נתניהו על הסכם הגרעין עם איראן: "לתקן מיסודו או לבטלו"

נתניהו על הסכם הגרעין: "לתקן מיסודו או לבטל"

ראש הממשלה אמר באירוע בפני שגרירים ישראלים וזרים כי "המדיניות לא השתנתה מאז בגין – ישראל לא תתיר למשטרים החותרים להשמדתנו להשיג נשק גרעיני". לדבריו, "ההסכם לא מתמודד עם הטילים הבליסטיים שיכולים לשאת נשק גרעיני"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ראש הממשלה, בנימין נתניהו
צילום: לשכת העיתונות הממשלתית

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שב והדגיש הערב (שני) כי ישראל לא תאפשר לאיראן להשיג נשק גרעיני. באירוע לציון 70 שנות עצמאות במרכז בגין, בהשתתפות שגרירים ישראלים וזרים, אמר נתניהו כי יש לבטל את הסכם הגרעין עם טהראן לקראת תאריך היעד שבו יצטרך להחליט נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, אם להישאר או לסגת מההסכם.

"מדיניותה של ישראל לא השתנתה מאז בגין", אמר נתניהו. "ישראל לא תתיר למשטרים שחותרים להשמדתנו להשיג נשק גרעיני. זו הסיבה שאנו מתנגדים נחרצות להסכם על איראן".

לדבריו, ההסכם הנוכחי "מספק לאיראן נתיב חופשי למאגר נשק גרעיני. הוא מאפשר, תוך שנים ספורות, העשרה בלתי מוגבלת של אורניום, מרכיב היסוד שנדרש כדי לייצר פצצות גרעין ושום דבר פרט לכך. ההסכם לא מתמודד עם הטילים הבליסטיים שיכולים לשאת את הנשק הזה למדינות רבות. זוהי הסיבה שיש לתקן את ההסכם הזה מיסודו או לדחות אותו בכללותו".


ברקע האיומים מאיראן והסגת הכוחות האמריקניים מסוריה,  דווח הערב לראשונה בחדשות הערב בכאן 11 כי מפקד הפיקוד המרכזי בצבא ארצות הברית (סנטקום), הגנרל ג'וזף ווטל, הגיע לביקור בישראל שנשמר עד כה בחשאיות. ווטל מבקר בארץ בימים האחרונים והוא נפגש עם בכירים במערכת הביטחון, בהם הרמטכ"ל, גדי איזנקוט, ראש המל"ל, מאיר בן שבת, וגורמים נוספים.

טראמפ צריך להחליט עד 12 במאי אם הוא מחדש או מבטל את הקפאת העיצומים הכלכליים של ארצות הברית על איראן. אם יבחר לבטל את הקפאת העיצומים, הצעד ייחשב לביטול הסכם הגרעין מצדם של האמריקנים, ועשוי לסכן את כלל ההסכם הרב-לאומי בין איראן ליתר חמש המעצמות החתומות עליו.

אתמול התראיין שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זאריף, לרשת CBS ואמר כי הוא לא רואה מלחמה אזורית באופק. עם זאת, ציין כי "ישראל ממשיכה להפר את החוק הבינלאומי ולקבל חסינות מארצות הברית, שתומכת בה ועוזרת לה להתחבא מאחורי מסכי עשן, אני מאמין שמסכי העשן לא עובדים יותר". זאריף הטיל את האחריות למתיחות האזורית על ישראל, ואמר כי "הגבירה את המתיחות בכך שחדרה למרחב האווירי הסורי ולטריטוריה הסורית".

מאוחר יותר הגיב נתניהו לדבריו של זריף. באירוע הרמת כוסית לכבוד יום העצמאות ה-70 למדינה, בהשתתפות הרמטכ"ל ושר הביטחון, אמר ראש הממשלה: ״שמעתי היום את הדברים של שר החוץ של איראן שמאשים את ישראל בהפרת החוק הבינלאומי. זה שר חוץ של מדינה ששולחת מל״טים חמושים נגד ישראל וטילים נגד סעודיה".

נתניהו אמר עוד: "שמעתי גם את המילים המתונות שלו, ויש פער עצום בין המילים לבין המעשים של משמרות המהפכה, שמקדמים צבא נגד ישראל במטרה מוצהרת להשמיד את מדינת ישראל. אני לא מתרשם מהמילים. אני סומך על הפורום הזה ועל צבא ההגנה לישראל שערוך לכל אפשרות ולכל תרחיש. אני מרים כוסית למדינת ישראל ולצה"ל״.

הפופולריים