צילום: אי-פי

בכיר איראני: ישראל תחת איום של אש מצפון ומדרום, לא יהיה לאן להימלט

סגן מפקד משמרות המהפכה של איראן, חוסיין סאלמי, במסר מאיים: "ארצות הברית ובריטניה לא יעזרו לישראל, כי היא כבר לא תהיה"
איתמר מרגלית
20 באפריל 2018
13:25

סגן מפקד משמרות המהפכה של איראן, חוסיין סאלמי, איים היום (שישי) על ישראל ואמר כי "היא נמצאת תחת איום של אש מצפון ומדרום, ולא יהיה לה לאן להימלט מלבד לים". עוד הוסיף סאלמי כי "לישראל אין שום עומק אסטרטגי".

עוד ציין סאלמי כי "לא כדאי לישראל להסתמך על בסיסי חיל האוויר שלה, כי הם בטווח הטילים שלנו. ארצות הברית ובריטניה לא יעזרו, כי היא כבר לא תהיה".

מוקדם יותר השבוע ציטט העיתון האמריקני "וול סטריט ג'ורנל" גורמי מודיעין שטענו כי היעד של התקיפה בסוריה המיוחסת לישראל, היה מערכת הגנה אווירית מתקדמת של האיראנים. על פי הדיווח, ישראל עדכנה את האמריקנים על התקיפה מבעוד מועד, וראש הממשלה בנימין נתניהו הורה עליה לאחר ששוחח עם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. בעיתון נכתב, כי מדובר בסימן לכך שממשל טראמפ עובד לצד ישראל כדי לעצור את ההשפעה האיראנית הגוברת במזרח התיכון.

התקיפה המדוברת אירעה בבסיס של חיל האוויר הסורי 4T הסמוך לעיר חומס. על פי הדיווחים, התקיפה בוצעה נגד הכוחות האיראניים בבסיס, ואחד מ-14 ההרוגים בה היה הקולונל מהדי דהקאן – ראש תכנית המל"טים בכוח אל-קודס של משמרות המהפכה.

בעקבות התקיפה, אמר גורם צבאי ישראלי כי מערכת הביטחון מסמנת את חיל האוויר האיראני כגוף שעשוי להוציא לפועל פעולת נקמה נגד ישראל ישירות משטח סוריה. צה"ל חשף את המאמצים האיראניים להתבסס צבאית על אדמת סוריה, ובהם פריסת הכוחות האיראניים ומערך המל״טים שהקימה איראן. הגורם הצבאי ציין שהתחום המרכזי שאותו מקדמת איראן הוא ההתבססות האווירית בסוריה שתאפשר פעילות איראנית ישירה מסוריה לישראל (בדומה לאירוע המל"ט האיראני בחודש פברואר).

הגורם הצבאי שירטט את מגמת ההתבססות שמוביל קאסם סוליאמני שעומד בראש כוח קודס של משמרות המהפיכה. לפי הגורם, הסיוע האיראני לסוריה החל יחד עם המלחמה מול המורדים וככל שהמלחמה מעצימה כך גובר הסיוע. לדבריו, איראן מעבירה אמצעי לחימה רבים לסוריה בכסות של ציוד הומניטרי.

עוד ציין הגורם כי החל מ-2015 מתקיימות בשגרה טיסות חיל האוויר של משמרות המהפכה המשמשות להעברת אמצעי לחימה וצוותי לחימה באמצעות מטוסי מטען צבאיים בכסות של חברות תעופה איראניות אזרחיות. בד בבד נשלחים צוותי הפעלה של אמצעי לחימה אוויריים מתקדמים ובראשם כלי טיס בלתי מאוישים.