פרשנות

סנקציות אמריקניות על גדוד בצה"ל - איך הגענו למצב הזה?

סנקציות אמריקניות על גדוד בצה"ל - איך הגענו למצב הזה?
גדוד נצח יהודה סופג האשמות קשות מהממשל האמריקני. איזו מדיניות הובילה לצעד הדרמטי, ולמה זה קרה דווקא עכשיו? פרשנות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
לוחמי יחידת נצח יהודה בגבול עזה, 20.10.23
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הצעד האמריקני החריג נגד גדוד נצח יהודה הגיע דווקא אחרי שבשנתיים האחרונות נרשמה ירידה משמעותית בתקריות אלימות נגד פלסטינים מצד לוחמי הגדוד. נצח יהודה, שפעל במשך ארוכות (מדי) בגזרת יהודה ושומרון, עבר לפני כשנה וחצי לפעילות בגזרות אחרות. החלטה שהתקבלה בצמרת צה"ל כדי לצמצם את החיכוך בין הגדוד לאוכלוסייה הפלסטינית. בשנה האחרונה מפקדים בכירים בצה"ל ציינו את המוטיבציה של לוחמי הגדוד ואת ההישגים המבצעיים שלהם בכל הגזרות.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

כעת בישראל יידרשו לשכנע את הממשל האמריקני לבטל את הסנקציה (הפרסום של ברק רביד), שעלולה ליצור תקדים מסוכן של הכתמת צה"ל כולו, ולפגוע באמצעי הלחימה שעומדים לרשות הגדוד - מה שימנע מהם לפעול ביעילות בגזרות עזה והצפון.

לצד זה, ראוי לשים לב לפרקים הקודמים. אלימות נגד פלסטינים מצד פעילי ימין, לעיתים תוך עצימת עין מצד החיילים, לא התחילה רק בשנה האחרונה. אז מה גרם לאמריקנים לנקוט צעד שלא קרה באף ממשלה אחרת, ולהטיל סנקציות על פעילי ימין ועל גדוד נצח יהודה?

הממשל בארצות הברית מוטרד מהעובדה שפשיעה לאומנית כמעט איננה מפוענחת על ידי הרשויות. מחוז ש"י, בהנחיית השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר, כמעט לא חוקר אלימות נגד פלסטינים, ונערי גבעות זוכים לרוח גבית מחברים בממשלה ובקואליציה. רק בשבוע האחרון, תועדו חיילים לצד רעולי פנים מציתים רכב פלסטיני, ובתקרית אחרת נורו שני פלסטינים למוות לאחר שכוח צבאי הפריד בין מתנחלים לפלסטינים (בכל התקריות האחרונות לא מדובר בלוחמים מגדוד נצח יהודה).

כשישראל ביקשה למנוע העמדה של חיילי צה"ל לדין פלילי, היא הצליחה בדרך כלל לשכנע את המערב שמערכת המשפט בארץ חוקרת בעצמה הפרות של פגיעה מכוונת בזכויות אדם, ומעמידה לדין את האחראים, ולכן אין סיבה להתערבות חיצונית. במה שקשור לפשיעה לאומנית, זה לא קורה. לא במקרי אלימות מצד ישראלים קיצוניים, ולא במקרה הדגל של עמר אסעד בן ה-79, שפרשת מותו הסתיימה בצעדים פיקודיים ללא כתבי אישום.

בשנה האחרונה הממשל האמריקני התרשם שהשר בן גביר תרם בהתבטאויות ובמעשים להסלמה ביהודה ושומרון ולפגיעה בפלסטינים וברכושם. ובכך, ביד אחת מאשר הממשל בארצות הברית חבילת סיוע חסרת תקדים לישראל, וביד השנייה הטיל סנקציות על פעילי ימין קיצוני ועל יחידה צבאית. משוואת הפרד ומשול בין ישראל ומלחמותיה הצודקות בחמאס ובאיראן - לבין השלטון הצבאי ביהודה ושומרון וחלקו של השר לביטחון לאומי בממשלת ישראל; משוואה חדשה תוצרת וושינגטון.

כעת, צריכה ישראל לפעול מצד אחד לביטול ההחלטה האמריקנית נגד נצח יהודה, ומצד שני, לנסות להבין איך נקלענו לברוך הזה. תמיד אפשר להאשים את העולם בצביעות, בדרך כלל זה גם נכון. אבל, מומלץ מדי פעם לשאול מה גרם לארצות הברית לנקוט בצעד שלא בוצע נגד אף ממשלה קודמת, בעקבות אירועים שחלקם כבר לא קיימים וחלקם מבוצעים מזה שנים ארוכות. רמז: שתי מילים (2, 4).

הפופולריים