בכירים בכחול לבן: "לא נוכל לעצור את הסיפוח"

בכירים בכחול לבן: "לא נוכל לעצור את הסיפוח"

על רקע התקרבות מהלך החלת הריבונות ביו"ש: "אם נתניהו יחליט שהוא הולך על זה - זה בידיים שלו"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ההתנחלות בת עין בגוש עציון 2017
צילום: צילום: גרשון אלינסון, פלאש 90

על רקע התקרבות המועד של תחילת תהליך החלת הריבונות ביהודה ושומרון, אמרו בימים האחרונים בשיחות בכנסת בכירים בכחול לבן: "אין לנו יכולת לעצור או למנוע את החלת הריבונות. אם נתניהו יחליט שהוא הולך על זה עד הסוף, זה בידיים שלו".

הדברים של אותם בכירים מגיעים על רקע אמירות שהתגברו לאחרונה מצד חברים בגוש של כחול לבן שהביעו התנגדות למהלך החלת הריבונו, כמו שר הרווחה איציק שמולי, השר מיכאל ביטון ואחרים. אך לדברי בכירים בכחול לבן, דיבורים נגד החלת הריבונות זה עניין אחד, אך למנוע את המהלך זה כבר סיפור אחר.

אותם בכירים מביעים תקווה שאפשר יהיה להגיע למהלך מוסכם שייעשה בתמיכה רחבה אך מבהירים באותה נשימה כי בסופו של דבר הכל תלוי בראש הממשלה בנימין נתניהו, כשלהם אין יכולת לעצור את החלת הריבונות.

בשבוע שעבר אמר השר אסף זמיר מכחול לבן לכאן רשת ב כי הוא "נגד החלת הריבונות שהיא מהלך חד-צדדי שפוגע באינטרס של מדינת ישראל להמשיך להתקיים כמדינה יהודית ודמוקרטית", וקבע: "נילחם בכל החלטה שאנחנו חושבים שהיא מסוכנת למדינה. יש לנו שליטה על התהליך". עם זאת, הוא הוסיף: "מצבנו היום מול הסיפוח טוב יותר לו היינו באופוזיציה תוך כדי בחירות".

בביקורו בישראל לפני כשבועיים התייחס מזכיר המדינה האמריקני פומפאו לסוגיית הסיפוח בריאיון מיוחד לכאן חדשות. שר החוץ האמריקני אמר כי "ממשלת ישראל תחליט לגבי סיפוח, אם לבצע אותו וכיצד, וגם מתי יבוצע סיפוח. אני מקווה שההנהגה הפלסטינית תבין שהחזון שלנו בנוגע לשלום טוב גם לאזרחים הפלסטינים".

ביום חמישי האחרון פרסמה שגרירות ארצות הברית בישראל אזהרה לאזרחים אמריקניים שמתכננים לנסוע לשטחי יהודה ושומרון מפני אירועי אלימות שעלולים להתרחש באזור ללא התרעה, וקראה להם "לשמור על ערנות גבוהה ולנקוט בצעדים מתאימים להגברת המודעות הביטחונית". האזהרה פורסמה על רקע כוונת הממשלה להחיל את הריבונות הישראלית בשטחים ועל רקע התגברות מעשי הטרור בהם בימים האחרונים.

הפופולריים