנהגותם של השניים היא כרטיס הביקור של ההפקרות הזאת. אבל כשאין למשטרה מפכ"ל, כשאין מי שמגן על הסדר הציבורי גם בהפגנות צודקות אך פרועות, כשאין לאנשי המדים הכחולים מנהיג עם שיניים ועמוד שדרה - האנרכיה הזאת רק מתעצמת.

מפכ"ל אמור להיות מפקד חושב עם ראש על הכתפיים. הוא אמור להיות סמל של שלטון החוק, אדם שקול המקרין על פקודיו, אדם ממלכתי שיודע מצד אחד לשמור על איפוק, ומצד שני לפתוח כבישים בכוח כשצריך. הוא אמור להיות גם וגם – וניצב מוטי כהן אינו כזה.

"כאילו מבקש בסך הכול לחזור הביתה בשלום מדי ערב". מ"מ המפכ"ל ניצב מוטי כהן (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

כאן הכשל הגדול והשערורייה. מפכ"ל הוא גם דמות ייצוגית, ואמור להיות איש של טקסים, של נאומים מרשימים ושל הצהרת כוונות. אבל אפילו במגרש הזה, שבו יכולה להיות לו חשיבות עצומה, אין למוטי כהן מה לחפש. הוא פשוט לא בנוי מהחומרים האלה.   

הפופולריים