דיפלומט סודאני: לא כדאי לישראל להיות מזוהה רק עם אנשי הצבא

בכיר סודאני: המשלחת מישראל ביקרה בזמן בעייתי
בכיר המקורב לרה"מ המודח חמדוכ, בשיחה עם כאן חדשות: הביקור של המשלחת הישראלית בח'רטום רגע אחרי ההפיכה – לא היה מוצלח, בייחוד כי רוב העם הסודאני מתנגד להפיכה במדינה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מחאות בסודאן אחרי ההפיכה הצבאית 30.10.21
צילום: צילום: אי-פי

אחרי ביקור המשלחת הישראלית בח'רטום, כשברקע ההפיכה הצבאית, דיפלומט סודאני בכיר המקורב לראש הממשלה המודח, עבדאללה חמדוכ, מותח ביקורת על עיתוי הביקור. בשיחה עם כאן חדשות הוא אמר היום (חמישי) שביקור המשלחת הישראלית רגע אחרי ההפכה לא היה מוצלח, בייחוד כי רוב העם הסודאני מתנגד להפיכה ולא מאמין שיכולה להיות יציבות בסודאן בצל שלטון צבאי טוטאליטרי.

לדבריו, על הישראלים לדעת שהכוחות האזרחיים, ובייחוד ראש הממשלה המודח, חמדוכ, לא מתנגדים לנורמליזיציה. "אנו מעוניינים בנרמול שלם עם ישראל שיכלול את כל התחומים החיוניים, ולא רק התחום הצבאי", הוא הוסיף. הדיפלומט ציין שישראל לא יכולה להסתמך בקשריה עם סודאן רק על אנשי הצבא, שאותם הגדיר "מושחתים". 

בתשובה לשאלה אם ישראל יכולה לתווך בין אנשי הצבא לכוחות האזרחיים, ענה הבכיר הסודאני כי זאת לא משימה פשוטה, בייחוד כשאין כרגע מסגרת מוסכמת לנרמול עם ישראל. עם זאת, הוא ציין שישנה אפשרות שישראל תוכל לסייע לקרב בין הצדדים, בתיאום עם ארצות הברית ומדינות אחרות באזור.

אתמול פורסם בכאן חדשות שהשליח האמריקני לענייני קרן אפריקה וסודאן בפרט, ג'פרי פלטמן, צפוי להגיע לישראל בשבוע הבא באופן חריג. פלטמן הוא האיש של ממשל ביידן שמנסה לתווך בין הצדדים במשבר שנוצר בסודאן. הוא צפוי גם להגיע לאיחוד האמירויות בשבוע הבא.

הפופולריים