פרטים חדשים

עיצומים על "נצח יהודה": גורמי ביטחון בישראל הופתעו מאוד

עיצומים על "נצח יהודה": גורמי ביטחון בישראל הופתעו מאוד
בארצות הברית ביקשו חומרים על חקירות של פגיעות בפלסטינים, בהם היו מעורבים חיילים מהגדוד החרדי; ראש הממשלה נתניהו: "אני אלחם בזה בכל כוחותיי"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
לוחמי יחידת נצח יהודה בגבול עזה, 20.10.23
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הממשל האמריקני פנה מספר פעמים לפרקליטות הצבאית, משרד הביטחון ומשרד החוץ הישראלי, כדי לקבל חומרים על חקירות של פגיעות בפלסטינים, בהם היו מעורבים חיילים מגדוד נצח יהודה - כך פורסם היום (ראשון) בתוכנית קלמן ליברמן בכאן רשת ב. 

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

לפי גורמים ישראלים, האמריקנים הביעו חוסר שביעות רצון מתוצאות החקירות, במיוחד באירועים בהם נהרגו פלסטינים - והחליטו על הטלת הסנקציות. גורמי ביטחון הביעו "הפתעה מוחלטת" מההחלטה המסתמנת של ארצות הברית להטיל סנקציות על היחידה.

ראש הממשלה נתניהו התייחס לסנקציות על נצח יהודה: "אני אגן בחירוף נפש על צה"ל, על הצבא שלנו ועל הלוחמים שלנו. אם מישהו חושב שהוא יכול להטיל סנקציות על יחידה בצה"ל - אני אלחם בזה בכל כוחותיי".

דובר צה"ל הגיב לראשונה על העיצומים הצפויים על הגדוד: "לוחמי גדוד "נצח יהודה" משתתפים כעת במלחמה ברצועת עזה, באומץ ובמקצועיות, תוך שמירה על ערכי ורוח צה״ל ועקרונות הדין הבין-לאומי. בהמשך לפרסומים אודות סנקציות נגד הגדוד, העניין לא מוכר בצה"ל. באם תתקבל החלטה בעניין היא תבחן. צה״ל פועל ויוסיף לפעול לבדיקת כל אירוע חריג באופן ענייני ובהתאם לדין".

עוד הוסיף דובר צה"ל: "לאורך השנים האחרונות, לוחמי הגדוד נמצאים בליבת העשייה המבצעית מסביב לשעון, כדי לשמור על ביטחון אזרחי מדינת ישראל, לצד היותו גדוד מוביל בשילוב חרדים לוחמים בצה"ל".

השר בני גנץ שוחח עם מזכיר המדינה האמריקני בלינקן, ואמר לו כי ההחלטה המסתמנת על הטלת הסנקציות על הגדוד היא "שגיאה" שתפגע בישראל בזמן מלחמה. השר אף הוסיף כי לסנקציות "אין כל הצדקה משום שלישראל מערכת משפט חזקה ועצמאית, וכל יחידות צה"ל כפופות לפקודות צה"ל, התואמות את החוק הבין לאומי". לבסוף, ביקש חבר הקבינט מבלינקן "לבחון מחדש את הסוגיה".

רועי שיינדורף, ששימש בעברו כמשנה ליועצת המשפטית לממשלה לעניינים בין לאומיים, אמר היום בתוכנית בחצי היום בכאן רשת ב: "כשיחידה בצה"ל נכנסת לרשימה כזאת של סנקציות, יש פה ביקורת על הצבא ועל מערכת אכיפת החוק שלנו, וצריך להבין מה הוביל את האמריקנים לקבל את ההחלטה".

האזינו לריאיון המלא עם רועי שיינדרוף, בכאן רשת ב

"אנחנו נמצאים במצב מורכב בזירה הבין לאומית והמשפטית הבין לאומית: רק לפני כמה ימים שמענו דיווח על בית הדין הפלילי – והמצב שאפילו הידידה הקרובה ביותר חושבת שצריך לנקוט צעדים כלפי צה"ל ויחידות בו, היא דבר בעייתי", אמר שיינדורף.

אתר החדשות האמריקני "אקסיוס" דיווח אתמול שבכוונת ממשל ביידן להטיל עיצומים על הגדוד הדתי-חרדי נצח יהודה בצה"ל. מדובר באכיפה של חוק "לייהי", שאוסר על שיתוף פעולה צבאי עם מפרי זכויות אדם, וכן על שימוש בכלי נשק אמריקני בידי גופים שמפרים את הזכויות המדוברות. משמעות הסנקציות - הפסקת שיתוף הפעולה עם הגדוד ועצירת סיוע צבאי אמריקני לו.

האזינו להסכת "עוד יום"

שר החוץ האמריקני אנתוני בלינקן נשאל אתמול במסיבת עיתונאים באיטליה על הדיווח, לפיו יש המלצה במשרדו שלא להעביר סיוע צבאי ליחידות בצה"ל שיש לגביהן חשש להפרת זכויות אדם ביהודה ושומרון. בתשובתו, בלינקן התייחס לבדיקה במשרדו סביב יישום חוק לייהי, אמר שהתקבלו החלטות - והבטיח שתוצאותיהן יפורסמו בימים הקרובים.

לפני כחודשיים, נחשף בחדשות שישי בכאן 11 כי הממשל האמריקני נערך להטלת סנקציות על חיילי צה"ל שפועלים בגדה המערבית - כך עלה מתוך דוח פנימי של משרד החוץ, שהגיע לידי כאן חדשות. פרטי הדוח מעלים שורת טענות שהוגשו לממשל נגד יחידות צה"ל שפועלות באזור יהודה ושומרון. 

לפי הדוח ונכון לחודש פברואר, אם הפרקליטות הצבאית לא תגיש לממשל האמריקני תשובות תוך פחות מ-60 יום - יוגשו סנקציות גם נגד חיילים, בהם מפקדים בצה"ל. בנוסף, מהדוח עולה כי ממשל ביידן הזהיר את ישראל פעמים רבות מפני היעדר אכיפה כלפי אלימות של מתנחלים נגד פלסטינים - והתשובות של ישראל לא היו מספקות לטעמו.

הפופולריים