דיווח: ארה"ב וסודאן הגיעו להסכם עקרוני לנרמול היחסים עם ישראל

דיווח: ארה"ב וסודאן הגיעו להסכם ביחס לישראל

לפי הדיווח, בח'רטום הצליחו להשיג ערבונות לקבלת סיוע כלכלי ולהקלה בקבלת הלוואות במסגרת ההסכם שכולל חבילת תמיכה של 7 מליארד דולר שתועבר להם מוושינגטון
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ישיבת קבינט בסודאן אחרי הדחת הנשיא אל-בשיר
צילום: צילום: AFP

עיתון "א-שרק אל-אוסט" דיווח היום (חמישי) מפי גורמים יודעי דבר כי ארצות הברית וסודאן הגיעו ל"הסכם עקרוני" בכל הנוגע לנרמול היחסים "של העולם הערבי עם ישראל". לפי הדיווח, בח'רטום הצליחו להשיג ערבונות לקבלת סיוע כלכלי ולהקלה בקבלת הלוואות במסגרת ההסכם שכולל חבילת תמיכה של 7 מיליארד דולרים שיועברו להם מוושינגטון.

כמו כן, נמסר כי שתי המדינות הגיעו להסכם, שעליו יודיעו בתוך כמה ימים או שעות, בכל הנוגע להסרת שמה של סודאן מרשימת המדינות התומכות בטרור. עוד דיווח העיתון כי ראש ממשלת סודאן, עבדאללה חמדוכ, אמר הלילה לממשלתו כי כל שנותר בדרך להסרת שמה של המדינה מהרשימה הוא חקיקה שתגן על הממשלה מפני העמדה לדין בעתיד בסוגיות "הקשורות לטרור".

שר החוץ של סודאן, עומאר קמר א-דין, אמר בתחילת החודש כי כמה תנאים צריכים להתקיים במסגרת אפשרות עתידית של נרמול יחסים בין מדינתו לישראל, ושהממשל האמריקני צפוי לדון בנושא עם ישראל. לדבריו, שר החוץ האמריקני פומפאו, שנועד בחודש שעבר בחרטום עם המנהיג הזמני של סודאן, בורהאן, כרך את סוגיית הנורמליזציה בין ישראל לסודאן עם הסרת שמה של סודאן מרשימת המדינות התומכות טרור.

השר הסודאני חזר על עמדת ממשלתו כי אין זה בסמכותה של הממשלה הזמנית שאינה נבחרת להכריע בסוגיה כמו נורמליזציה עם ישראל בעת הזו. דברים שאמר ראש הממשלה הסודאני לשר החוץ האמריקני בפגישתם בחודש אוגוסט.

שר החוץ א-דין ציין כי לא ניכר שפומפאו היה מרוצה מתוצאות הביקור אך המגעים עם האמריקנים סביב התמורה שתקבל סודאן – נמשכים. כמו כן, שר החוץ הסודאני התייחס בביטול לסיוע הכספי שארצות הברית מציעה בשלב זה לסודאן.

הפופולריים