החמרה בהגבלות: מבחנים מרחוק, צמצום התקהלויות

החמרה בהגבלות: מבחנים מרחוק, צמצום התקהלויות

קבינט הקורונה החליט על ההנחיות החדשות, אשכנזי ופרץ התנגדו להמלצות של משרד הבריאות • גנץ דרש בדיון: העבירו את הטיפול האופרטיבי במשבר לידי משרד הביטחון
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אנשים עוטים מסכות במרכז ירושלים 11.06.20
צילום: צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

קבינט הקורונה החליט היום (שני) להחמיר את ההגבלות על הציבור, בעקבות העלייה בנתוני התחלואה: אולמות ואירועי תרבות יוגבלו ל-250 בני אדם, בריתות והלוויות עד 50 בני אדם, חתונות - עד 9.7 עד 250 בני אדם במקום פתוח ו-50 במקום סגור, ומ-31.7 - 250 בני אדם במקום פתוח ו-100 במקום סגור. עוד הוחלט כי באקדמיה המבחנים יתקיימו מרחוק, והתקהליות בבתי תפילה ובמקומות נוספים יוגבלו לעד 50 אנשים.

במהלך הדיון דרש ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון בני גנץ שהטיפול האופרטיבי במשבר יעבור לידי משרד הביטחון. "אנחנו חייבים להסכים על ניהול יעיל יותר של האופרציה וקבלת ההחלטות", אמר בדיון. "הרגולציה מלמעלה עד למטה צריכה להיות במשרד הבריאות והביצוע במשרד הביטחון ופיקוד העורף שיש לו את כלי הביצוע הטובים ביותר - ממלוניות ועד קשר ישיר עם כל הרשויות".

כמה מהשרים התנגדו להמלצת משרד הבריאות לצמצם את מספר המשתתפים בחתונות ל-50 בני אדם בלבד, בין היתר  גבי אשכנזי, עמיר פרץ ואסף זמיר, שטען: "אלפי זוגות כבר דחו חתונות והוציאו הזמנות מחדש, אסור לנו לקלקל להם פעם שנייה את השמחה".

אתמול התגלו חילוקי דעות קשים בנושא ההתמודדות עם העלייה בכמות הנדבקים ובשאלה האם יש להטיל הגבלות נוספות על הציבור. במהלך ישיבת הקבינט הביעו שרים התנגדות להגבלות, בטענה כי אלו יפגעו בכלכלה. שר הבריאות יולי אדלשטיין בתשובה: "אני מבקש שהשרים לא רק יגידו 'לא' אלא גם יציעו אלטרנטיבות. אלא אם הם טוענים שלא מדובר בקורונה אלא בשפעת קטנה, שגם את זה הם מוזמנים לומר".

ההמלצות שהציע משרד הבריאות בקבינט היו הגבלה של מספר המשתתפים באירועים ל-50, הגבלת ההתקהלות בבתי הכנסת ל-19 והתקהלות בשאר המקומות ל-20. עוד הומלץ להעביר את הבחינות של הסטודנטים לזום, להכניס עבודה מהבית בשירות הציבורי והמלצה על עבודה בקפסולות במגזר הפרטי.

שר המדע יזהר שי אמר במהלך הדיון: "אני חושש שנגיע למצב שבו החלטות מתקבלות על בסיס היסטריה ולא על בסיס מספרים שקבענו אותם. אין טעם לסגור אולמות אירועים - זה נזק חברתי וכלכלי. חייבים לנטר, להגיע למצב של 25 אלף בדיקות ולאכוף".

הם מנותקים: יש משבר, וכולם מתעסקים בדברים הלא חשובים | פרשנות

שר האוצר ישראל כ"ץ התנגד בתוקף להחלטות שמקדם משרד הבריאות, שכוללות הגבלות על ההתקהלויות - בעיקר חתונות ואירועים. טענת האוצר היא שיש לכך משמעויות של פגיעה במשק ובכלכלה. שר הפנים אריה דרעי יצא נגד ההגבלות גם כן ואמר כי "צריך ללמוד לחיות עם הקורונה".

ראש הממשלה בנימין נתניהו הנחה בקבינט הקורונה לצמצם את זמן הליך החקירה האפידמיולוגית מרגע איתור החולה ועד הכנסת כל המגעים שלו לבידוד ל-48 שעות. כמו כן הנחה נתניהו לקצר את הזמן מרגע הפנייה לקבלת בדיקה ועד לביצועה ולהעברת תוצאותיה ל-12 שעות.

אתמול החליטו נתניהו וכ"ץ להאריך את הזכאות לדמי אבטלה עד אמצע חודש אוגוסט. במסגרת זו תוארך גם הזכאות למענקים לאזרחים מעל גיל 67 שלא יחזרו לעבודה. בהודעת משרד ראש הממשלה נמסר כי בסוף תקופה זו יבחנו מחדש את המשך הזכאות לאור נתוני התעסוקה במשק. עוד נמסר כי כדי לאפשר השלמה מהירה של החקיקה, יוכנס סעיף זה כתיקון לחוק המענקים לאזרחים מעל גיל 67 המונח בכנסת לקריאה שנייה ושלישית.

הפופולריים