גנץ: "ארה"ב ומדינות אירופה מבינות שהאיראנים משחקים"

גנץ: ארה"ב ואירופה הבינו שהאיראנים משחקים

גורם ביטחוני בכיר: גנץ אמר לאמריקנים שהנחה את צה"ל להיערך לתקיפה • שר הביטחון בתום פגישותיו בוושיגנטון: "יש מקום ללחץ נוסף על איראן, שיעצור את הפנטזיות שלה בנושא הגרעין" • דיווח ב"ניו יורק טיימס": ישראל עדכנה את ארה"ב על תקיפות באיראן
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בני גנץ בארצות הברית
צילום: בני גנץ בארצות הברית

בתום פגישותיו בוושינגטון – שר הביטחון בני גנץ אומר הערב (שבת): "ארצות הברית ומדינות אירופה מבינות היטב מה קורה, ומאבדות את הסבלנות בקשר למשא ומתן בווינה. לא הייתה התקדמות בשיחות, גם הם מבינים שהאיראנים משחקים". שר הביטחון ציין בתדרוך לכתבים בכנס IAC בפלורידה, שיש מקום להפעיל לחץ נוסף על איראן "כדי שהיא תעצור את הפנטזיות שלה בנושא תוכנית הגרעין". גורם ביטחוני בכיר הוסיף כי גנץ אמר לבני שיחו שהנחה את צה"ל להיערך לאופציה צבאית לתקיפה באיראן.

הגורם הבכיר הוסיף כי איראן קרובה להיות מדינת סף, וקרובה לפריצה לחומר בקיע המספיק לפצצה גרעינית אחת. אך הוא העריך כי אלו לא ימהרו להגיע לנקודה זו "כי הם מבינים את המשמעות".

שר הביטחון סיפר שבפגישותיו עם שר ההגנה האמריקני לויד אוסטין ושר החוץ האמריקני אנתוני בלינקן הוא מצא שהממשל בארצות הברית קשוב לבעיה האיראנית, והוא הציג להם איך ישראל רואה את מה שמכונה "פלאן B" - מה קורה כששיחות הגרעין נכשלות, ויש מקום להפעיל לחץ נוסף על איראן - דיפלומטי וצבאי.

הוא הוסיף כי הוא ומקביליו האמריקנים "סיכמו על המשך שיתוף פעולה ביטחוני שיעמיק אף יותר" - אך סירב להמשיך לפרט בנושא. ראש הממשלה נפתלי בנט ושר החוץ יאיר לפיד עודכנו על פגישותיו בוושינגטון של שר הביטחון. גנץ התייחס גם לפיצוץ בחסן הנשק בלבנון ואמר: " אנחנו עוקבים אחרי מה שקורה. במקומות שבהם מוחזקת תחמושת באזורים אזרחיים, לצערי דברים כאלה קורים".

הפגישות עסקו גם בסוגיה הישראלית-פלסטינית, בהן אמר גנץ כי הוא מעוניין לחזק את הרשות הפלסטינית אף יותר. בין השאר עדכן גנץ את האמריקנים כי הוא מתכוון להביא לאישור בנייה נוספת פלסטינית בשטחי C, וכן קידום מיזמים כלכליים.

האמריקנים הקפידו, גם בתום ביקורו של גנץ, לא להצהיר שינקטו בפעולה צבאית מול איראן אם השיחות ייכשלו. אחת מהאפשרויות שעולות בדיונים בין גורמים ישראלים ואמריקנים היא החרפת הסנקציות כלפי איראן, אך סין ורוסיה לא מוכנות להצטרף להטלת עיצומים כרגע – ולכן האפשרות הזו יורדת מהפרק. 

בד בבד, שרת החוץ של גרמניה, אנאלינה ברבוק, הביעה פסימיות בנוגע לשיחות הגרעין ואמר הערב: "אין שום התקדמות באופק. חזרנו שישה חודשים אחורה, הכול הוסר מהשולחן והזמן אוזל".  עם זאת, היא ציינה בתדרוך לעיתונאים שישנה עדיין עבודה על פתרון דיפלומטי ש"יציל את ההסכם". 

דיווח: ישראל עדכנה את ארה"ב על תקיפות באיראן

עיתון ה"ניו יורק טיימס" דיווח היום שישראל התייעצה עם ארצות הברית לפני שהוציאה לפועל שתי מתקפות חשאיות נגד איראן. אחת ההתקפות כוונה אל בסיס טילים לפני כשלושה חודשים, והאחרת אל מפעל לייצור צנטריפוגות בעיר כרג' לפני כחצי שנה.

עוד דווח כי חילוקי הדעות סביב תוכנית הגרעין של איראן מעוררים מתיחות חדשה בין ישראל לארצות הברית. בידיעה נכתב כי שר הביטחון בני גנץ וראש המוסד דוד ברנע סיימו את ביקורם השבוע בוושינגטון בחשש שההתחייבות של ממשל ביידן לחדש את הסכם הגרעין עם איראן תביא להסכם פגום, שיאפשר לטהראן להאיץ את תוכנית העשרת האורניום.

לפי הדיווח, בישראל גובר החשש שארצות הברית תגיע להסכם גרעין עם המשטר האיראני ותנסה למנוע משירותי המודיעין הישראליים לבצע פעולות חבלה חשאיות באיראן. מנהיגים ישראלים אומרים כי הם מעוניינים בהתחייבות של ממשל ביידן שוושינגטון לא תנסה למנוע מבצע חבלה ישראלי, גם אם יושג הסכם גרעין עם איראן.

מפצחים את הגרעין האיראני | עוד יום

בכיר בצבא איראן איים מפני "מחיר כבד לתוקפנות". זאת בעקבות הדיווח על האפשרות לקיים אימונים משותפים לצבאות ארצות הברית וישראל, שידמו תקיפה על אתרי הגרעים באיראן. גורם בכיר בממשל בוושינגטון אמר לסוכנות הידיעות "רויטרס" ביום לחמישיי כי מדובר ב"מוצא אחרון", במקרה שהמגעים הדיפלומטיים ייכשלו. 

ביום חמישי אמר שר הההגנה האמריקני לויד אוסטין בפתח פגישתו עם גנץ כי אם הדיפלומטיה מול טהראן תיכשל, הם מוכנים לפנות לאופציות אחרות. "איראן משחקת על זמן", אמר לו גנץ. אוסטין אמר כי הוא מודאג עמוקות מהפעולות הגרעיניות של איראן וכי ישראל וארצות הברית "מאוחדות לגמרי במחויבותן למנוע איראן גרעינית".

בהכנת הידיעה השתתפו גילי כהן, איתמר מרגלית, מואב ורדי ובן יניב

הפופולריים