תוספת התקציב לאברכים: תעלה לנו ב-16% החזר מס הכנסה על שירותים בינוניים

תוספת התקציב לאברכים: תעלה לנו ב-16% החזר מס הכנסה
מאה מיליון השקלים הנוספים שהממשלה תעביר לאברכים ייגרמו לכך שבעתיד, מס הכנסה על שירותים בינוניים - יגדל ב-16%
חרדים בבני ברק 30.05.23
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ההחלטה של הממשלה שפרסמנו כאן אמש היא להעביר עוד יותר מ-100 מיליון שקלים לתקציב הישיבות כדי להגדיל את קצבאות האברך. זה קורה אחרי שהנציגים של ש"ס ויהדות התורה עשו בשבועות האחרונים חשבון והגיעו למסקנה שלמרות שהממשלה כבר החליטה להעביר הרבה מאוד כסף לעניין הזה, הקצבאות איכשהו לא גדלו מספיק.

כמה הרבה כסף? בכספים הקואליציוניים יש 925 מיליון שקל לישיבות השנה, ועוד מיליארד, וכמעט 400 מיליון בשנה הבאה - ובכל זאת במשרד האוצר עובדים על העברה של עוד 100 מיליון. המהלך הזה הצליח לעצבן הרבה מאוד אנשים, למשל מה שהיה ליו"ר האופוזיציה לפיד לומר על זה.

ומה לעשות החיים הם משחק של חלופות. אין לכסף צבע או ריח. אותו הכסף שהממשלה בוחרת להעביר לאברכים כדי להגדיל את הקצבאות שלהם, אותו הכסף יכול היה למשל, לשמש לתכנית מענקים למורים שילמדו בחינוך המיוחד, בבתי הספר של אותם ילדים אוטיסטים שחסרים בה אנשי צוות. סתם דוגמה אבל זה לא רק שהכסף הזה יכול היה ללכת לדברים אחרים, את זה אפשר לומר על כל הוצאה של הממשלה וזה בסדר שיהיה לה סדר עדיפויות משלה, היא גוף נבחר.

זו ספציפית הבחירה להגדיל את קצבאות האברך, וזה הזמן להזכיר את חוות הדעת המאוד חריפה שהעבירו באוצר לממשלה לפני שהיא אישרה את ההגדלה של תקצוב המוסדות החרדיים -"קידום מקביל של הגדלת התקצוב למוסדות החינוך הפרטיים הבלתי מפוקחים, והגדלת תקציב הישיבות צפויים ליצור מערכת תמריצים אנטי כלכליים המעודדים יציאה משוק העבודה והקטנת כושר ההשתכרות בטווח הקצר והארוך".


או בעברית - הכספים הקואליציוניים יעודדו את הגברים החרדים לא לעבוד. לפי החשבון שעשו באוצר, אם המצב הנוכחי שבו רק 53% מהגברים החרדים עובדים יימשך, לא תהיה ברירה אלא להעלות סביב 2,060 את מס ההכנסה שכולנו משלמים ב-16%.

זאת כדי להמשיך לתת לנו בדיוק את אותם שירותים, בינוניים מאוד, שאנחנו מקבלים היום. חוות הדעת הזאת לא הפריעה לשרים להצביע לפני חודשיים בעד העברת הכספים האלה - היא גם לא מפריעה להם עכשיו להעביר לאברכים עוד 100 מיליון.

הפופולריים