ראש הממשלה נתניהו, מטוסי F35, ארכיון
צילום: גטי אימג'ס, אי-פי

דיווח: רה"מ לא התנגד למכירת מטוסי F35 לאיחוד האמירויות; נתניהו הכחיש

הניו יורק טיימס: נתניהו לא הביע התנגדות לעסקה בשיחות שקדמו להסכם עם האמירויות • גורמים רשמיים שהיו מעורבים במגעים אמרו לעיתון כי הצהרותיו הפומביות של ראש הממשלה לפיהן התנגד לעסקה - שקריות • רה"מ הגיב: בשום שלב לא נתן נתניהו את הסכמתו
נתן גוטמן
04 בספטמבר 2020
04:49
עודכן ב 13:28

עיתון "הניו יורק טיימס" דיווח הלילה (שישי) כי ראש הממשלה בנימין נתניהו לא התנגד לעסקת מכירת מטוסים מתקדמים לאיחוד האמירויות. על פי הדיווח שמתבסס על גורמים רשמיים שהיו מעורבים במגעים, נתניהו לא הביע את התנגדותו בשיחות שקדמו לחתימת הסכם הנורמליזציה בין ישראל לאיחוד האמירויות, כשעלתה לדיון עסקת הנשק שכוללת מטוסי F35 ומטוסי לוחמה אלקטרונית מסוג EA-18G.

על פי הדיווח אותם גורמים אמרו כי הצהרותיו הפומביות של ראש הממשלה לפיהן התנגד לעסקה - שקריות. בנוסף נאמר כי לאחר פגישתו עם שר החוץ האמריקני מייק פומפאו, חדל נתניהו לטעון כי התנגד לה. בתגובה שמסר לעיתון אמר שגריר ישראל בוושינגטון רון דרמר כי הפרסום לפיו נתניהו הסכים למכור מטוסי F35 לאיחוד האמירויות אינו נכון.

לשכת נתניהו הגיבה לפרסום ומסרה: "חזרה על טענה מופרכת נגד ראש הממשלה נתניהו לא הופכת אותה לאמת. בשום שלב בשיחות בין ישראל לארצות הברית, שהובילו לפריצת הדרך ההיסטורית עם איחוד האמירויות ב-13 באוגוסט, לא נתן ראש הממשלה נתניהו את הסכמת ישראל למכירת נשק מתקדם לאיחוד האמירויות".

בד בבד, יו"ר תל"ם משה יעלון קרא לכנס את ועדת החוץ והביטחון לנוכח הפרסומים בניו יורק טיימס. יעלון מתכוון לדרוש פיקוח פרלמנטרי הדוק על השיח האסטרטגי בין ישראל לארצות הברית. לדבריו, "לא ייתכן שהשיח הזה יתנהל בידי נתניהו וראש המטה לביטחון לאומי באופן בלעדי תוך התעלמות ממערכות החוץ והביטחון הרשמיות של ישראל ומידורן".

לפני כשבועיים דיווח העיתון כי ממשל טראמפ האיץ בשבועות האחרונים את המגעים למכירת מטוסי החמקן וכלי טיס בלתי מאויישים חמושים לאיחוד האמירויות. על פי הדיווח, נציגי הממשל העניקו לאחרונה תדרוכים מסווגים על מערכות ה-F35 לנציגי צבא איחוד האמירויות. במאמר צויין כי גם אם יוכרז על עסקת מכירת מטוסים לאיחוד האמירויות, הרי שישומה יארך שש עד שמונה שנים ובידי ממשלים עתידיים תהיה אפשרות לבטל אותה.

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ התייחס אז לאפשרות שארצו תמכור מטוסי F35 לאיחוד האמירויות, ולא שלל את המהלך. במסיבת עיתונאים בבית הלבן אמר אז טראמפ שבאמירויות רוצים להזמין כמה יחידות של המטוס הטוב בעולם וכי יש להם את הכסף לשלם על כך. הוא הוסיף "נראה מה יהיה, אנחנו בודקים את זה".