הייעוץ המשפטי: להחיל את הרפורמה מהכנסת הבאה

הייעוץ המשפטי: להחיל את הרפורמה מהכנסת הבאה
עו"ד בליי: "במשטר שלנו האיזון היחיד שקיים זה בג"ץ" • ח"כ קריב ביקר את העובדה שהדיון התקיים כרגיל למרות סוף שבוע של טרור בירושלים. יו"ר הוועדה רוטמן השיב: "מי שהפגין אתמול עם דגלי הרוצחים אחרי הפיגוע שלא יטיף לנו מוסר" | כל הפרטים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
רוטמן ועדת חוקה
צילום: צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

בפני חברי ועדה החוקה הונחה הבוקר (ראשון) חוות דעתו של היועץ המשפטי של הוועדה, עורך הדין גור בליי, שמבקרת את חוסר האיזונים שיש בהצעת החוק של הרפורמה המשפטית, כהגדרת הייעוץ המשפטי, ומציעה בנוסף שחוקי הרפורמה יהיו תקפים רק מהכנסת הבאה כדי שלא יהיה מצב שהם נועדו לחזק קואליציה או ממשלה נתונה.

לפי עורך הדין בליי, הצעת החוק יוצרת הגבלה משמעותית על היכולת של בית המשפט לשים מגבלות על הכנסת. "בסופו של דבר במשטר שלנו האיזון היחיד שקיים זה בג"ץ, ולכן ההסדר שמוצע כאן אינו מאוזן ופוגע פגיעה קשה בעיקרון הפרדת הרשויות", אמר היועץ המשפטי של הוועדה.

מהומה התרחשה בוועדת החוקה וצעקות בין הקואליציה לאופוזיציה בפתח הדיון. חבר הכנסת גלעד קריב ביקר את העובדה שהדיון התקיים כרגיל למרות סוף שבוע של טרור בירושלים. יו"ר הוועדה, חבר הכנסת שמחה רוטמן, השיב לו כי "יהיה יום קר בגיהינום לפני שאני אקבל מכם הוראות". בנוסף, רוטמן הטיח בקריב: "מי שהפגין אתמול עם דגלי הרוצחים אחרי הפיגוע שלא יטיף לנו מוסר".

חברת הכנסת אורית פרקש הכהן אמרה בדיון כי "מדינת ישראל לא תוכל להכיל גם פיצוץ ביטחוני וגם פיצוץ משפטי-דמוקרטי. אני קוראת לך (רוטמן) ולשר המשפטים להשהות את המהלכים האלו". חברת הכנסת טלי גוטליב אמרה כי "קיבלתי הצצה מה קורה כשיועצת משפטית לממשלה אינה משרת אמון. במקום שבשיחת טלפון יאשרו לכוחות הביטחון לעשות מה שצריך עבור ביטחון מדינת ישראל, לוקח לגלי בהרב מיארה יום שלם לאשר איטום בית מחבל. מיארה לא מתאימה לתפקידה. צריך להעביר אותה מתפקידה ולשים במקומה משרת אמון".

גוטליב מתייחסת להצהרת השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר שהאשים את בהרב מיארה שלא נותנת לו להגשים את מדיניותו ולאטום את בית המחבל. "כבר בשטח היה לי ברור שצריך לעשות מעשה. היועצת המשפטית לממשלה לא מאפשרת לתדהמתי לאטום את בית המחבל", תקף בן גביר. היועצת המשפטית לממשלה השיבה כי "הפרסום על בקשה של השר בן גביר שנדחתה על ידי היועצת אינו נכון. כפי שהובהר לשר בן גביר על ידי גורמי המקצוע ברשויות הביטחון ובמשרד המשפטים, החלטות פעולה של הדרג המדיני צריכות להיתמך בתשתית עובדתית, ועליו להציגה".

בליל שבת נרצחו שבעה בני אדם בפיגוע ליד בית כנסת בשכונת נווה יעקב בירושלים. הלילה לאחר החלטת הקבינט המדיני-ביטחוני, ביתו של המחבל נאטם לקראת הריסתו. כ-15 שעות לאחר הפיגוע הרצחני, בוצע פיגוע נוסף בירושלים, הפעם בעיר דוד, בו מחבל בן 13 ירה בשני יהודים, מתנדב במד"א ובנו, קצין בצנחנים, שירה במחבל כשנפצע בעצמו. במוצאי שבת בוצע ניסיון פיגוע נוסף בבקעה, כשמחבל ירה לעבר מסעדה ונמלט, לא היו נפגעים. בלילה שבין שבת לראשון, מחבל ניסה לחדור ליישוב קדומים ורבש"ץ היישוב חיסל אותו.

 

הפופולריים