השר אלי כהן: נפעל בקונגרס למנוע מכירת מטוסים לאמירויות

כהן: נמנע בקונגרס מכירת מטוסים לאמירויות

שר המודיעין בריאיון ל"השבוע": העליונות הביטחונית שלנו באזור חשובה ואנחנו נשמור עליה • על ממונה הקורונה: צריך לתת גיבוי לגמזו, המכתב לנשיא אוקראינה - טעות
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שר המודיעין אלי כהן 04.09.20
צילום: -

שר המודיעין אלי כהן אמר הערב (שישי) בריאיון לירון דקל בתוכנית "השבוע" כי ישראל תפעיל לחץ בקונגרס האמריקני כדי למנוע מכירת מטוסים לאיחוד האמירויות. לדבריו, "נפעל נגד מניעת כל מכירת נשק שיפגע בעליונות הצבאית של מדינת ישראל, כולל מטוסי ה-F35". עוד ציין שר המודיעין שהעליונות הביטחונית של ישראל באזור חשובה, ויש לשמור עליה. 

השר כהן ציין כי יש לתת גיבוי לממונה הקורונה, הפרופסור רוני גמזו, ואמר: "הוא איש רציני, אני יודע שהוא הגיע מתוך מטרה לקחת על עצמו פרויקט חשוב ולאומי". השר הוסיף כי המכתב ששלח גמזו לנשיא אוקראינה במטרה להגביל התקהלות ישראלים באומן היה טעות "אך אין לי שום ספק לגבי המקצועיות והכוונות שלו. אני לא חושב שיבוא פרויקטור אחר שיהיה טוב יותר ממנו".

על האפשרות של הטלת סגר כללי בחגים טען השר כהן כי בעיניו זו תהיה טעות: "אם ביישוב מסוים יש התפרצות, למה להעניש יישובים אחרים שהם ירוקים ושומרים על הכללים? הפגיעה במשק היא לא נכונה ולא מידתית, לכן אנחנו צריכים להמשיך במודל הזה: במקומות שיש בהם מוקדי תחלואה - אותם לסגור".

עיתון "הניו יורק טיימס" דיווח אמש כי ראש הממשלה בנימין נתניהו לא התנגד לעסקת מכירת מטוסים מתקדמים לאיחוד האמירויות. על פי הדיווח שמתבסס על גורמים רשמיים שהיו מעורבים במגעים, נתניהו לא הביע את התנגדותו בשיחות שקדמו לחתימת הסכם הנורמליזציה בין ישראל לאיחוד האמירויות, כשעלתה לדיון עסקת הנשק שכוללת מטוסי F35 ומטוסי לוחמה אלקטרונית מסוג EA-18G.

לשכת נתניהו הגיבה לפרסום ומסרה: "חזרה על טענה מופרכת נגד ראש הממשלה נתניהו לא הופכת אותה לאמת. בשום שלב בשיחות בין ישראל לארצות הברית, שהובילו לפריצת הדרך ההיסטורית עם איחוד האמירויות ב-13 באוגוסט, לא נתן ראש הממשלה נתניהו את הסכמת ישראל למכירת נשק מתקדם לאיחוד האמירויות".

הפופולריים