בית הנבחרים בארה"ב אישר ברוב גדול את הסיוע לישראל במימון מיירטי כיפת ברזל

הקונגרס אישר את הסיוע לישראל עבור כיפת ברזל

420 מחוקקים תמכו בהצעה, רק תשעה התנגדו לה • אלכסנדרה אוקסיו קורטז פרצה בבכי לאחר ההצבעה • חברת הקונגרס טליב כיתנה את ישראל "מדינת אפרטהייד" ועוררה סערה • גנץ שוחח עם אוסטין ודן בהתפתחויות האחרונות באזור
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
סוללת כיפת ברזל נפרסה
צילום: בלי

בית הנבחרים בארצות הברית אישר הערב (חמישי) את העברת המימון למיירטי כיפת ברזל עבור ישראל. ההצבעה עברה ברוב גדול, 420 מחוקקים תמכו בהצעה, רק תשעה התנגדו לה ושניים נמנעו. ראש הממשלה נפתלי בנט בירך על התוצאה: "מי שמנסים לאתגר את התמיכה הזאת, קיבלו היום תשובה ניצחת".

גם שר החוץ יאיר לפיד הגיב להצבעה בוושינגטון: "עוד הוכחה שבעבודה מדינית מדויקת אפשר להביא תוצאות, אפילו מהר". השגריר גלעד ארדן כתב בטוויטר: "התמיכה הדו-מפלגתית שולחת מסר ברור שארצות הברית עומדת מאחורי ישראל במאבקה בטרור". 

רגע בלתי שגרתי אירע בתום ההצבעה, אז המחוקקת הפרוגרסיבית מניו יורק, אלכסנדרה אוקסיו קורטז, תועדה מנגבת דמעות ממשקפיה. אוקסיו קורטז, המשתייכת למחנה המתנגד למדיניות ישראל במפלגתה, הצביעה ראשית נגד ההצעה, ולאחר מכן שינתה את הצבעתה ל"נוכחת". 

ראשידה טליב כינתה את ישראל "מדינת אפרטהייד" ועוררה סערה

המחוקקת הדמוקרטית ממוצא פלסטיני, ראשידה טליב, הביעה בדיון את התנגדותה להעברת הסיוע לישראל וטענה שהיא זו שיזמה את העימות בעזה. "ישראל היא שפתחה במערכה ותקפה מתפללים באל אקצה ועכשיו רוצים לתת מיליארד דולר לישראל. זה אבסורדי ולא מוצדק. עלינו להתנגד למכירת נשק לכל מדינה בעולם שאינה שומרת על זכויות אדם. ישראל היא מדינת אפרטהייד", אמרה. 

חבר הקונגרס הדמוקרטי טד דויטש אמר בתגובה לדברי טליב: איני יכול להרשות לעמיתתי לעמוד כאן ולקרוא לישראל מדינת אפרטהייד. אני דוחה זאת. היום נעמוד ברוב גדול לצד בעלת בריתנו ישראל. השגריר באו"ם הגיב לדברי טליב בציוץ: "כיפת ברזל מגינה על ישראל מפני פשעי המלחמה של חמאס, כולל ירי רקטות לעבר אזרחים". 

בתוך כך, שר הביטחון בני גנץ שוחח הערב עם שר ההגנה האמריקאי לויד אוסטין. השניים דנו בהתפתחויות האחרונות באזור, ובהן הצורך לעצור את המשך תהליך ההתקדמות של איראן לנשק גרעיני והיציאה האמריקאית מאפגניסטאן. שר הביטחון גנץ הודה למזכיר ההגנה, על המשך התמיכה של הממשל האמריקאי והפנטגון בתהליכי ההצטיידות וההתעצמות של ישראל במטרה להבטיח את ביטחונה.

גורם במשרד החוץ האמריקני אמר אתמול לכאן חדשות כי "הממשל יפעל להבטיח שלא יהיו פערים ביכולות ההגנה של מדינת ישראל - וכי למרות שבסופו הקונגרס הוא שצריך למצוא את הדרך הטובה ביותר להעביר את התקציבים לעניין זה, אנו מצפים לעבוד איתם בכדי לעשות זאת".

הפופולריים