ליברמן: מעריך שלא תהיה רוטציה - נתניהו חושב על אלטרנטיבות אחרות

ליברמן: מעריך שנתניהו לא יכבד את הסכם הרוטציה

יו"ר ישראל ביתנו תקף את גודל הממשלה המסתמנת בכאן רשת ב: "מרתיח שלמ"מ יהיה מעון". ליברמן אמר כי הדיווחים על חיבור עם יש עתיד לא נכונים משום שהניסיון מלמד שאיחוד אינו בהכרח מניב תוצאה טובה • ח"כ שלח על ההסכם בין גנץ לנתניהו: "רואה שני אנשים שלא מאמינים אחד לשני" • היום תחל חקיקת חוקי ההסכם הקואליציוני | האזינו
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בני גנץ, בנימין נתניהו, ארכיון
צילום: צילום: גילי יערי, פלאש 90

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן העריך הבוקר (חמישי) כי ראש הממשלה בנימין נתניהו לא יכבד את הסכם הרוטציה עם כחול-לבן בעוד שנה וחצי. בריאיון לירון דקל וחיים לוינסון בכאן רשת ב אמר ליברמן כי הוא סבור שלנתניהו יש "אלטרנטיבות אחרות". 

האזינו לריאיון עם יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן

ליברמן הוסיף כי הממשלה הבאה תהיה מנופחת ולמדינות גדולות כמו גרמניה או צרפת יש ממשלות קטנות מלישראל. "הגודל האידיאלי לממשלה הוא 18 שרים ו-4 סגני שרים. בטח גם גודל הממשלה לא שייך לאותה בושה – מעון שרד לממלא מקום ראש הממשלה כאילו אין עוד הוצאות. זה מרתיח שלממלא מקום ראש הממשלה יהיה מעון רשמי". אמר ליברמן בריאיון.

ליברמן נשאל לגבי איחוד עם מפלגתו של יאיר לפיד - יש עתיד. לדבריו, אין זה נכון שמפלגתו תתאחד עם יש עתיד שכן הניסיון מלמד שאיחוד אינו בהכרח מניב תוצאה טובה יותר. אתמול הבהיר יו"ר ישראל ביתנו כי מטרתו היא "לגבש אלטרנטיבה שלטונית", אבל הוא "פתוח להכל".

ח"כ שלח: לא ידענו שגנץ יקרוס כמו שקרס

חבר הכנסת עופר שלח מיש עתיד התייחס גם כן להסכם בין נתניהו לגנץ ואמר כי הוא רואה "שני אנשים שלא מאמינים אחד לשני". שלח נשאל על הביקורת שהטיח בגנץ. "כל הדברים שכתבתי היו ידועים לציבור. עדיין אני חושב שהיה טוב למדינה אם כחול לבן הייתה מנצחת בבחירות לאור הנזק שרה"מ גורם", אמר בריאיון לירון דקל וחיים לוינסון.

האזינו לריאיון עם ח"כ עופר שלח

שלח התייחס לחברי הכנסת יועז הנדל וצבי האוזר: "אחרי פרשת ההפגנה באפריל שעבר, ראשי כחול לבן כולל אני, עמדו בכיכר ונאמו. חברי הכנסת האוזר והנדל עשו הפגנה נגדית. אני אמרתי שצריך להזכיר להם שכשאתה חבר במסגרת פוליטית ומתקבלת הכרעה, אתה הולך איתה. אין לי שום טענה אליהם, יש לי טענה למי שלא יישר אותם כשהיה צורך". חבר הכנסת שלח הבהיר כי איחוד עם ליברמן לא נמצא על הפרק.

בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב דווח הבוקר כי בכחול לבן הבטיחו ליועז הנדל וצבי האוזר שיהיו חלק מרשימת כחול לבן גם בבחירות הבאות. זאת בתגובה על נסיונות של הליכוד לצרפם למפלגה. לשניים הוצעו תיק המשפטים והחוץ ונבדקה אפשרות לאפשר לשניים לצרף עוד שלושה שרים מטעמם מבחוץ. בכחול לבן הבטיחו להנדל והאוזר כי יוכלו לשמור על המסגרת העצמאית של סיעתם "דרך ארץ".

היום תחל חקיקת חוקי ההסכם הקואליציוני - כך זה ייעשה

היום תתחיל חקיקת החוקים שנוגעים להסכם הקואליציוני. מדובר בתיקון של חוק יסוד הממשלה ונוסף על כך, הוגש גם חוק חדש שייקרא "חוק הממשלה – ממשלת החילופים". בשני החוקים הללו יסדירו את מעמדו החדש של "ראש ממשלה חלופי" וישוו את מעמדו לזה של ראש ממשלה. ייקבעו גם הבטוחות של הרוטציה – השבעת שני ראשי ממשלה יחדיו והחלפה אוטומטית של ראש הממשלה אם הצד השני יפר את הרוטציה.

הוגש גם חוק תיקון לחוק יסוד הכנסת, כהוראת שעה לקדנציה אחת, שקובע את אורך כהונת הכנסת ה-23 ומעמיד אותה על שלוש שנים באופן חד פעמי. התהליך שנראה היום: תחילה תתכנס מליאת הכנסת ובמהלך היום היא תאשר את החוקים הללו בקריאה טרומית. לאחר האישור בקריאה טרומית, יעברו לוועדה המסדרת ושם יקימו ועדת כנסת מיוחדת שבה יקודמו החוקים. לאחר מכן, יחזרו שוב למליאה כדי לקיים דיון והצבעה על אישור ההקמה של אותה ועדה מיוחד. אם יספיקו, ייתכן שגם יתחילו עוד היום את הדיון בוועדה בקריאה ראשונה.

הפופולריים