פרשנות

בין סמוטריץ' ללוין: טווח הפשרות שנתניהו מסוגל להציע לסעודים

בין סמוטריץ' ללוין: טווח הפשרות שנתניהו מסוגל להציע
גם נתניהו יודע שאם לפלסטינים תהיה זכות וטו על ההסכם - לא תהיה נורמליזציה. רה"מ רוצה את השלום עם סעודיה אבל לא מוכן לשלם | הפרשנות של מיכאל שמש, שליח כאן חדשות עם פמליית רה"מ לאמריקה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנימין נתניהו, יריב לוין ובצלאל סמוטריץ'
צילום: יונתן זינדל, אוליבייה פיטוסי וחיים גולדברג, פלאש 90

 רגע השיא של כהונת נתניהו הנוכחית התרחשה אתמול (רביעי), כאשר הוא נפגש עם נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן, כאשר בפגישה עסקו השניים בנורמלזיציה עם סעודיה. חודשים של היערכות, פניות, ביקורים וטלפונים, שחלקם לא נענו, הסתיימו בפגישה ידידותית. שעות לאחר מכן התרגשו מאוד בפמליית רה"מ מדברי יורש העצר הסעודי בראיון ההיסטורי שלו לרשת פוקס. בן סלמאן דיבר על השלום בפעם הראשונה כאפשרות אמיתית בקולו, מול המצלמות ובלי מתווכים.

אבל, את ההתרגשות צריך לשים לרגע בצד, מכיוון שהתברר אמש שהתמונה מורכבת יותר מכפי שנתניהו היה רוצה שתהיה. הנשיא האמריקני, שדיבר על פתרון שתי המדינות על בימת עצרת האו"ם, חזר גם בחדר הסגור על הדרישות לטובת הפלסטינים, כאשר הוא רוצה לכרוך את הנורמליזציה עם סעודיה בעסקת חבילה עם הפלסטינים.

גם יורש העצר הסעודי דורש פתרון לסוגייה הפלסטינית. נתניהו ביקש בחדר הסגור מהנשיא "לא לתת להם זכות וטו", אבל גם הוא יודע שאם הפלסטינים יהיו בעלי זכות וטו על ההסכם - לא תהיה נורמליזציה.

השותפים לפני הכול

ערב טיסתו לארצות הברית, קיים נתניהו שיחות קדחתניות עם שניים מהניצים הבולטים והחזקים ביותר בממשלתו - סמוטריץ' ולוין. ראש הממשלה יודע שבלעדיהם אין ממשלה וכל מהלך צריך לעבור אותם. זה נכון לגבי תמורות אפשריות לפלסטינים וכמובן לגבי שינויים ברפורמה המשפטית.

נתניהו הבהיר לשניים שלא ישחרר אף צ'ק בארצות הברית, לא לביידן ולא למנהיגים אחרים - ללא תיאום והסכמה מולם. ניסיון לחרוג מעט מדף המסרים בפגישה עם אילון מאסק, רק כדי להחניף קצת למארח, עלה לנתניהו בהודעת הבהרה מיוחדת. בסביבת נתניהו גם הבהירו כי הוא לא ישנה את הרכב ממשלתו כחלק מהסכם הנורמליזציה עם סעודיה. "מי שירצה מוזמן להצטרף", אמרו.

לוין וסמוטריץ', שעומדים בקשר קרוב מאוד עם נתניהו, מוכנים לסבול מילים (לפעמים), אך לא מוכנים לוויתורים אמיתיים. לוין שומר על הרפורמה וסמוטריץ' "שומר" על הפלסטינים. אם זה תלוי בשניים, השלום עם סעודיה שחיכה כבר כמה עשרות שנים - יוכל להמשיך ולהתאזר בסבלנות.

הפופולריים