שגריר רוסיה באו"ם: הסכמנו עם ישראל על הוצאת הכוחות האיראניים מסוריה

רוסיה: הסכמנו עם ישראל על הוצאת איראן מסוריה

וסילי נבנזיה אמר במסיבת עיתונאים כי הצדדים מרוצים מההסכם שייכנס לתוקף בעתיד הקרוב. עוד הוסיף השגריר כי הסכסוך הישראלי-פלסטיני הוא מקור הבעיה במזרח התיכון, והגיע הזמן "לסיים את הכיבוש"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שגריר רוסיה באו"ם וסילי נבנזיה
צילום: צילום: אי-פי

שגריר רוסיה באו"ם, וסילי נבנזיה, התייחס אתמול (שישי) להסכם על הוצאת הכוחות האיראניים מסוריה, ואמר כי למיטב הבנתו, רוסיה הגיעה להסכם עם ישראל. "הצדדים שהגיעו להסכם מרוצים ממנו. אם הוא לא נכנס לתוקף עד עכשיו, זה יקרה בעתיד הקרוב", סיכם השגריר במהלך מסיבת עיתונאים שכינס לרגל כניסתה של רוסיה לתפקיד נשיאת מועצת הביטחון בחודש יוני.

בתשובה לשאלת כתב "אל-קודס אל-ערבי", אמר נבנזיה כי "הגיע הזמן לסיים את הכיבוש", וטען כי הסכסוך הישראלי-פלסטיני הוא "מקור הבעיה של המזרח התיכון". עם זאת, הדגיש כי לרוסיה יחסים טובים עם ישראל, וציין כי במוסקבה מבינים שיש לישראל "דאגות ביטחון לגיטימיות".

"מה שקורה סביב הפתרון לקונפליקט אינו מעודד", הוסיף השגריר. בהמשך ציין את תמיכתה של רוסיה בפתרון שתי המדינות ואמר כי "הסכסוך הישראלי-פלסטיני נהפך לבן ערובה של פוליטיקה גיאו-פוליטית. אם הוא לא ייפתר לשביעות רצונם של הישראלים והפלסטינים - זה ימשיך לעורר בעיות. אנחנו ממשיכים לתמוך בפתרון שתי המדינות, זה הפתרון היחיד". 

גורמים דיפלומטיים מערביים טוענים כי ישנה הסתייגות אמריקנית מההבנות שהושגו כביכול בין ישראל לרוסיה - כך דיווח הבוקר העיתון "א-שרק אל-אווסט", היוצא לאור בלונדון. הבנות אלה מאפשרות למשטר אסד לחזור לשלוט בשלוש עמדות אסטרטגיות בדרום מערב סוריה, בזמן שהאמריקנים רוצים להמשיך להפעיל לחץ על המשטר הסורי. 

שלשום טען נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, כי אין נוכחות של כוחות איראניים בארצו. בריאיון לערוץ "רוסיה היום", אמר אסד כי "אין אצלנו כוחות איראניים ולא היה אצלנו כוחות איראניים באף נקודת זמן -לא ניתן להסתיר זאת".

הנשיא הסורי הוסיף כי "אנחנו לא היינו מתביישים לומר שיש אצלנו כוחות כאלה, אם הם באמת היו נוכחים. אנחנו אלה שהזמנו את הרוסים והיינו יכולים להזמין גם את האיראנים. יש אצלנו קצינים איראנים שמסייעים לצבא הסורי, אבל אין אצלנו כוחות".

יממה קודם לכן, הצהיר שר החוץ של רוסיה, סרגיי לברוב, כי נסיגה של כל הכוחות הלא סוריים מגבולה הדרומי של סוריה צריכה להתרחש "בהקדם האפשרי", לדבריו. ההתבטאות של לברוב צוטטה בסוכנות הידיעות המקומית TASS. 

אמירה זו הצטרפה להתבטאות נוספת של לברוב השבוע. במסיבת עיתונאים שערך ביום שני, אמר השר הרוסי כי "רק כוחות משטר אסד צריכים להימצא בגבולה הדרומי של סוריה". לדבריו, "מלכתחילה, ההסכמה על יצירת אזור של אי הסלמה בדרום-מערב סוריה הייתה אמורה לכלול הרחקה של כלל הכוחות הלא סוריים מהשטח הזה של הרפובליקה הסורית-ערבית".


הפופולריים