הדיון בהסכם הגרעין: גישת נתניהו מול ממשל ביידן

הדיון בהסכם הגרעין: גישת נתניהו מול ביידן

ישראל הגבירה לחץ על מדינות אירופה למנוע חזרה להסכם הגרעין הישן. חוסר שביעות הרצון האירופי מההתנהלות האיראנית בתקופה האחרונה מעלה את התקווה כי ניתן להשפיע על צרפת, גרמניה ובריטניה
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מתקן גרעיני באיראן
צילום: צילום: אי-פי

גורמים שמעורים בתוכן הדיון שהתקיים אתמול בנוגע להיערכות לקראת המשא ומתן אמריקני עם איראן אומרים כי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מצדד בגישה לעומתית מול הממשל האמריקני, ואפשרות לחזרת הסכם הגרעין. כך פורסם היום (שלישי) בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב.

השאלה המרכזית שעל הפרק היא איך ישראל צריכה לנקוט בחודשים הקרובים. לתמוך בעמדה האמריקנית שמדברת על שני מהלכי - קודם לחזור להסכם הגרעין, ואז לפעול עבור אותו הסכם משופר, כולל התייחסות לתוכנית הטילים או הפעילות האזורית? או כבר מעכשיו לסמן קו אדום במקרה של חזרה של ארה"ב לעבר הסכם הגרעין.

על פי גורמים שמעורים בפרטי הדיון, ראש הממשלה נתניהו הביע קו לעומתי, לעומת גנץ ואשכנזי שחושבים שיש מקום לנסות ולדון מול האמריקנים כדי להביא לתוצאה טוב יותר. גם הרמטכ"ל סבור למשל שכדאי ורצוי להשיג הסכם גרעין משופר.

בתוך כך, ישראל הגבירה בשבועות האחרונים את הלחץ על המדינות האירופיות החברות בהסכם הגרעין - צרפת, גרמניה ובריטניה - לקראת האפשרות של חידוש השיחות עם איראן. המטרה: ניסיון למנוע חזרה להסכם הגרעין הישן. 

כמה דיונים התקיימו בין גורמים מדיניים לבין גורמים מאירופה כדי לנסות לשכנע את שלוש המדינות האירופיות החתומות על הסכם הגרעין להוסיף סעיפים ודרישות נוספות לכל הסכם שייחתם עם איראן, אם וכאשר ייפתח המשא ומתן. גורמים המעורים בשיחות אמרו לכאן חדשות כי "לעומת תקופה 'רגילה', בתקופה האחרונה יש הרבה יותר דיונים ושיחות בין הצדדים בנושא האיראני".

שגריר ישראל באו"ם ובוושינגטון, גלעד ארדן, התייחס לסוגיה בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב, ואמר: "ישראל נמצאת בתהליך של הידברות מלאה ומקשיבים לעמדותינו. אנחנו חושבים שלחזור להסכם הגרעין הישן של 2015, שסולל את הדרך של איראן לארסנל של פצצות אטום - יהיה טעות".

אמש, במהלך הדיון אצל ראש הממשלה בנימין נתניהו בסוגיית איראן, הגרעין והמדיניות הישראלית, עלה גם הצורך בהמשך הדיונים עם אירופה, במקביל לאלה שמתקיימים מול ארצות הברית. בישראל מזהים חוסר שביעות רצון אירופית מההתנהלות האיראנית בתקופה האחרונה, ולכן סבורים שיש פתח להשפיע על אותן מדינות.

הפופולריים