ליברמן: "העיתונאי שנהרג בהפגנות בעזה - העלה רחפן והיווה סיכון"

ליברמן: העיתונאי שנהרג העלה רחפן והיווה איום

שר הביטחון אמר בראיון לכאן רשת ב' כי בהפגנות בעזה "אין תמימים, כולם מקבלים משכורת מחמאס". על הבטחת טראמפ לצאת מסוריה: "ישראל תתמודד לבד בשתי החזיתות". ח"כ טיבי: "צילום חיילים זה גזר דין מוות?". האזינו
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שר הביטחון, אביגדור ליברמן
צילום: צילום: אריאל חרמוני, פלאש 90

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, אמר הבוקר (ראשון) כי "כל המפגינים סמוך לגדר המערכת ברצועת עזה מקבלים שכר מהחמאס". עוד אמר ליברמן בראיון לתכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב' כי "מי שמנסה לפרוץ את הגבול, הם אנשי הזרוע הצבאית של חמאס".

על הרג העיתונאי בהפגנות בידי צה"ל אמר ליברמן כי "אין אנשים תמימים ברצועת עזה. אין שם מפגינים. חמאס השתמש עשורת פעמים גם בעיתונאים וגם באמבולנסים לביצוע פעולות טרור. מי שמעלה רחפן מעל כוחות צה"ל - לא ניקח סיכון. הזהרנו מראש את כולם. העברנו התרעות בערבית, בעברית ובאנגלית. מי שמסכן את חייו, זה על דעתו".

לדבריו, התוקפים את ישראל פועלים בצביעות. "בסוף השבוע הזה נהרגו מאות אנשים בסוריה, כולל עשרות ילדים ונשים, ולא שמעתי את מזכ"ל האו"ם ולא ראינו את מועצת הביטחון והליגה הערבית מתכנסות", אמר שר הביטחון. "צריך להבין באיזו סביבה אנחנו חיים".

ליברמן אמר על ההפגנות הסמוכות לגדר כי "כי אין שם קריאות שלום בהפגנות האלה, אף אחד לא דיבר על כלכלה ודו קיום. כל הנאומים הם על השמדת מדינת ישראל והחזרת הפליטים לתל אביב, חיפה ויפו".

בתשובה לשאלה, אם במערכת הביטחון שוקלים לחזור לאפשרות של סיכולים ממוקדים, ענה ליברמן כי "יש לנו מטרה ברורה - לאפשר לעם ישראל לנהל את החיים בשקט ובביטחון. זה שחמאס החליט דווקא ערב ליל הסדר לנסות להפר את השקט באחד החגים החשובים ליהודים, דווקא בעיתוי הזה להתחיל במהומות - זה אומר דרשני. אם יהיה צורך - נעשה כל מה שצריך לעשות".


שר הביטחון הוסיף: "אין לנו עניין להנציח את העימות בגבול הדרומי. אנחנו בהחלט נעשה כל מה שנדרש גם בדרום וגם בצפון. אם ינסו להפר את השגרה ואת השקט, נגיב בהתאם. אנחנו ערוכים לכל תרחיש - גם לתרחיש כפול בשתי הגזרות".

בהתייחס להבטחתו של נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, להוציא את הכוחות האמריקניים מסוריה, אמר השר ליברמן כי "הנשיא טראמפ לא שאל אותי. אני יוצא מתוך הנחה שבסופו של דבר ישראל צריכה להתמודד לבד, גם עם האיום בצפון וגם עם האיום בדרום. ארצות הברית היא הושתפה האסטרטגית העיקרית שלנו. עם זאת, יש שיקולים משלהם ואנחנו חיים פה במזרח התיכון".

ח"כ טיבי על הרג החייל: "ירי מדויק של צלפים"

חבר הכנסת אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) התייחס גם הוא בראיון לתכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב' להפגנות ברצועת עזה. "עשרות אלפי מפגינים אומרים שזאת הפגנה לא אלימה. החומר מצולם, מדובר בירי מדויק של צלפים לעבר עיתונאים. דובר צה"ל מתחמק מתשובה, ושר הביטחון אומר שירינו עליו כי הוא צילם את החיילים. האם צילום חיילים זה גזר דין מוות?", אמר.

"אני קורא להמשיך בהפגנות לא אלימות. מיליון אנשים לא יחצו את הגבול", המשיך טיבי. "יש כבר מאבק על התודעה, גם דוברי צה"ל שמתדרכים את הקצינים אומרים שיש קרב כזה. צריך לשנות דיסקט. חייבים לשנות את המציאות בעזה". 

האזינו לראיון המלא עם ח"כ טיבי:

שר התיירות יריב לוין התייחס אף הוא לעימותים סמוך לגדר המערכת בראיון לתכנית "קלמן-ליברמן" בכאן רשת ב'. "אנו נמצאים במאבק מתמיד מול הטרור, כאשר בכל פעם הם מנסים בארגוני הטרור למצוא שיטות חדשות. אנו מנסים לסכל את הקודמות, בהתחלה זה היה רקטות וטילים אחר כך כשנוצרו מערכות הגנה עברו למנהרות, ועכשיו עברו לדרך חדשה, הצעדות לכיוון הגדר, אקט של טרור, אקט מלחמתי, אין שום עניין של שלום או עממי שמטרתו חיובית".

לדבריו, ההפגנות הן אמתלה לפעילות טרור. "ברור לחלוטין כאשר מתקיימות הפגנות מהסוג הזה, זה כסות שהטרוריסטים מתקרבים לגדר. מי שרוצה למחות, שיתייצב על גבעה שממנה אפשר לראות אותו והמורחקת מהגדר. ברור שההגעה לגדר היא לנסות פרוץ אותה. נעשה שימוש בכל מיני אנשים שאולי מתיימרים להיות תמימים, ומגיעים לגדר כביכול רק כדי להפגין. אנחנו צריכים להגן על הגבול שלנו, ועושים מאמץ גדול להחזיר את הרגיעה והשקט ולצמצם למינימום את מספר הנפגעים.

"ברור שאם אנשים יתקרבו לגדר ולא יעצרו – הם ימשיכו ויפרצו אותה", הוסיף. "זה מצב שאף מדינה לא יכולה להסכים לו. אין מדינה שתרצה שהגבולות שלה יפרצו. בטח כאשר הניסיון לפרוץ אותה בא בהכוונה ועידוד ארגון טרור, ולכן אנחנו מקיימים מדיניות זהירה ואחראית".

הפופולריים