ממשלת בנט-לפיד תושבע ביום ראשון, אורבך: אצביע בעד

ממשלת בנט-לפיד תושבע בראשון, אורבך: אצביע בעד
באותה ישיבה תיערך גם ההצבעה לבחירת יו"ר הכנסת ה-24 • ח"כ ניר אורבך: "צועד בדרך הזו לא בלב שמח" • סמוטריץ' תקף את אורבך: "שקרן חצוף, רודף תפקידים" • המתקפה החריפה של החרדים על בנט - גפני: "רשע" • ליצמן: "שיוריד את הכיפה" • דרעי: "יחריב את השבת"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
לפיד ובנט בכנסת
צילום: צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

אחרי שהכריז במליאת הכנסת כי עלה בידי יו"ר יש עתיד יאיר לפיד להקים ממשלה, יושב ראש הכנסת, ח"כ יריב לוין מהליכוד, הודיע היום (שלישי) שהדיון וההצבעה על הקמת ממשלת בנט-לפיד תיערך בישיבה מיוחדת של הכנסת ביום ראשון הקרוב. לאחר מכן חבר הכנסת ניר אורך מימינה הודיע ליו"ר נפתלי בנט כי בחר להצביע בעד הקמת הממשלה החדשה. "החלטתי לסיים את התיקו בפוליטיקה הישראלית", כתב אורבך בעמוד הפייסבוק שלו. "אני צועד בדרך הזו לא בלב שמח או בנפש חפצה. אבל עם הנצח לא מפחד מדרך ארוכה, אלא מהתיקו".

כך תיראה הממשלה הבאה:

התגובות:

"ממשלת האחדות יוצאת לדרך", אמר מוקדם יותר לפיד והוסיף כי "ההסכמים הקואליציוניים יונחו על פי חוק". באותה ישיבה תיערך גם ההצבעה לבחירת יו"ר הכנסת ה-24. סיעות יהדות התורה וש"ס ייתכנסו היום לישיבה משותפת וימסרו הצהרות בתחילתה. יו"ר הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ' תקף את אורבך: "רציתי לכתוב שהוא אפס. אבל הוא שחצן חצוף, שקרן, ורודף כבוד ותפקידים שאם היה מקבל שיריון אצלינו היה בא מיד".

ההסכמים הקואליציוניים בין מפלגות הממשלה שבדרך סופיים, אך ייחתמו רק לקראת ההשבעה. לפי הסיכומים הקואליציוניים, מוועדת הפנים בראשות יו"ר רע"ם מנסור עבאס יקוצצו סמכויות משמעותיות. תילקח ממנה הסמכות לפקח על משטרת ישראל ועל המשרד לביטחון הפנים. הסמכויות הללו יועברו לוועדה חדשה שתוקם, אותה תקבל יש עתיד.

הגירוש מגן העדן | האזינו ל"עוד יום"

"ברור שלקחנו ממנסור את הסמכויות הללו. מה, השתגענו לתת לו את הסמכות לפקח על המשטרה?", אמר אמש אחד מחברי הקואליציה החדשה לכאן חדשות. אחרים בקואליציה טוענים שהדבר נעשה בתיאום עם עבאס. כמו כן, ועדת החוץ והביטחון תנוהל ברוטציה, כשבחצי הראשון של הקדנציה יעמוד בראשה חבר כנסת מיש עתיד, ובחצי השני היא תעבור לידי תקווה חדשה.

אתמול פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי בין רע"ם לשתי סיעות הימין סוכם שלא לקבוע בגוף ההסכם מי יהיו חברי הוועדה שתדון בהכרה ביישובים בנגב - כך שהוויכוח בנושא יימשך אחרי השבעת הממשלה.

גפני נגד בנט: "רשע"

סיעות ש"ס ויהדות התורה קיימו בצהריים "כינוס חירום" בעקבות ההודעה על השבעת הממשלה בשבוע הבא וחשיפת ההסכמים הקואליציוניים. יו"ר ש"ס, שר הפנים אריה דרעי, פתח את הכינוס וטען כי המדינה היהודית בסכנה.

אחרי דרעי עלה יו"ר יהדות התורה משה גפני שתקף: " נבלה נעשתה בישראל. אני פונה למצביעי ימינה ולמצביעים אחרים בציונות הדתית - תקיאו את האנשים האלה מתוככם שיהיו מוחרמים ומנודים ולא יהיה לכם חלק ונחלה איתם, כמו בפרשת השבוע עם קורח. להוציא אותם מכלל ישראל. אין לנו שותפות איתם על כלום".

השר יעקב ליצמן אמר כי מדובר בממשלת שמאל קיצונית שאיבדה דרך ומצפון. "כל הציביון היהודי נמחק ברגע זה. לא מבין למה צריך אגף רפורמים, ראש הממשלה הוא רפורמי. אם הוא מביא את כל הדברין האלה, הוא רפורמי לא פחות, אין הבדל. אני קורא לו להוריד את הכיפה, הוא מבייש את הכיפה ואני חושב שזו חוצפה גדולה. לפחות שכולם יבינו שהוא רפורמי".

הפופולריים