פרשנות

בחומש ייסדנו את מדינת האיש הישר בעיניו יעשה

בחומש ייסדנו את מדינת האיש הישר בעיניו יעשה
הקמת הישיבה בחומש באישון לילה צריכה להדאיג כל מי שמוטרד ממה יעשו כוחות הביטחון בעת שיקבלו פקודה שתתנגש עם החוק. האם מישהו הנחה את הצבא לפעול בניגוד לחוק? | דעה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
יוסי דגן מתקין מזוזה בישיבת חומש, 29.05.23
צילום: ישיבת חומש

בלילה שבין יום ראשון לשני השבוע הוקמה ברוב כבוד והדר ישיבת חומש המתחדשת, הפעם על אדמות מדינה. נציגי הישיבה וראשי ההתיישבות בשומרון חגגו בקביעת מזוזה ונציגיהם בממשלה בירכו על התחייה המחודשת לאחר 18 שנים. אני מעריך שמרבית הקוראים לא השקיעו חשיבה של יותר מדקה על האירוע, אך הוא צריך להדיר שינה מכל מי ששלטון החוק חשוב לו ויותר מכך - מכל מי שמוטרד ממה יעשו כוחות הביטחון בעת שיקבלו פקודה מהדרג המדיני שתתנגש עם החוק.

‏קדמה להקמת הישיבה החלטת הממשלה הלגיטימית לביטול חוק ההתנתקות. החלטה זו לא מאפשרת הקמת מבנים ללא תהליכים סטטוטוריים המחויבים על פי חוק. תהליכים שיכולים לקחת מספר חודשים ולא בוצעו במקרה הנוכחי כתוצאה מחוסר סבלנות. העובדה שהישיבה הוקמה באמצע הלילה ובהחבא מחזקת את ההבנה כי התהליכים לא בוצעו באופן סדור וכי לכל הנוגעים בדבר היה ברור שהם עוברים על החוק.

המבצע החשאי להקמת הישיבה בחומש
הקמת הישיבה בחומש קרדיט: TPS

לצבא יש תרגולת ברורה להתמודדות עם בנייה לא חוקית והיא כוללת ניסיון לעצור את הפעולה באופן מיידי ואם זה לא הצליח - פינוי מאוחר ומהיר (נוהל "פלישה טריה"). העובדה שזה לא קרה בזמן אמת מעלה את הסברה כי "מישהו" הנחה את הצבא להמנע מביצוע פעולות אלו, למעשה הנחה אותם לפעול בניגוד לחוק. העובדה שאין בנמצא נייר הנחיה סדור לא מפתיעה כי ברור שלא יהיה שר שינחה לפעול בניגוד לחוק בנייר.

התהליך הסדור של אישור הקמת הישיבה מאפשר לצבא גם להיערך מבצעית למשמעות של אבטחת המקום. מרגע שזה לא בוצע, הצבא נמצא בנוהל התקלות ונדרש לבצע תוכנית הגנה שנכפת עליו ללא תיאום מראש וללא היכרות מקדימה. העובדה ששרי הביטחון המשותפים (גלנט וסמוטריץ') ככל הנראה איפשרו, לפחות בעל פה, את המצב הלא חוקי לא מצביעה בהכרח שראש הממשלה בירך עליו.

בהבהרה לאמריקנים לאחר ביטול חוק ההתנתקות טענה ישראל כי מדובר בהחלטה לצרכי חופש תנועה ולא יותר. מוזר שדווקא בימים אלו שבהם ממשלת ישראל עושה כל שביכולתה לשקם את יחסיה עם האמרקנים ייתן ראש הממשלה נתניהו יד לפעולה שעומדת בניגוד כל כך גמור להבטחה טריה של ממשלת ישראל ולראייה חוסר שביעות הרצון האמריקנית מהמהלך.

אם כבר עסקנו בתפקודו של ראש הממשלה באירוע, הרי שנכון להזכיר שלא הגיע להצביע כלל על ביטול חוק ההתנתקות ונראה שבמובנים רבים הוא היה דווקא שמח שבג"ץ ינקוט עמדה בנושא והוא יוכל להרוויח פעמים - לתקוף את בג"ץ ולהימנע מהמשך ההתעסקות עם הסוגיה שכפו עליו שותפיו הקואלציונים.

 

אפשר להמשיך ולדון בהיבטים טקטיים של הקמת הישיבה בחומש השבוע, אך הסיבה האמיתית שאירוע זה צריך להדיר שינה מעינינו קשורה לתהליכי קבלת ההחלטות שליוו אותה - מישהו לכאורה הנחה את הצבא לפעול בניגוד לחוק ולפחות עד לרגע זה עשה זאת בעל פה, ללא היוועצות עם גורמי הייעוץ הרלוונטיים.

המקרה של חומש על פניו מאחורינו, אך האם הוא סימן לבאות באופן שבו נבחרי הציבור רואים את חשיבות החוק במימוש פעילותם? ויתרה מכך - בקלות שבה גורמי הביטחון פועלים על פי הנחיה מדינית, גם אם זו עומדת בניגוד לחוק וללא תהליך קבלת החלטות סדור.

הפופולריים