זהבה גלאון עתרה לבג"ץ נגד חוק המרכולים: "פגיעה בזכויות יסוד"

זהבה גלאון עתרה לבג"ץ נגד חוק המרכולים

לטענת יו"ר מרצ, המהלך אינו חוקתי ופוגע קשות בזכויות הציבור. גם בתוך הקואליציה נשמעו קולות נגד החוק, שאושר בכנסת ברוב דחוק של קול אחד. "זה מרחיק אנשים מהיהדות", אמר השר ליברמן
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
יו"ר מרצ זהבה גלאון
צילום: צילום: הדס פרוש, פלאש 90

יו״ר מרצ זהבה גלאון הגישה היום (שלישי) עתירה לבג"ץ נגד חוק המרכולים, שאושר מוקדם יותר הבוקר בכנסת בקריאה שנייה ושלישית. גלאון מבקשת מבג"ץ להוציא צו על תנאי שיורה על ביטול החוק. לטענתה, החוק אינו חוקתי והוא משנה את הכללים הנוגעים לפתיחתם וסגירתם של עסקים בימי מנוחה.

"מדובר בחקיקה נפסדת ובשיקולים זרים של מקח וממכר פוליטי, והכל לצורך היציבות הפוליטית של ממשלת נתניהו", אמרה הבוקר יו"ר מרצ בתכנית קלמן-ליברמן בכאן רשת ב'. "חוק המרכולים פוגע פגיעה קשה בזכויות יסוד של הציבור, כשמאפשרים לשר הפנים שיקול דעת בלעדי לגבי סגירת עסקים בשבת".

גורמים נוספים במערכת הפוליטית יצאו נגד החוק לאחר אישורו, כולל גורמים מתוך הקואליציה. שר הביטחון אביגדור ליברמן, שסיעתו הצביעה נגד החוק, צייץ בטוויטר: "חוק המרכולים עבר וחבל. לכפייה דתית אין שום קשר ליהדות או למסורת ישראל. חוק מן הסוג הזה במקום לקרב ליהדות רק מרחיק ממנה".מנגד, ח"כ ושר הבריאות לשעבר יעקב ליצמן (יהדות התורה) בירך על אישור החוק ואמר כי הוא יאפשר מניעת כרסום הסטטוס קוו בשמירת השבת: "החוק מבטא את עמדת רוב העם בישראל, הרואה בשבת את יום המנוחה הלאומי ובשבילו שמירת השבת מהווה ערך עליון לאורך הדורות. בניגוד להכפשות, חוק המרכולים אינו כופה דבר. הוא מחזק את צביונה היהודי של המדינה, תוך דאגה לזכויות אלפי עובדים שפרנסתם נפגעת כתוצאה מעבודתם בשבת, ומונעת מהם מנוחה משפחתית כזכות בסיסית לכל אדם".

אמש איים ליצמן על בכירים בקואליציה ובליכוד לקראת ההצבעה, והודיע להם כי אם החוק לא יעבור - מפלגתו תפרוש מהקואליציה ותפרק את הממשלה.

יו"ר הקואליציה דודי אמסלם אמר כי "אלה מסוג החוקים שאנו מחוייבים אליהם בהסכמים קואליציוניים, ועדיין השבת חשובה לנו לא פחות מלאחרים. אין צורך להיכנס לפאניקה - אחרי שהחוק הזה יעבור יראו שהוא לא ישנה דבר, הכל יישאר כפי שהיה".

אמש נשמע ראש הממשלה בנימין נתניהו אומר דברים דומים לדבריו של אמסלם ומודה בשיחה סגורה עם חברי מפלגתו כי חוק עונש מוות למחבלים וחוק המרכולים לא ישנו רבות. הוא הוסיף כי שני החוקים השנויים במחלוקת נכפו על מפלגתו.

בריאיון לתוכנית הבוקר הזה עם אריה גולן בכאן רשת ב', אמר יו"ר העבודה אבי גבאי כי "חוק המרכולים נורא, קודם כל כי הוא מתערב בחיים שלנו. רוב העם לא רוצה שיכפו עליו. השלטון הפסיק לתפקד עבור הציבור שלו".

גם יו"ר יש עתיד יאיר לפיד הביע את התנגדותו החריפה לחוק בריאיון שהעניק אתמול בכאן רשת ב': "זו כפייה חרדית חסרת מעצורים. כופים על החילונים שגרים בערים שלא חי בהם חרדי אחד. החרדים קלטו שנתניהו מתקפל בכל דבר בגלל החקירות, והם דורסים את הציבור החילוני והמסורתי. זה רק יגרום להרס השבת בישראל".

הפופולריים