גנץ: מקים ועדת בדיקה ממשלתית לפרשת הצוללות

גנץ: מקים ועדת בדיקה ממשלתית לפרשת הצוללות
גנץ קצב לחברי הוועדה לוח זמנים של ארבעה חודשים להגשת הדוח הסופי • הליכוד: גנץ לא מצליח להתרומם מהמצולות בסקרים אז הוא ממחזר צוללות • ביש עתיד-תל"ם בירכו: "יהיה רעש גדול"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נתניהו בחניכת הצוללת אח"י רהב, 12.01.16
צילום: צילום: רויטרס

לקראת החרפת העימות בין נתניהו לגנץ: שר הביטחון בני גנץ החליט להקים ועדת בדיקה ממשלתית לחקר רכש הצוללות וכלי השיט, ומינה את השופט (בדימוס) אמנון סטרשנוב לעמוד בראשות הוועדה. שמות החברים בוועדה נחשפו על ידי כרמלה מנשה. הוועדה תגיש את הדוח הסופי תוך ארבעה חודשים. בליכוד הגיבו: "גנץ לא מצליח להתרומם מהמצולות בסקרים אז הוא ממחזר צוללות".

כל העדכונים והתגובות להקמת ועדת הבדיקה לפרשת הצוללות

בשבועות האחרונים קיים שר הביטחון התייעצויות רבות עם בכירים לשעבר במערכת המשפטית והביטחונית. לאור התייעצויות אלו והמידע העדכני שאליו נחשף, נכתב בהודעתו, הגיע גנץ למסקנה כי ועדת בדיקה של משרד הביטחון תוכל לשפוך אור על חלק מהתהליכים שהביאו לרכש הצוללות וכלי השיט, לבחון את הנהלים ואופן ביצוע ההתקשרויות.

בליכוד הגיבו להודעת גנץ: "רק לפני ארבעה חודשים גנץ אמר שאין סיבה לחקור את הנושא מכיוון שאפילו היועץ המשפטי לממשלה 'לא מצא לנכון לפתוח בחקירה ואני מסתפק בזה'. מה נשתנה ב-4 חודשים? גנץ לא מצליח להתרומם מהמצולות בסקרים אז הוא ממחזר צוללות כדי לקושש קולות בזמן שהמפלגה שלו עסוקה במריבות פנימיות".

שר המדע יזהר שי אמר על תגובת הליכוד בריאיון לשלי יחימוביץ' ויגאל גואטה בכאן רשת ב: "מתפלא שהליכוד לקחו את זה כעניין פוליטי, כאילו חלילה על ראש הגנב בוער הכובע. מה לכם ולעניין הזה, חבריי בליכוד, מה אתם קופצים בראש? אם חלילה יעלו ממצאים שידרשו חקירה מרה"מ אני בטוח שהוא יתנדב בעצמו לתת הסברים".

יו"ר הקואליציה מיקי זוהר הגיב לדברים עוד קודם לכן: "החלטתו של גנץ להקים ועדת בדיקה בעניין הצוללות היא לא פחות מהתרסה נגד הליכוד והעומד בראשו. למרות שגנץ מודע היטב לכך שאין לנתניהו יד ורגל בסיפור הצוללות הוא פועל כדי להכפיש את שמו תוך כדי סיכון שלמות הקואליציה". השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה אמר אחרי פרסום ההודעה של גנץ כי הוא שוקל להקים ועדת בדיקה לפרשת המימד החמישי.

מנגד, ביש עתיד-תל"ם בירכו על המהלך: משה יעלון צייץ בחשבון הטוויטר שלו כי "אם הוועדה לא תוכל לחייב את נתניהו ואחרים להעיד בפניה, לא יהיה מנוס ממיצוי החקירה הפלילית ו/או הקמת ועדת חקירה ממלכתית". יו"ר הוועדה לביקורת המדינה עפר שלח אמר בריאיון לכאן רשת ב כי "את הבטחת הבחירות המפורשת להקים ועדת חקירה ממלכתית - בני גנץ הפר. אך גם הדבר הזה שהיה בסמכותו של גנץ כל הזמן ונזכר בו עכשיו כשהולכים לבחירות - יהיה רעש גדול".

