בריטניה ביקשה, ישראל גינתה את ההרעלה - אבל לא הזכירה את רוסיה

בריטניה ביקשה, ישראל גינתה - אבל לא את רוסיה

שגריר בריטניה בישראל פנה לבכירים בסביבת ראש הממשלה, כדי שירושלים תגנה את הרעלת המרגל הרוסי. בישראל המתינו יממה, ולבסוף פרסמו הודעה לקונית באמצעות משרד החוץ. מוסקבה לא הוזכרה שם
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שר החוץ בנימין נתניהו
צילום: צילום: אי-פי

שגריר בריטניה בישראל דיוויד קוורי פנה לבכירים ישראלים בסביבת ראש הממשלה כדי שישראל תגנה את המתקפה הכימית על אדמת בריטניה בעת הרעלתו של המרגל סרגיי סקריפל ובתו בעיר סולסברי. כך פורסם היום (חמישי) במהדורת הערב בכאן 11. קוורי שפנה אל ראש המועצה לביטחון לאומי מאיר בן שבת הבהיר כי בריטניה מצפה מבנות בריתה, כולל ישראל, להביע דאגה ולגנות את המתקפה הכימית.

ישראל התמהמה ובמשך יממה לא הגיבה. לבסוף, רק הערב, הגיב משרד החוץ ולא ראש הממשלה, בהודעה לקונית שאומרת כי ישראל רואה בחומרה את האירוע ומגנה אותו בתוקף. עוד הוסיפו במשרד החוץ: "אנו מקווים שהקהילה הבין-לאומית תדע לשלב זרועות כדי למנוע הישנותם של אירועים כאלה".


הודעת הגינוי הרפה לא כללה אזכור לרוסיה, שרבים ברחבי העולם רואים בה אחראית לתקרית. שמה של רוסיה, או כל התייחסות למעורבות הרוסית במתקפה, לא מוזכרת בהודעה הישראלית, שנוסחה על ידי סביבת ראש הממשלה. הערכה היא כי ישראל נמנעה מתגובה חריפה יותר בגלל היחסים בין ראש הממשלה נתניהו לבין נשיא רוסיה פוטין, והקשר בין המדינות סביב המתרחש בסוריה.

מוקדם יותר היום פרסמו גרמניה, צרפת, בריטניה וארצות הברית הצהרה משותפת, לפיה האחריות לניסיון ההתנקשות בסקריפאל מוטלת על רוסיה, מאחר ש"אין הסבר לוגי אחר". עוד הוסיפו המעצמות כי "מדובר במתקפה על הריבונות הבריטית והפרת החוק הבינלאומי".

אתמול הודיעה ראשת ממשלת בריטניה, תרזה מיי, על שורת צעדים בעקבות התקרית בסלסברי במסגרתן יגורשו 23 דיפלומטים רוסים מאדמת בריטניה בתוך שבוע. בנוסף, בריטניה לא תשלח שרים או אישים מבית המלוכה למשחקי גביע העולם בכדורגל שייערכו בקיץ ברוסיה, וכן בוטל ביקורו של שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, בבריטניה.

 

הפופולריים