משולי הימין לראש ממשלה בקואליציה עם רע"ם: המהפך של בנט

"הרטוריקה שלו השתנתה": המהפך של בנט

נפתלי בנט צפוי להשלים מהפך שספק אם דמיין אותו רק לפני שלושה חודשים: מקמפיינים ארסיים נגד התקשורת ובית המשפט העליון לנאומים פייסנים ומאחדים, ומסימון של פוליטיקאים משמאל כמשתפי פעולה עם האויב, למי שמתלונן היום על הסתה נגדו
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נפתלי בנט ועידת ירושלים של "בשבע", 15.03.21
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ספק אם היה ראש ממשלה שעשה דרך ארוכה בזמן קצר כל כך מהשוליים הפוליטיים למרכז הממלכתי, כפי שישלים נפתלי בנט לפני שיושבע היום (ראשון) למשרה החשובה בישראל.

מקמפיינים ארסיים נגד גלי צה"ל ובית המשפט העליון לנאומים פייסנים, מסימון של פוליטיקאים כמשתפי פעולה עם אויבים למי שמתלונן כהיום על ההסתה נגדו, מארגון ההסברה הימני "ישראל שלי" – לישראל שלו, מראש רשימה ימנית שמצאה עצמה מחוץ לכנסת בבחירות לפני שנתיים, לראש ממשלה בראש קואליציה שמגיעה עד רע"ם של מנסור עבאס. מי שהבטיח שלא ישב בממשלה בהובלת השמאל כולל לפיד - למי שחתם איתו על רוטציה על ראשות הממשלה בה חברים כל מפלגות המרכז-שמאל ואפילו מפלגה ערבית כאמור.

בנט מילא שורה של תפקידים בחייו הפוליטיים בהם שר הביטחון, שר החינוך, שר הכלכלה וראש לשכתו של בנימין נתניהו. הוא גם היה מנכ"ל מועצת יש"ע ויזם היי-טק מצליח שעשה שני אקזיטים.

כשנשאל בתוכנית "פגישה עם רוני קובן" אם השלב הבא מבחינתו – הוא שיהיה ראש ממשלה? ענה "אחרי 9 שנים שאתה בפוליטיקה, מה שסיגלתי לעצמי זה לא להיות בדיכאון כשהסקרים למטה, ולא להיות באופוריה כשהסקרים למעלה. אני מזכיר שרק לפני שנה וחצי נזרקתי מהפוליטיקה הישראלית". התשובה הזאת מדגישה יותר מהכול אולי את המהפך שעשה בנט בכמה חודשים בודדים.

אז האם בנט השתנה? פרופ' אריה אלדד, חבר כנסת לשעבר ומחבר הספר "דברים שרואים מכאן" ניסה להשיב על כך, ואמר: "לא, חלילה. אנשים מבוגרים לא משתנים. אני לא רואה מהפך, אבל יש רגע מסוים שבו אמרתי – 'אנשים לא דבקים באידיאולוגיה שהם ניסו לצייר את עצמם כנושאי הדגל שלה'".

ברית האחים בדרך לבלפור | האזינו להסכת "עוד יום"

כשמביטים היום בארכיון של בנט ושל אנשי ימינה או הציונות הדתית המציאות והפנטזיה מתערבבות, וכשבוחנים את האמירות של בנט בעשור האחרון, את הדברים הקיצוניים שאמר או המעשים המתריסים שעשה – עולה מייד התהייה אם הוא התכוון, אם הוא חושב כך גם היום ואם האמירות שנזרעו אז מתהפכות עליו עכשיו.

היום, כך נראה, השיטות שבהן השתמש חוזרות אליו. בקמפיין הבחירות של 2015 אמר בנט "אני יודע כמוכם, שהמבחן הוא לא בסיסמאות אלא במעשים" – את הסיסמאות לא שוכחים לו מהר כל כך, לא הצד שנפגע ולא הצד שממתין כעת שהצ'ק ייפרע. מעכשיו ייקבעו המעשים. ואולי גם סיסמה אחת שתלווה אותו בתפקידו כראש ממשלה: דברים שרואים מכאן לא רואים משם.

הפופולריים