בדיקת מעמד המתווכים בעסקאות רכש

השופט בדימוס סטרשנוב כיהן כשופט בבית המשפט המחוזי בת"א, כפרקליט צבאי ראשי וכשופט צבאי. סטרשנוב אף כיהן בעבר כנשיא המוסד הישראלי לבוררות עסקית וכיום הוא כנשיא בית הדין העליון של ההתאחדות לכדורגל ועוסק בבוררות ובגישורים.

לצד סטרשנוב מינה השר חברים נוספים לוועדה: יעל גריל, לשעבר מנהלת הרכש במשרד ראש הממשלה ומנהלת היחידה הכלכלית של מנהל הרכש במשרד הביטחון, ואלוף (במיל') אברהם בן שושן, מפקד חיל הים ונספח משרד הביטחון בוושינגטון לשעבר.

גנץ קצב לחברי הוועדה לוח זמנים של ארבעה חודשים להגשת הדוח הסופי. שר הביטחון הנחה את חברי הוועדה לעבוד מול הדרג המקצועי במשרד הביטחון והדגיש בפניהם, כי הם נדרשים לבצע את עבודתם באופן עצמאי, ללא מעורבות הדרגים הפוליטיים. כמו כן, הדגיש גנץ כי מסקנות הוועדה, לאחר ביצוע עבודת ביטחון המידע הנדרשת, יפורסמו באופן שקוף לציבור.

בכתב המינוי שהכין גנץ לוועדה, מפורטים הנושאים הבאים שייחקרו:

• הפרוצדורה בהליכי הרכש של מערכת הביטחון בנוגע לספינת המגן סער 6 והצוללות.

• ממשקי העבודה בין כל הגורמים העוסקים ברכש ובהם, מערכת הביטחון, משרד ראש הממשלה והמועצה לביטחון לאומי.

• תחומי האחריות של צה"ל בהליכי הרכש של מערכת הביטחון.

• מעמדם של מתווכים בעסקאות רכש ובעסקאות ייצוא של מערכת הביטחון.

ועדת הבדיקה הממשלתית תהיה מוסמכת לפנות לכל אדם, ובכלל זאת למי שהיה שמעורב כיום או היה מעורב בעבר, בהליכי רכש ולזמנו למתן עדות בפניה. לשר הביטחון קיימת סמכות מכוח סעיף 8א לחוק הממשלה, לפנות לשר המשפטים במטרה להקנות לוועדה סמכויות של ועדת חקירה, לצורך מיצוי הליכי הבחינה. דבר זה טעון אישור של הממשלה. 

דיוני הוועדה שלא יהיו מסווגים - יפורסמו לציבור הרחב והיא צפויה להתחיל בפעילותה בתוך פרק זמן של שבוע-שבועיים, עם השלמת המעטפת הנדרשת.

אודות חברי הוועדה:

• השופט (בדימוס) אמנון סטרשנוב כיהן כשופט בבית המשפט המחוזי בת"א, כפרקליט צבאי ראשי וכשופט צבאי. סטרשנוב אף כיהן בעבר כנשיא המוסד הישראלי לבוררות עסקית וכיום הוא כנשיא בית הדין העליון של ההתאחדות לכדורגל ועוסק בבוררות ובגישורים.

• אלוף (במיל') אברהם בן שושן כיהן כמפקד חיל הים ובמהלך תקופת כהונתו, נוהל פרויקט הרכש של ספינת הסער 5 והדולפין. בן שושן כיהן גם כנספח משרד הביטחון בוושינגטון וכמנכ"ל משרד העבודה והרווחה. עוד מילא בן שושן שורה של תפקידים במערכת הביטחון.

• יעל גריל, כיהנה עד לאחרונה כמנהלת מחלקת הרכש במשרד ראש הממשלה. בעברה מילאה שורה של תפקידים בנושאי רכש במערכת הביטחון, ביניהם: מנהלת היחידה הכלכלית של מנהל הרכש במשרד הביטחון ומנהלת היחידה הכלכלית של משלחת הרכש של משרד הביטחון בניו-יורק.

 

הפופולריים