לפיד על שטרן: אם היה גורס תלונות על הטרדות מיניות, היינו נפרדים באותו יום

לפיד: אם שטרן היה גורס תלונות - היינו נפרדים

יו"ר יש עתיד שוחח עם שר המודיעין שהבהיר כי התייחס רק לתלונות אנונימיות בין מפקדים הנאבקים על אותו תפקיד. על העדות ב"צינור" לפיה איים על פקודה שלא תתלונן על מפקד אחר אמר לפיד: קורא לשלטונות צה"ל לחקור במהירות את הדברים • השרה תמנו-שטה: "תלונות לא גורסים, מאחורי כל תלונה יש אישה וחיים"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ח"כ אלעזר שטרן
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש90

ההסתבכות של השר אלעזר שטרן: יו"ר יש עתיד יאיר לפיד שוחח היום (שני) עם שר המודיעין ממפלגתו, שהבהיר לו כי לא גרס תלונות על הטרדות מיניות, אלא רק "תלונות שקצינים הגישו אחד על השני במהלך מאבק על תפקידים". לפיד מסר: "אם שטרן היה אומר שהוא גרס תלונות על הטרדה מינית, היינו נפרדים ממנו עוד באותו יום. הוא לא אמר את זה, והוא לא מאמין בזה". ברקע התלונות נגד שטרן, החליטו ביש עתיד לסגור באופן חריג את ישיבת הסיעה לתקשורת.

בנוגע לעדות שהובאה ב"צינור", מפי חיילת ששירתה תחת פיקודו של שטרן וסיפרה שאיים עליה שלא תתלונן על נגד שהטריד אותה, אמר לפיד: "לגבי המקרה המתואר בבה"ד 1, יש עתיד קוראת לשלטונות צה"ל לחקור במהירות את הדברים כדי לאפשר לאלוף שטרן להגן על שמו הטוב".

"בתקופתו כמפקד בה"ד 1, שטרן לא טיפל כלל בחיילי המפקדה", נכתב בהודעת יש עתיד. "כל מי שמכיר את הנהלים בבה"ד 1 יודע שזה בלתי סביר שתלונה על הטרדה מינית במפקדה תגיע אליו. הציטוט של דבריו, כמעט שלושים שנה מאוחר יותר, אינו יכול להיות נכון. לאורך כל הקריירה הארוכה שלו טיפל שטרן בנושא ההטרדות המיניות ברגישות יתרה ומתוך הכרה שמדובר בעבירה חמורה במיוחד".

השרה תמנו שטה: "תלונות לא גורסים, מאחורי כל תלונה יש אישה"

שרת הקליטה פנינה תמנו-שטה, לשעבר חברה במפלגתו של שטרן, אמרה היום לקלמן ליברמן כי "תלונות לא גורסים" וכי "מאחורי כל תלונה יש אישה, יש חיים". אתמול אמר שר המודיעין כי נהג לגרוס תלונות אנונימיות בהיותו מפקד בצבא. 

האזינו לריאיון עם השרה פנינו תמנו-שטה

"אנשים בדרגים משמעותיים, בטח בצבא ובמערכות יותר נוקשות, צריכים לברר תלונות גם אם הן אנונימיות. יכול להיות שצריך לעגן את זה בחקיקה", אמרה השרה תמנו-שטה. 

אישה ששירתה תחת פיקודו של השר שטרן עת שירת בצבא סיפרה אתמול לתוכנית "הצינור" בערוץ 13 כי הוא איים עלייה שחייה יהיו "שחורים ומרים" אם תתלונן על נגד שהטריד אותה מינית. לפי האישה, השיחה התקיימה כששר המודיעין כיהן כמפקד בה"ד 1. 

שר המודיעין שטרן עלה אתמול לכותרות בעקבות התייחסותו לפרשת המכתב האנונימי על ראש השב"כ המיועד ר'. שטרן אמר בריאיון לרדיו 103FM כי נהג לגרוס תלונות אנונימיות. בריאיון לחדשות הערב בכאן 11 הבהיר שטרן שלא גרס תלונות על הטרדות מיניות. "אני מבין שיש אנשים ונשים שנפגעו ממה שנאמר, וקודם כל אני מתנצל. מי שמכיר אותי יודע שבחיים לא פגעתי בנשים, לא באמירות ולא במעשים וגם לא תחת פיקודי", אמר שטרן לרומי נוימרק.

השרה מרב מיכאלי הגיבה לדבריו של שטרן וצייצה: "אלעזר שטרן כנראה באמת חושב שתלונה אנונימית נועדה להכפיש או לטרפד, אבל מפספס את העובדה שעדיין, אשה שבוחרת להתלונן מסתכנת בהכפשה ובהשלכות שבחשיפה. לצערי, גם אדם כמוהו, שיודע מה החשיבות של שוויון לנשים, מפספס את האופן שבו אנחנו עדיין חשופות לפגיעה ולמתקפות בעקבות חשיפת הפגיעה בנו". 

בין הראשונות לתקוף את שטרן הייתה חברת הכנסת מירי רגב מהליכוד, שבתגובתה לדברים גם התייחסה לאמירה פוגענית שאמר לה שטרן במליאת הכנסת ב-2018: "אלעזר שטרן, עכשיו כולם יודעים איך התקדמת בצבא". רגב הוסיפה: "נדרש אומץ אדיר להגיש תלונה כנגד הטרדה מינית, תקיפה או חס וחלילה אונס. מאלעזר שטרן אני לא מצפה לכלום. מדובר באדם רדוד, שוביניסט, חסר ערכים שמבייש את הכיפה שעל ראשו".

הפופולריים