נגן על עצמנו, גרסת המציאות: מה קורה כשחברים מתייצבים לעזרתך

נגן על עצמנו, גרסת המציאות: כשחברים מתייצבים לעזרתך
בזמן שחצי השנה האחרונה אתגרה את תחושת העצמאות הישראלית הנשיא ביידן היה זה שהתייצב לצידנו. אם בתחילת המלחמה הוא סיפק מסר קצר וברור לאפשרות שנסראללה יצטרף לחמאס, גם הפעם הוא זה שסיפק חליפת הגנה. זה יהיה שיעור חשוב לגבי ההמשך – והתגובה הצפויה של ישראל
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ביידן ובכירי הממשל בדיון בזמן המתקפה האיראנית
צילום: רויטרס

ישראל של עידן נתניהו נהגה להתהדר בנוצות גאווה. "נגן על עצמנו, בעצמנו" זה משפט שמאוחסן היטב בארכיונים המתעדים את ההתבטאויות של ראש הממשלה נתניהו. רק לפני שנה, כפי שהידהד חשבון הטוויטר הקומי-טראגי "חדשות מלפני שנה", אמר נתניהו כי האחריות שלו (כן, אחריות) כראש ממשלת ישראל, "היא לא לתת לאייתוללות להפסיק את ההיסטוריה היהודית. אם צריך - נילחם לבד".

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחר הערוץ הרשמי

אך חצי השנה האחרונה הייתה מאתגרת, בלשון המעטה, עבור תחושת העצמאות הישראלית. זה התחיל, כמו רבים מהמפגשים עם המציאות, בשעות הראשונות של הטבח בשבעה באוקטובר. צה"ל לא סיפק הגנה במשך שעות ויממות ארוכות לאזרחי ישראל ושומרי המגן של הגבולות היו אזרחים טובים, החמושים במקרה הטוב באם-16 ובמקרה הפחות טוב בתושיה. כשסינוואר ציפה שנסראללה ויתר חבריו לציר הרשע יעשו מעשה, מי שהתייצב היה אדם אחד - הנשיא ביידן. והמסר שלו היה קצר וקליט - Don't. כדי להראות שהוא גם מקיים, דאג לשלוח לחופי המזרח התיכון גם נושאות מטוסים, עליהן עשרות מטוסי קרב, כדי שאיש לא יחוש לנצל את הסיטואציה.

ביידן היה זה שגם התייצב כדי להפעיל לחץ משמעותי על כל הצדדים כדי לקדם עסקת חטופים. נשיא ארצות הברית, באחד מעוד רגעי המשבר המלווים את המשא ומתן, אפילו דחק בנתניהו להתקדם כבר, להרחיב את המנדט של אנשי המשא ומתן, ולחתור לעסקה.

תיאום מראש, חלוקת השמיים לגזרות פעילות, היו מה שאיפשרו את יירוטם של 99% מהאיומים

גם עכשיו, במתקפת "ארמקו הציונית" של איראן על ישראל, היה זה ביידן שסיפק חליפת הגנה. תחת כנפי הממשל, ישראל עשתה עוד צעד בכל מה שקשור להגנה אזורית במרחב המזרח תיכוני. תיאום מראש, חלוקת השמיים לגזרות פעילות, היו מה שאיפשרו את יירוטם של 99% מהאיומים. לא סתם האיראנים המתינו עד שמפקד פיקוד המרכז האמריקני, שנשלח לישראל לאור הכוננות, יעזוב את ארצנו. 

גם הפעם, סיפק ביידן את ה-Don't שלו, וקירב לאזורנו אמצעים צבאיים. מי שזילזל בדברי הנשיא, פינטז על היום שאחרי ביידן, וחזר פעם אחר פעם על נקודות מחלוקת בין המדינות בניסיון להשיא רווח פוליטי - יכול הבוקר לנשום לרווחה, ולראות מה קורה כאשר חברים מתייצבים לעזרתך. זה יהיה שיעור חשוב גם לגבי ההמשך. ישראל אמנם מתכוונת לתאם מול ארצות הברית את המענה למתקפה האיראנית, אך תהיה חייבת לקחת בחשבון את האזהרה מוושינגטון: אל תדרדרו למלחמה אזורית.

מי שזילזל בדברי ביידן יכול לנשום לרווחה, ולראות מה קורה כאשר חברים מתייצבים לעזרתך

יירטנו, בלמנו - צייץ הבוקר בשעה 07:06 ראש הממשלה נתניהו. אכן, מערכות ההגנה האוויריות של צה"ל והפנטגון עשו את כל זה. לתפארת מדינת ישראל - וארצות הברית.

הפופולריים