טראמפ: ההודעה על החלטתי בעניין הסכם הגרעין - מחר בערב

טראמפ יודיע היום אם ארה"ב פורשת מהסכם הגרעין
נשיא ארצות הברית, שאמור לקבל החלטה עד 12 במאי, אמר כי מחר בשעה 21:00 (שעון ישראל) יכריז על החלטתו בדבר הסכם הגרעין עם איראן
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ
צילום: צילום: אי-פי

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, הודיע הערב (שני) כי יכריז מחר בשעה 21:00 (שעון ישראל) על החלטתו בדבר הסכם הגרעין עם איראן. טראמפ צריך להחליט עד ה-12 במאי אם הוא מחדש או מבטל את הקפאת העיצומים הכלכליים של ארצות הברית על איראן. אם יבחר לבטל את הקפאת העיצומים, הצעד ייחשב לביטול הסכם הגרעין מצדם של האמריקנים, ועשוי לסכן את כלל ההסכם הרב-לאומי בין איראן ליתר חמש המעצמות החתומות עליו.

הבוקר אמר נשיא איראן, חסן רוחאני, כי ארצו לא בהכרח תזנח את הסכם הגרעין, אם טראמפ יחליט לסגת ממנו. רוחאני הבהיר כי אם האמריקנים יסוגו, התנאי של טהראן להישארות בהסכם יהיה הבטחה של האיחוד האירופי לכך שאיראן תמשיך ליהנות ממנו.

"מה שאנחנו רוצים זה שההסכם יישמר על ידי הלא אמריקנים. ניפטר מהגורם הנכלולי שתמיד עשה צרות. אם מה שאנחנו רוצים לא יתממש, יש לנו את התכניות שלנו ואת הנתיב המשפטי", אמר רוחאני.

שר החוץ של גרמניה, הייקו מאס, אמר מצדו כי אין שום סיבה לבטל את הסכם הגרעין עם איראן. "נעשה כל דבר אחרי ה-12 במאי, כדי להבטיח שההסכם עם איראן לא יבוטל", אמר מאס.

שר החוץ של צרפת, ז'אן איב לה-דריאן, הגיב גם כן ואמר כי "הסכם הגרעין בין איראן למעצמות מבטיח אי-התחמשות בנשק גרעיני". הוא הוסיף כי הוא נחוש לשמור על מתווה ההסכם. "אנו נמשיך לדבוק בהסכם הגרעין, ללא התחשבות בהחלטה של ארצות הברית", אמר לה-דריאן.

בשבוע שעבר כינס ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מסיבת עיתונאים מיוחדת, ובה חשף כי כבר כמה שבועות שברשות ישראל כחצי טון של מסמכים השייכים לתכנית הגרעין האיראנית, בהם יותר ממאה אלף מסמכים סודיים של המשטר. לדבריו, התיקים הסודיים מראים בבירור את הפעולות שאיראן עשתה כדי להשיג נשק גרעיני, ומוכיחים שאיראן שיקרה לעולם במצח נחושה כדי שהמעצמות יאשרו את הסכם הגרעין עמה.

נתניהו ציין כי המידע הוצג לאמריקנים ומהימנותו נבחנה ואושרה. בהמשך הוצג לבעלות בריתה של ישראל, ובעתיד לסבא"א. ראש הממשלה אמר בהצהרתו כי חרף הגבלות ההסכם שנחתם מול המעצמות ב-2015, איראן המשיכה לפתח נשק גרעיני.

נתניהו הציג הוכחות שבניגוד להצהרות מטהראן - לפיהן מעולם לא חתרו לייצר תכנית גרעינית צבאית - איראן אכן עשתה זאת עוד לפני הסכם הגרעין. עוד ציין ראש הממשלה, כי איראן משפרת את טווח הטילים שלה, וביכולתם להגיע לריאד, תל אביב ומוסקבה. עם זאת, המטרה של האיראנים היא לפתח טיל בליסטי משופר שיוכל לשאת ראש נפץ גרעיני.

הפופולריים