חוק הגיוס ועקיפת בג"ץ במוקד: הכנסת פותחת את כנס הקיץ

הגיוס ובג"ץ במוקד: הכנסת פותחת את כנס הקיץ
הכנס, שיימשך כשלושה חודשים, צפוי לכלול עימותים סביב כמה נושאים מרכזיים שעל הפרק, ובהם גם חוק הגיור. נתניהו ואדלשטיין יישאו הערב דברים בישיבה מיוחדת של המליאה לכבוד יום הרצל
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מליאת הכנסת
צילום: צילום: הדס פרוש, פלאש 90

בתום פגרה שנמשכה מאז חג הפסח, כנס הקיץ של הכנסת ייפתח היום (שני) ב-16:00 בדיון בהצעות אי-אמון של האופוזיציה נגד הממשלה. הכנס יימשך כשלושה חודשים, ובמהלכו צפויים עימותים – הן בתוך הקואליציה עצמה והן מול האופוזיציה – סביב כמה נושאים מרכזיים. במוקד נמצאים, בין השאר, חוק גיוס החרדים, החוק לעקיפת בג"ץ, המכונה פסקת ההתגברות, חוק הגיור ונושאים נוספים.

החוק לגיוס חרדים לצה"ל העסיק את הכנסת גם בסוף כנס החורף האחרון. בקואליציה ממתינים למתווה שיוצג על ידי ועדה מקצועית שהקים משרד הביטחון כדי לדון בנושא. לפי פסיקת בג"ץ, הכנסת נדרשת לחוקק את חוק הגיוס עד סוף המושב הנוכחי.

נושא נוסף שצפוי להסעיר את הכנסת בכנס הקרוב הוא החוק לעקיפת בג"ץ, פסקת ההתגברות, שלפיו הכנסת יכולה להתגבר על פסיקות בג"ץ כשזה פוסל את חוקיה. אתמול נועדו בנושא ראש הממשלה, בנימין נתניהו ונשיאת בית המשפט העליון, השופטת אסתר חיות, כשברקע העריכו גורמים המעורים בסוגייה כי תיתכן פשרה, שבמסגרתה הרוב שיידרש לחקיקה שתסתור פסק דין יהיה של 70 חברי כנסת.

הבוקר התייחס לנושא שר המדע והטכנולוגיה, אופיר אקוניס, בראיון לאריה גולן בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב'. אקוניס הצהיר כי הדרישה של חיות לרוב של 70 חברי כנסת על מנת להעביר את החוק לעקיפת בג"ץ היא "חוצפה", והוסיף: "מה שעושה נשיאת בית המשפט זו מתקפת צביעות".

האזינו לראיון עם אקוניס בכאן רשת ב':

גם חוק הגיור אמור לעלות לסדר יומה של הכנסת בכנס הקיץ. לפני יותר מחצי שנה כבר ניסו המפלגות החרדיות להעביר חוק הקובע כי רק גיורים שבוצעו בפיקוח הרבנות הראשית יוכרו רשמית בישראל. הנושא עורר בזמנו מהומה בכנסת, ובעקבות כך הוקמה ועדה שאמורה להגיש את מסקנותיה בקרוב – ואז צפויה להתחדש גם העימות בין הסיעות השונות.

כבר היום, עם פתיחת הכנס, יתקיימו בכנסת שלושה אירועים מרכזיים. ב-18:00 תערוך המליאה ישיבה מיוחדת לכבוד יום הרצל בכנסת, שבמהלכה ינאמו יו"ר הכנסת וראש הממשלה בזה אחר זה – לראשונה מאז טקס המשואות ביום העצמאות. גם יו"ר האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג (המחנה הציוני) יישא דברים. בנוסף, צפוי לעלות להצבעה בקריאה ראשונה חוק הלאום – שמעגן רשמית את אופיה היהודי של מדינת ישראל, ומעורר התנגדות חריפה בקרב האופוזיציה. בלילה יעלה להצבעה חוק המשפט העברי, שמפנה לראשונה את שופטי בית המשפט למקורות המשפט העברי בבואם לנסח פסקי דין. החוק יובא להצבעה במליאת הכנסת בקריאה שנייה ושלישית.

הפופולריים