ליצמן על משבר קורונה: רה"מ נענה לפחדים של מנכ"ל משרד הבריאות

ליצמן: נתניהו נענה לפחדים של בר סימן-טוב

שר הבריאות היוצא אמר כי היה סבור שהייתה בהלת יתר בזמן ההכנות למשבר. ליצמן התייחס גם לתפקיד הבא שלו – שר הבינוי והשיכון, והבהיר כי הוא ידאג לכולם וגם לציבור החרדי | האזינו
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
השר יעקב ליצמן
צילום: צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

שר הבריאות היוצא יעקב ליצמן אמר הערב (ראשון) כי גם הוא חשב שהייתה בהלת יתר בזמן ההכנות למשבר התפרצות נגיף קורונה. בריאיון ליעקב אייכלר בתוכנית "כאן הלילה" בכאן רשת ב ציין ליצמן כי ראש הממשלה בנימין נתניהו "נענה לפחדים של מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן-טוב".

השר ליצמן הוסיף כי "גם אני חשבתי שהייתה בהלת יתר. ברגע שהמנכ"ל שלי אמר שהוא חושש שיהיו עשרת אלפים מתים בישראל, צעקתי בישיבת הממשלה בנוכחותו שני חולק על זה. שזה לא יהיה וזה סתם מוגזם – רה"מ קיבל את ההגזמה הזאת ונענה לפחדים של המנכ"ל".

האזינו לריאיון עם יעקב ליצמן

יחד עם זאת, השר ליצמן ציין כי אי אפשר לבוא בטענות רבות בנוגע לכך שכן מספר המתים מקורונה בישראל נמוך יחסית. ליצמן התייחס גם לתפקיד הבא שלו – שר הבינוי והשיכון, והבהיר כי הוא ידאג לכולם וגם לציבור החרדי. "אין בושה שאעזור למגזר החרדי. אדאג גם לציבור החרדי, לא רק. אדאג לכלל הציבור – לערבים, ליהודים, לדתיים ולחילונים", הוסיף בריאיון.

על מחירי הדירות אמר ליצמן שיש לו תוכניות להתמודד עם הנושא, אך לא פירט: "יש לי מחשבות, אין לי עדיין תוכניות. אני בסך הכול שעה במשרד השיכון". בהתייחס לפרויקט "המחיר למשתכן" אמר ליצמן: "לא בטוח שהפרויקט ימשיך. נחליט ונודיע על כך לכולם. עדיין לא ישבתי עם אנשי משרדי. אני רוצה שלכל זוג צעיר תהיה דירה, נקודה".

מהדוח הסופי של הוועדה המיוחדת שהוקמה בכנסת לנושא קורונה ושהתפרסם ביום חמישי עלו כשלים חמורים בניהול המשבר. בין היתר קבע הדוח כי גופי החירום הוחלשו והודרו מהטיפול במשבר. מחברי הדוח סברו כי אף שנעשו מאמצים להצטייד במכונות הנשמה, כשלה היוזמה והמערכת גם לא עמדה ביעד שנקבע להיקף בדיקות קורונה. יושב ראש הוועדה חבר הכנסת עפר שלח: "למרות הזמן להיערכות, המשבר נוהל באופן לא סדור".

בחודש שעבר הודיע ליצמן לראש הממשלה כי החליט לעזוב את משרד הבריאות ולקבל לידיו את תיק הבינוי והשיכון. לדברי מקורבים לליצמן, הוא הגיע לתחושת מיצוי פנימית אחרי שהצליח לקדם בבריאות מספר מהלכים שהציב לעצמו כשנכנס למשרד. אך במהלך משבר הקורונה נשמעו ביקורות רבות על תפקודו של ליצמן.

הביקורת על שר הבריאות היוצא לא נשמעה רק במשרד. רופאים בכירים ומנהלי מחלקות ויחידות במערכת הבריאות קראו להעמיד רופא בראשות מערכת הבריאות. במכתב שנשלח לשרים ולחברי הכנסת כתבו הרופאים הבכירים: "בימים אלה מתקבלות החלטות התלושות מהמציאות. הנהגת המערכה כשלה במדיניות הקריטריונים לבדיקת קורונה".

הפופולריים