דרעי: האסון במירון הוא גזירת שמיים, אך זה לא פוטר אותנו מחקירה יסודית

דרעי: האסון – גזירת שמיים, אך לא פוטר מחקירה

שר הפנים: הגיע הזמן לטיפול מהשורש לגבי המתחם במירון, כולל תשתיות ראויות • רה"מ: "בתום ימי האבל נפיק את מלוא הלקחים" • השר ליצמן: "אמרתי בעבר שאנחנו דורשים את הסדרת המקום" | דיון מיוחד בכנסת
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
דרעי במליאה 3.5
צילום: דוברות הכנסת

שידור חי כאן 11

בכנסת מתקיים היום (שני) דיון מיוחד במליאה בנושא האסון במירון. שר הפנים אריה דרעי אמר בנאומו כי "אף אדם לא מסוגל לאמוד את גודל השבר והצער של הזולת, ולעולם לא ידע כיצד לנחם. אסון נורא כזה, 25 מההרוגים הם ילדים ונערים, שחלקם לא זכו לעשות בר מצווה". הוא ציין  שהאסון הוא גזירת שמיים, אך זה לא פוטר מחקירה מקיפה ויסודית.


דרעי הוסיף בנאומו שהימים שלפני ההילולה היו ימים של התרוממות רוח. "רצינו לחגוג את ל"ג בעומר שהוא אחד הימים הכי שמחים, כמו יציאה מחושך לאור גדול", אמר שר הפנים. הוא ציין שהגיע הזמן לטיפול מהשורש לגבי המתחם במירון, כולל תשתיות ראויות. "אתמוך בכל פעולה כזו ומרבית הציבור החרדי יברך על כך", אמר. הוא סיים כשציין "לצערי שמעתי שיש כאלו שהחליטו להאשים את הקורבנות על כך שעלו להר ואותי על כך שפעלנו למען ההילולה".

עד האסון הבא: כשדוח המבקר מתנגש בלחץ פוליטי ובמאבקי כוחות | האזינו ל"עוד יום"

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר במליאה כי "התמונות הנוראות מהאסון במירון החרידו כל אדם וסדקו כל לב". נתניהו הוסיף: "בתום ימי האבל נבחן בצורה מעמיקה ואחראית את כלל הנושאים הקשורים בהתכנסות בהווה ובעבר. מעל הכול נבחן את השינויים ההנדסיים הנדרשים בהר ונפיק את מלוא הלקחים".

ב-20:33 כתבתי לאשתי: "הכול קרס, אסון בפתח" | טור מיוחד של כתבנו רובי המרשלג, שהיה באזור האסון בשעות הקריטיות

יו"ר יהדות התורה משה גפני טען במליאה: "אם לא תהיה החלטה של מדיניות שמירון הוא חלק ממדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, מה זו אוטונומיה? אני לא רוצה אוטונומיה. אני רוצה מדינה. המדינה לא הייתה שם באף ממשלה שהייתה כאן. אנחנו תובעים - תיכנסו למירון. זה שלנו".

שר השיכון יעקב ליצמן אמר בנאומו: "הפצע הוא גדול ואין לו תרופה. אמרתי בעבר שאנחנו דורשים את הסדרת המקום. התרענו וצעקנו על כך שאין כתובת ברורה אחת. צריך שיהיה ברור - נפעל יחד בשקיפות מול כל גורם עליו תוטל החקירה. ננקוט בכל האמצעים כדי להגיע לחקר האמת". ליצמן פנה לתקשורת ולחברי הכנסת: "אל תערבו את המשבר הפוליטי עם הטרגדיה".

חבר הכנסת יעקב אשר אמר בישיבת סיעת יהדות התורה: "מתחם ציון הרשב"י במירון מתנהל כמו ממשלה פריטטית, אי אפשר להזיז שם אבן. המדינה חייבת להסדיר ניהול אחד וברור למקום ולתקצב את כל מה שצריך בשביל זה, את הנושאים הדתיים נעגן, אבל ניהול מסודר חייב שיהיה". בלשכתו של אשר טוענים שנתניהו יתמוך בהצעת החוק שלו להעניק פיצויים למשפחות נספי ופצועי האסון.

הבוקר מבקר המדינה מתניהו אנגלמן הודיע שיפתח בביקורת מיוחדת לבחינת הנסיבות שהובילו לאסון במירון. במסיבת עיתונאים אמר אנגלמן כי הביקורת תעסוק בשלושה מישורים - בחינת ההתנהלות של כלל הגורמים, טיפול בקבר הרשב"י לאורך השנים וראיה רוחבית איך מסדירים אירועים דתיים בעתיד. "ככל שיעלו ביקורות על אחריות אישית זה יבוא לידי ביטוי בדוח", אמר אנגלמן.

דקה אחרי דקה: ליל האימה במירון

הפופולריים