הגנרל ג'וזף ווטל
צילום: אי-פי

בצל איומי איראן: בכיר בצבא ארה"ב מבקר בחשאי בישראל

בלעדי: מפקד הפיקוד המרכזי בצבא האמריקני, הגנרל ג'וזף ווטל, נפגש עם בכירים במערכת הביטחון, ובהם הרמטכ"ל וראש המל"ל. על הפרק – הפעילות של הרפובליקה האסלאמית ויציאת הכוחות האמריקניים מסוריה. דובר צה"ל: "הביקור - על מנת לדון בסוגיות ביטחוניות באזור"
גילי כהן
23 באפריל 2018
21:06

ברקע האיומים מאיראן ויציאת הכוחות האמריקניים מסוריה, היום (שני) דווח לראשונה בחדשות הערב בכאן 11 כי מפקד הפיקוד המרכזי בצבא ארצות הברית (סנטקום), הגנרל ג'וזף ווטל, הגיע לביקור בישראל שנשמר עד כה בחשאיות. ווטל מבקר בארץ בימים האחרונים והוא נפגש עם בכירים במערכת הביטחון, בהם הרמטכ"ל, גדי איזנקוט, ראש המל"ל, מאיר בן שבת וגורמים נוספים.


הביקור של הבכיר האמריקני נערך בצל המתיחות הביטחונית של החודשים האחרונים. בישראל מודאגים מאוד מאפשרות של יציאת הכוחות האמריקניים מסוריה - אותם הכוחות שתחת אחריותו של הגנרל ווטל – ברקע הפעילות האיראנית הגוברת במדינה. הביקור נותר בימים האחרונים חשאי וממודר, ומקור ישראלי הדגיש כי  זוהי הפעם הראשונה שבה מפקד הפיקוד המרכזי בצבא ארצות הברית מבקר בארץ.

דובר הפיקוד האמריקני סנטקום אישר לכאן חדשות את דבר הביקור של ווטל בישראל. מדובר צה"ל נמסר בתגובה לפרסום: "הגנרל נמצא בביקור רשמי כאורחו של הרמטכ"ל גדי איזנקוט. במהלך הביקור, הוא ייפגש עם גורמים בכירים על מנת לחזק את הקשר בין הצבאות ולדון בסוגיות ביטחוניות באזור. זאת הפעם הראשונה אי פעם שמפקד פיקוד המרכז של צבא ארה"ב מבקר בישראל".

בסוף השבוע האחרון נמשכו האיומים מכיוון טהראן, כשסגן מפקד משמרות המהפכה, חוסיין סאלמי, אמר כי ישראל "נמצאת תחת איום של אש מצפון ומדרום, ולא יהיה לה לאן להימלט מלבד לים". סאלמי טען עוד כי לישראל "אין כלל שום עומק אסטרטגי, ולא כדאי לה להסתמך על בסיסי חיל האוויר שלה - כי הם בטווח הטילים שלנו. ארצות הברית ובריטניה לא יעזרו, כי היא כבר לא תהיה".

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, השיב לסאלמי באותו היום במהלך ביקור בעוטף עזה. "לא כדאי להם לנסות את צה"ל ולא את מדינת ישראל. אנחנו מוכנים לכל תרחיש. אם מישהו זומם מלחמה, דמו בראשו", אמר ליברמן. הוא הדגיש: "אנחנו לא מחפשים מלחמה, אנחנו מחפשים שקט, רוגע וביטחון".

המתיחות בגזרה הצפונית גברה לאחרונה בעקבות התקיפה המיוחסת לישראל בבסיס T4 של חיל האוויר הסורי. בדמשק ובמוסקבה האשימו את ישראל בביצוע התקיפה האווירית, שבה דווח כי נהרגו לפחות 14 בני אדם – בהם איראנים, שלושה קצינים בצבא אסד ובעלי אזרחויות זרות נוספות. בהודעה מטעם צבא רוסיה נטען כי שני מטוסי קרב ישראליים מסוג F15 שיגרו את הטילים לעבר יעד התקיפה, שבוצעה מתוך המרחב האווירי של לבנון.

שר החוץ של איראן, מוחמד ג'וואד זאריף, האשים השבוע ברקע התקיפה כי "ישראל ממשיכה להפר את החוק הבינלאומי ולקבל חסינות מארצות הברית, שתומכת בה ועוזרת לה להתחבא מאחורי מסכי עשן". זאריף הוסיף: "אני מאמין שמסכי העשן לא עובדים יותר. ישראל היא שהגבירה את המתיחות, בכך שחדרה למרחב האווירי הסורי ולטריטוריה הסורית".