הדרישה של ישראל: להרחיק את האיראנים 80 קילומטרים מהגבול הסורי

ישראל: להרחיק את האיראנים 80 ק"מ מהגבול הסורי

מדובר בדרישת ביניים, בשיחות שמתקיימות בין ישראל לרוסיה, בדרך להשגת היעד הסופי - הוצאת כלל הכוחות האיראניים מסוריה. נתניהו ופוטין שוחחו היום על הנושא, על רקע הדיון הבין-לאומי על עתיד האזור
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנימין נתניהו וולדימיר פוטין
צילום: צילום: אי-פי

ישראל הציגה לרוסים דרישה להרחיק את הכוחות האיראניים שנמצאים בדרום סוריה למרחק של 80-70 קילומטרים מהגבול, מעבר לכביש דמשק-סווידא, שהיה קו אותו שירטטה בעבר כיעד להרחקת הכוחות האיראניים, כך פורסם היום (חמישי) בחדשות הערב בכאן 11. דרישה זו של ישראל היא קו ביניים עד להשגת היעד הסופי של הוצאת כלל הכוחות האיראניים מסוריה.


בישראל מבהירים גם שעניין המרחק של כוחות איראן מהגבול אינו משנה כמו הפעילות של אותם כוחות באזור. דרישת ישראל עולה על רקע הדיון הבין-לאומי, בו לוקחות חלק ירדן, ארצות הברית ורוסיה, על עתיד דרום סוריה ופירוז האזור. 

הקרמלין הודיע הערב, כי נשיא רוסיה ולדימיר פוטין וראש הממשלה בנימין נתניהו דנו היום בנושא הסורי. "התקיימה שיחת טלפון בין נשיא הפדרציה הרוסית ולדימיר פוטין וראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו", נכתב בהודעה. "בהמשך לשיחות שהתקיימו ב-9 במאי במוסקבה, נדונו כמה אספקטים של ההסדרה בסוריה, וכמו כן סוגיות אקטואליות על סדר היום של שני הצדדים".


בתוך כך, מרכז המעקב הסורי לזכויות האדם מדווח היום כי קיבל מידע, שלפיו המיליציות האיראניות וחיזבאללה מתכוננים לסגת מדרום סוריה. נכון לשעה זו, לדיווח ממרכז המעקב הסורי אין אישור ממקור אחר, בפרט מאיראן ומחיזבאללה. במקביל, היום פורסם תיעוד של כוחות צבא סוריה בדרך לאזור דרעא בדרום סוריה, במסגרת תגבור הכוחות לקראת אפשרות של מבצע צבאי נגד המורדים.

נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, טען היום כי אין נוכחות של כוחות איראניים בארצו. בראיון לערוץ "רוסיה היום", אמר אסד כי "אין אצלנו כוחות איראניים ולא היה אצלנו כוחות איראניים באף נקודת זמן -לא ניתן להסתיר זאת".

הנשיא הסורי הוסיף כי "אנחנו לא היינו מתביישים לומר שיש אצלנו כוחות כאלה, אם הם באמת היו נוכחים. אנחנו אלה שהזמנו את הרוסים והיינו יכולים להזמין גם את האיראנים. יש אצלנו קצינים איראנים שמסייעים לצבא הסורי, אבל אין אצלנו כוחות".

הפופולריים